آب غدیر پایدار شد با حضور مدیران ارشد استان طرح های آبرسانی غدیر افتتاح شدند

آب غدیر پایدار شد

اگر ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه اجرایی پروژه آب دز توسط سازمان برنامه و بودجه بر اساس تفاهمنامه های منعقد شده تخصیص یابد قادر خواهیم بود ظرف مدت یکسال در قالب یک پروژه میان مدت آب دز را وارد خطوط آبرسانی غدیر کنیم.

 

صبح امروز یکشنبه در حاشیه افتتاح فاز دوم طرح آبرسانی غدیر در منطقه ام الدبس معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در گفتگو با خبرنگار تابا؛ اظهار کرد: امروز برخی از پروژه های طرح غدیر را افتتاح کردیم که در ادامه و از پازل های مهم سال گذشته تکمیل طرح غدیر هستند.

 

صابر علیدادی با اشاره به جزییات پروژه خاطر نشان کرد: این طرح ها شامل یک مخزن ۴۲ هزار متر مکعبی در ارتفاعات ام الدبس، ۵٫۵ کیلومتر خط ۲ هزار از ایستگاه پمپاژ ام الدبس به سمت مخزن، ۸۰۰ متر خط ۲ هزار از مخازن به سمت انشعابات اهواز و سوسنگرد و رونمایی و افتتاح یک لاگون روباز با ظرفیت ۳۷ هزار پانصد متر مکعب که نقش ذخیره و تهنشینی گل و لای آب را دارد و دو دهنه آشغالگیر مکانیزه در دهانه لاگون ام الدبس و نیز بهره برداری از پمپ ششم با ظرفیت ۱٫۷ مترمکعب بر ثانیه می باشند.

 

وی با بیان اینکه این طرح ها تقریبا ۳۶۰ میلیارد تومان برای سازمان آب و برق خوزستان هزینه داشته اند گفت: این طرح ها در طول یکسال علیرغم تمام محدودیت های بودجه ای به سرانجام رسیدند. پیمانکار این پروژه ها قرارگاه خاتم الانبیاء و مشاور نیز مهندسین مشاور مهاب قدس بودند.

 

 معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: تکمیل این پازل باعث افزایش کمی ۲۵ درصدی منابع آب ام الدبس شد که برای تمامی شهرهای هدف اثر گذار است و باعث افزایش ظرفیت و پایداری آب شرب شهرستان های اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و دشت آزادگان می شود.

 

علیدادی افزود: دو کلنگ زنی نیز پیش رو داریم که یکی مربوط به طرح آبرسانی دز که آرزوی دیرینه مردم خوزستان است و بهترین آب شیرین خوزستان را به خانه های مردم خواهد آورد و اگر ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه اجرایی این پروژه توسط سازمان برنامه و بودجه بر اساس تفاهمنامه های منعقد شده تخصیص یابد قادر خواهیم بود ظرف مدت یکسال در قالب یک پروژه میان مدت آب دز را وارد خطوط آبرسانی غدیر کنیم.

 

وی در پایان گفت: یک پروژه نیز در چمران داریم که اختصاص به شهر اهواز دارد و از منابع کرخه با ۸۰ میلیارد تومان بودجه ظرف مدت یکسال باعث پایداری آب شهر اهواز خواهد شد.