ارتباط مستقیم بندری بین خرمشهر و بنادر عراق ایجاد شد

ارتباط مستقیم بندری بین خرمشهر و بنادر عراق ایجاد شد

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: به منظور کنترل و ایمنی آبراه اروندرود در تمام عملیات‌های دریایی، ارتباط مستقیم بین بندر خرمشهر و بنادر عراق ایجاد شد.

 

به گزارش تابا، نوراله اسعدی روز پنجشنبه با اشاره به افزایش تردد شناور به مقاصد کشور عراق و بین المللی بودن آبراه اروند، افزود: به منظور کنترل هرچه بهتر ایمنی آبراه اروند و هماهنگی در تمام عملیات‌های دریایی درصورت انجام اقدامات موثر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی برای ایجاد ارتباط مستقیم بندر خرمشهر با بنادر عراق شاهد کنترل هرچه بهتر ایمنی آبراه و هماهنگی در عملیات‌های دریایی خواهیم بود.

 

وی درخصوص توقف شناورهای برگشتی صادراتی بعد از کرونا از کشورهای حاشیه خلیج فارس در بندر خرمشهر گفت: شناورهای برگشتی حامل کالاهای صادراتی به دلیل شیوع کرونا اجازه ورود به کشور کویت نیافتند و پس از بازگشت به مدت چند ماه در اسکله‌های بندرخرمشهر بلاتکلیف بودند که با هماهنگی ایجاد شده این شناورها تخلیه و کالاهای آنها در حال بسته بندی مجدد برای انجام صادرات در قالب کانتینر است.

 

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر درخصوص لزوم تخصیص بودجه به ادارات کل به منظور تهیه مقدمات بازگشت دریانوردان به وطن بیان کرد: لازم است مطابق با بند ج از ماده شماره ۲ و ماده شماره هشت دستورالعمل بازگشت به وطن دریانوردان مصوب هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی این بودجه اختصاص داده شود.

 

اسعدی همچنین درباره تسریع در خارج سازی بزرگترین مغروقه باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در آبراه اروند گفت: یکی از مهمترین معضلاتی که بندر خرمشهر با آن مواجه است وجود بزرگترین مغروقه زمان جنگ در اسکله رو رو این بندر و استفاده نکردن از این اسکله است.

 

وی افزود: درصورت خارج سازی این مغروقه صادرات یخچالی از بندر خرمشهر با شناورهای رو رو در قالب خط منظم امکان پذیر است.