اختصاص ۹.۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه پرداخت خسارت‌های کشاورزی خوزستان

اختصاص ۹.۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه پرداخت خسارت‌های کشاورزی خوزستان

 رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: دولت با وجود مشکلات متعدد برای تأمین منابع توانست در حوزه پرداخت خسارت‌ها ۹.۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش کشاورزی خوزستان اختصاص دهد.

 

به گزارش تابا؛امید حاجتی در حاشیه کارگروه استانی برآورد تعیین خسارت و تخصیص منابع سیل اخیر در بخش کشاورزی  بیان کرد: از هفته جاری فرآیند پرداخت خسارت‌ها به پرونده‌هایی که تکمیل و در سامانه سجاد ثبت شده باشند آغاز می‌شود.

 

وی گفت: با توجه به ضرورت پایداری و حفظ اشتغال موجود در واحدهای خسارت دیده نیشکر، پرداخت خسارت به این کشت و صنعت‌ها نیز در حال پیگیری است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به اینکه تاکنون ۲۵۶ پرونده از سوی شهرستان‌های مرتبط به کارگروه برآورد بخش کشاورزی ارسال شده گفت: از این تعداد ۲۱۶ پرونده مورد بررسی قرار گرفته که قابلیت پرداخت خسارت را دارند.

 

به گفته وی تکمیل بقیه پرونده‌ها در شهرستان‌های خوزستان ادامه دارد و بر اساس حجم خسارات به این کمیته ارسال می‌شوند.

 

وی افزود: دولت با وجود مشکلات متعدد برای تأمین منابع توانست در حوزه پرداخت خسارت‌ها ۹.۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش کشاورزی خوزستان اختصاص دهد.

 

رئیس کمیته امور برآورد و تخصیص منابع قرارگاه استانی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان خاطرنشان کرد: این مبلغ از محل اعتبارات ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای جبران خسارت بخش‌های کشاورزی استان ابلاغ شد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، ادامه داد: در استان خوزستان همزمان با اقدامات انجام شده در بحث مدیریت عوارض مخرب سیلاب، برآوردهای خسارت مربوط به حوزه مردمی و فعالین بخش کشاورزی و همچنین بررسی میزان آسیب وارده به زیرساخت‌های استان انجام شده است.

 

وی انجام برآورد این خسارت‌ها را در فضایی شفاف بیان کرد و گفت: به دلیل وجود آب ناشی از سیل در برخی مناطق خوزستان، تعیین میزان خسارات همچنان ادامه دارد و این درحالی است که پیش از ابلاغ منابع از سوی دولت، از ظرفیت‌های استانی استفاده شد تا روند بازگشت مردم به شرایط عادی زندگی تسریع پیدا کند.

 

حاجتی یادآور شد: به همین منظور پیش از تخصیص منابع برای بازسازی زیرساخت‌ها، برخی از دستگاه‌های اجرایی اقدام به ایجاد تعهدات مالی کرده‌اند.