آقای مسئول دوران آزمون و خطا به سر آمده/ ابراهیم زنگنه

آقای مسئول دوران آزمون و خطا به سر آمده/ ابراهیم زنگنه

دستگاه های بارزسی و نظارتی در رابطه با عملکرد مقامات و مسئولان مختلف تاکنون چقدر موفق بوده اند و چقدر به وظایف خود عمل کرده اند؟

 

آقای رئیس ، آقای مسئول امروز حداقل مدرک تحصیلی ات کمتر از کارشناسی ارشد نیست ، حداقل تجربه کاری ات کمتر از ۱۵ سال نیست. در حرف و ادعا که گوی سبقت را از همه‌ی رقبای همه جوره ربودی! الا ماشاءالله که تز می دهی در حد کشورداری و جهانشمولی! چنان تاخت و تاز می کنی که هیچ کس نداند بهتر از تو کسی برای این منصب بادآورد آفریده نشده است!

 

اما دریغ و صد افسوس از داشتن یه برنامه یک روزه! چرا مدیران کلان ملی و استانی ما ، امکان قرار گرفتن در یک منصب را برای چند سال ندارند و هنوز نیامده ، هوس جاه و منصب بالاتر می کنند؟!

 

میگن یارو دیر اومده ، زود هم میخواد بره. حالا اونجایی که بود چه گلی به سر خلق الله زده و چه دسته گلهایی که به آب نداده ، خدا داند و بس!

خداوکیلی و بینی و بین الله ، تاکنون مدیر یا صاحب منصی که چندین سال یه پست عالی سازمانی را اشغال کرده است ، یک خلاصه گزارش صاف و ساده از بیلان کار و عملکردش خواسته شده و یا برای عموم مردم اطلاع رسانی کرده است؟

 

خداوکیلی و بینی و بین الله ، دستگاه های بارزسی و نظارتی در رابطه با عملکرد مقامات و مسئولان مختلف تاکنون چقدر موفق بوده اند و چقدر به وظایف خود عمل کرده اند؟

 

بنظر شمای شهروند یا کارشناسان متعدد و متنوع ، ایراد و اشکال کار کجاست؟ بالاخره این وضعیت موجود است که دارای انواع و اقسام خطا، اشتباه و لغزش است و در هر جا یا نقطه ای دست می گذاری ، عیب و نقص آن بخوبی نمایان است.

 

« من جرب المجرب ، حیلت بهی نادمه» دوران آزمون و خطا در عالم سالهاست بسر آمده اما متأسفانه در کشور ما مرتب در حال تکرار است.

راستی چرا ما آدم‌های عادی ، متوجه اینهمه نارسایی‌ها و کاستی های مختلف ریز و درشت می شویم اما دست‌اندرکاران امر اجرا و نظارت به اشکالات و نواقص حوزه تحت نفوذ خود بی توجه هستند. و هزاران چرای دیگر….

 

مرحوم گاندی جمله قشنگی دارد: « اگر جرأت زدن حرف حق را نداری لااقل برای کسانی که حرف ناحق میزنند ، دست نزن!

یا ناپلئون می گوید: «دنیا پر از تباهی است ، نه به خاطر وجود آدمهای بد ، بلکه به خاطر سکوت آدم های خوب!

باد آورده را باد برد! باد نیاورده را کوه نکند!

 

ایران به کارگزاران و مدیران دارای برنامه ی منطبق با اصول و مبانی علمی پذیرفته شده در دنیای امروز و براساس واقعیت های موجود ایران ، نیازمند است.

وقت آنست که به مدیریت های تصمیم گیر لحظه ای « نه ی » بزرگ بگوییم و « مدیران برنامه محور » را جایگزین نمائیم.

 

ابراهیم زنگنه فعال و منتقد اجتماعی