اصلاحات در خوزستان نتوانسته به شعارهای خود عمل کند در نشست مجمع انتخاباتی جوانان استان خوزستان مطرح شد؛

اصلاحات در خوزستان نتوانسته به شعارهای خود عمل کند

عصر امروز سه شنبه نشست مجمع انتخاباتی جوانان استان خوزستان با حضور تنی چند از فعالان سیاسی خوزستان برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار تابا، در این نشست که با حضور اعضا مجمع انتخاباتی استان خوزستان برگزار شد، جمال درویش، ‌مهدی قمشی و علیرضا مسرور به عنوان میهمانان نشست با موضوع سیاست در خوزستان به سخنرانی پرداختند.

 

دکتر مهدی قمشی در این نشست گفت: پس از شروع اصلاحات در سال ۷۶ هیچ یک از فعالان سیاسی گمان نمی کرد بعد از اصلاحات سیاسی در آن سالها به عقب بازگردیم و در نهایت پس از عقبگردهای مکرر نهایتا برای خروج از بن بست ها به شخص روحانی روی آوریم.

 

وی با بیان اینکه جوانان باید راه پیگیری مطالبات اساسی و شعارهای ابتدایی انقلاب را پیگیری کنند؛ تصریح کرد: مکانیزم هایی در مقابل پیگیری این مطالبات وجود دارد و عده ای همواره در پی این هستند که شبه دموکراسی را به مردم نشان بدهند که البته اندیشه های امام و یاران امام (ره) مانعی برای استقرار کامل این اندیشه هاست.

 

این فعال سیاسی با ابزار نارضایتی از روند توسعه اصلاحات در خوزستان خاطر نشان کرد: در خوزستان پس از واقعه دوم خرداد ۷۶ در پیگیری یک دموکراسی رقابتی نسبت به سالهای بعد از کشور شیب تندتری به رو پایین داشتیم و همواره به سمت دموکراسی توافقی رفته ایم. در استان خوزستان هرگز به شکلی که اصلاحات شعار می دهد موفق عمل نکرده ایم و به شکل نسبی انتخاباتی را پیش ببرده ایم.

 

قمشی ادامه داد: کل اصلاحات در کشور محدود شده است و به تبع آن خوزستان هم اینگونه است، ولی در خوزستان باید علاوه بر این محدودیت ها تفکر قومی را نیز سدی برای پیشبرد اهداف اصلاحات دانست. ناگزیریم در مسائل سیاسی به سمت معیارهای اصلی دموکراسی برویم و نه فقط قومیت!

با پیامک جلسات ما را مدیریت می کردند

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: در هر انتخابات، پیش از شروع کار بهترین حرفها را می زنیم ولی وقتی که به مرحله انتخاب گزینه ها می رسیم مکانیزم اصلی فراموش می شود و صرفا چند تا عرب چندتا لر معیار انتخاب کاندیدا می شود.

 

وی ادامه داد: من به هیچ وجه وارد لابی ها نشدم و با هیچ کسی که وارد حیطه قومیت باشد وارد شور نشدم ولی نگذاشتند کار به شکل مطلوب دنبال شود. بسیاری از اصلاح طلبان خودمان که اکنون هم در حال فعالیت هستند با پیامک جلسات ما را مدیریت می کردند و مبنای مردم سالاری در پیشبرد اهداف نقشی نداشت.

 

این فعال سیاسی با بیان اینکه احزاب در روند برگزیدن کاندیداها صوری بودند تصریح کرد: در مقوله انتخابات، استان ما مرزی است و حساسیت های امنیتی برروی آن زیاد است و این حساسیت ها ادامه کار را سخت تر کرده است.

 

وی افزود: من این حساسیت های امنیتی را کاملا بجا می دانم و زمانی که در دوم خرداد فضا به قومیت ها داده شد، ما بهره برداری درستی نکردیم و دیدیم با باز شدن فضا چه اتفاقات ناگواری درپس حوادث تروریستی و بمب گذاری ها رخ داد.

 

قمشی ادامه داد: بازشدن فضا عمدتا برای بسیاری از افراد خوب نبوده است، این واقعیت است و نمی توانیم سرمان را زیر برف کنیم. جامعه ما تحمل دموکراسی را ندارد. دموکراسی در استان باید از پایین رشد داشته باشد.

 

استاد دانشگاه شهید چمران گفت: مجلس ششم واقعه امیدبخشی در زمینه رهایی از قومگرایی بود ولی پس از آن متاسفانه شکست خورد. در همان زمان دولت رییس اصلاحات نیز انتخابات شورای شهر اهواز با تک قومی شدن اعضاء با شکست دموکراسی مواجه شد و اگر زمانی می گویند فلان نهاد نسبت به ترکیب شورای شهر حساسیت دارد کاملا درست است، چرا نباید حساس بود؟

 

قمشی با گلایه از محدودیت های موجود برای فعالیتهای سیاسی بیان کرد: بسیاری از جوانان به خاطر آینده شان مجبور هستند علیرغم میل باطنی از اصلاحات فاصله بگیرند زیرا که در آینده ممکن است با مشکل موجه شوند. ما در حال انتقاد از درون هستیم. اگر می گوییم به روحانی رای دادیم معنی آن اصلاح طلب بودن او نیست و آیا افرادی که به عنوان لیست امید اهواز راهی مجلس شدند آیا اصلاح طلب راستین بودند؟!