آماده‌سازی زمین‌های زراعی برای کشت تابستانه در حال انجام است

آماده‌سازی زمین‌های زراعی برای کشت تابستانه در حال انجام است

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان گفت: از کارهایی که به دستور استاندار در حال انجام است و بر آن تاکید شده آماده‌سازی زمین‌های زراعی برای کشت تابستانه است متاسفانه به علت خشکسالی‌های گذشته و محدودیت کشتی که وجود داشته است و همچنین و زیرآب رفتن ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی، این زمین‌ها باید هر چه سریع‌تر آماده می‌شد که براساس گزارشات رسیده و بازدیدهای میدانی در شهرستان‌های شوش، کارون، اهواز، حمیدیه، هویزه، شعیبیه شوشتر و دشت آزادگان اغلب زمین‌ها از زیر آب بیرون آمده‌اند.

 

به گزارش تابا، کیامرث حاجی‌زاده در چهارمین نشست قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل‌زده خوزستان با حضور معاون عمرانی وزیر کشور با بیان این که استان خوزستان حدود پنج الی شش ماه با سیلاب درگیر است اظهار داشت: سال گذشته نخستین سیلاب در خوزستان در مسجدسلیمان رخ داد که حدود ۶۰ خانوار در پی آن آسیب دیدند و پس از آن از روستاهای رامشیر، سد مخزنی آب گلم بهبهان، اندیکا، ایذه، دهدز، لالی، سیاه منصور دزفول، میان آب تا رفیع، دشت آزادگان و حمیدیه شاهد سیلاب بودیم.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان با اشاره به تشکیل کمیته‌های هفتگانه قرارگاه به طور مستمر و منظم گفت: بازدیدهای میدانی و مستمر از سوی استاندار و اعضای کمیته‌ها در روستاهای مختلف مثل روستای مگران سه صورت گرفته است.

 

وی گفت: حدود ۱۱۰ هزار هکتار زمین زراعی تاکنون از زمین‌ها از زیر آب بیرون آمده و حدود ۸۰ هزار هکتار نیز در حوزه حمیدیه و دشت آزادگان کاملا از زیر آب بیرون نیامده‌اند چرا که هنوز آب عبوری در دشت‌ها بالا است و برای این منظور ماشین‌آلات زیادی بسیج شده که در حال تخلیه آب از مزارع هستند و باید تا ۱۵ خرداد کل مزارع آماده کشت شوند.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان گفت: از زمان وقوع سیلاب تاکنون استاندار خوزستان، اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و نیروهای مسلح درگیر مدیریت سیلاب در هر چهار مرحله پیش‌بینی، پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی هستند.

 

وی بیان کرد: با تشکیل قرارگاه در کشور در استان نیز برحسب دستور وزیر کشور این قرارگاه در خوزستان نیز تشکیل و برگزار شد در حالی که هنوز زمین‌های زراعی در برخی نقاط درگیر آب ناشی از سیلاب هستند اما تلاش کردیم همزمان با کشور این قرارگاه در استان نیز برگزار شود.

 

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان ادامه داد: تاکنون ۸۱۱ پرونده برای خسارت کشاورزی در سامانه سجاد ثبت شده ولی اعتباری از سوی کشور تخصیص داده نشده است همچنین پکیج‌های مورد نیاز خانوارهای ثبت شده در دست پیگیری است.

 

وی افزود: تاکنون ۱۱ شهرستان، ۲۵۰ روستا، ۱۸ هزار و ۹۳۶ واحد مسکونی ارزیابی شده است که از این تعداد ۲ هزار و ۸۵۴ مورد نیاز به احداث و ۱۱ هزار و ۴۵۶ مورد نیاز به تعمیر دارد و ۶ هزار و ۶۶ مورد نیز برای لوازم خانگی ثبت شده است.