آمادگی خوزستان برای صدور اکسیژن به استان ذی‌قار عراق استاندار عنوان کرد:

آمادگی خوزستان برای صدور اکسیژن به استان ذی‌قار عراق

استاندار خوزستان گفت: با توجه به اینکه در استان بیش از نیاز، اکسیژن تولید می‌شود و عمده بیمارستان‌های ما به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مجهز هستند تا امروز یا فردا هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم تا علاوه بر بصره، اکسیژن تولیدی خوزستان را به استان ذی‌قار عراق نیز صادر کنیم.

 

به گزارش تابا؛غلامرضا شریعتی امروز (یکم مرداد) در پایان نشست با استاندار ذی‌قار عراق و هیات همراه که در منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار کرد: ما امروز میزبان استاندار محترم ذی‌قار عراق بودیم که از قبل جهت سفر به استان خوزستان و فراهم کردن شرایط برای رابطه اقتصادی، تجاری، سیاسی و اجتماعی با استان خوزستان ابراز علاقه کرده بودند. در این نشست طرف مقابل در خصوص همکاری در حوزه‌های گردشگری، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ابراز علاقه کرد.

 

وی افزود: در این جلسه مساله تامین اکسیژن بیماران کرونایی در استان ذی‌قار مطرح شد، زیرا بیمارستان‌های استان ذی‌قار زیرساخت‌های لازم برای نصب دستگاه‌های اکسیژن‌ساز را ندارند و اکنون نیز نیازشان بیشتر شده است، بنابراین ما اعلام آمادگی کردیم که هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم و در سریع‌ترین زمان ممکن تانکرهای اکسیژن را به دست‌شان برسانیم؛ مانند این کار را نیز برای استان بصره انجام می‌دهیم.

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه این آمادگی وجود دارد که برای استان ذی‌قار، اکسیژن صادر شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه در استان خوزستان بیش از نیاز، اکسیژن تولید می‌شود و عمده بیمارستان‌های ما به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مجهز هستند و نیازی به خرید کپسول اکسیژن ندارند و با توجه به اینکه افزایش ظرفیت داریم، تا امروز یا فردا هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم تا علاوه بر بصره، اکسیژن تولیدی خوزستان را به استان ذی‌قار عراق نیز صادر و به نجات و بهبود بیماران کرونایی کمک کنیم.

 

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند در این نشست با بیان این مهم که کمک به رفع مشکل کرونا از بُعد انسانی وظیفه ی همگان است، افزود: در همین راستا ما در منطقه آزاد اروند از هیچ کمکی فروگذار نخواهیم کرد.

 

زمانی تصریح کرد: با بازگشایی مرز تجاری شلمچه زمینه گسترش مبادلات تجاری میان دو کشور وجود دارد و با توجه به نزدیکی عراق و ایران، انتظارمان آن است که تجار و بازرگانان عراق محصولات و کالاهای مورد نیازشان را از منطقه آزاد اروند تامین و خریداری کنند.

 

وی با تأکید بر این نکته که در بازارهای آبادان و خرمشهر ظرفیت تهیه اقلام مورد درخواستی وجود دارد، ادامه داد: تجار و بازرگانان عراقی از طریق اتاق های بازرگانی آبادان و خرمشهر می توانند در زمینه برپایی نمایشگاه های مختلف و عرضه محصولات در منطقه ی آزاد اروند و استان ذی قار اقدام کنند.

 

زمانی این کار را کمک به توسعه مبادلات تجاری طرفین دانست و گفت: ما نیز از این موضوع استقبال کرده و همچنین از مردم استان ذی قار دعوت می کنیم در زمینه ورود اتباع عراقی به ویژه گردشگران استان بصره به منطقه ی آزاد اروند که چند سالی است آغاز شده و با افزایش و استمرار نیز همراه بوده است، به این منطقه سفر کنند.

 

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند اذعان داشت: به طور حتم گسترش مبادلات تجاری، اقتصادی و گردشگری زمینه چرخش سرمایه و رونق کسب و کارها را به دنبال دارد.