افزایش خروجی سدها به مصوبه شورای تامین نیاز داشت دکتر فرهاد ایزدجو در نشست خبری؛

افزایش خروجی سدها به مصوبه شورای تامین نیاز داشت

در جایی که تصمیمات سازمان آب و برق چه در خشکسالی و چه ترسالی، تبعات اجتماعی به دنبال داشته باشد شورای تامین استان ورود می کند و تصمیمات با هماهنگی این شورا صورت می گیرد.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری امروز یکشنبه که با حضور مدیران و معاونین این سازمان و در حضور جمعی از رسانه ها برگزار شد با بیان اینکه سازمان آب و برق خوزستان همواره تمامی تلاش خود را در جهت ارایه بهترین خدمات به کار می گیرد افزود: در مسیر ارایه خدمات مناسب قطعا کاستی‌ هایی وجود دارد که باید شناسایی بشوند تا از این طریق قادر باشیم خدمات بهتری را به مردم ارائه دهیم.

 

دکتر فرهاد ایزدجو سازمان آب و برق خوزستان را یکی از اصلی ترین دستگاه های خدماتی استان دانست و اظهار کرد: باید بتوانیم خدمات را به نحو مطلوب به مردم ارائه دهیم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد تا کاستی‌های موجود را کم کنیم.باید توجه داشت که آب یک موضوع میان بخشی است و فقط به وزارت نیرو باز نمی‌گردد و دستگاه های متولی دیگری نیز در این زمینه نقش دارند.

 

افزایش ارتفاع سد دز ضرورت دارد

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا لایروبی مخازن سدها و بستر رودها تاکنون به خوبی صورت نگرفته است، پاسخ داد: در زمینه لایروبی انهار و همچنین دریاچه پشت مخازن سدها کارشناسان نظرات متفاوتی دارند ولی بایستی توجه داشت که دو مساله لایروبی رودخانه ها و سدها کاملا مستقل از یکدیگر هستند.

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها مخزن در خوزستان که با مشکل عدم لایروبی مواجه است سد دز می باشد؛ تصریح کرد: سد دز حدودا ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسوب درون خود دارد و هزینه لایروبی آن مبلغی معادل ۱٫۵ میلیارد دلار است.

 

 

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط مراکز مطالعاتی بین المللی و دفتر مطالعات سازمان آب و برق خوزستان در زمینه افزایش طول عمر سد دز گزینه افزایش ارتفاع سد نسبت به گزینه لایروبی آن برتری دارد. مطالعات بسیاری بر روی بحث افزایش ارتفاع سد صورت گرفته است و بر اساس بررسی‌ های کارشناسی صورت گرفته افزایش ارتفاع این سد از نظر فنی به احتمال ۹۰ درصد مشکلی ندارد اما تصمیم گیری نهایی پس از تشکیل یک پنل بین المللی اتخاذ خواهد شد.

 

ایزدجو با بیان اینکه افزایش ارتفاع سد دز ضرورت دارد اما این ضرورت نباید باعث ایجاد یک مشکل جدید شود؛ افزود: در صورت تایید کارشناسان داخلی و بین المللی این آمادگی وجود دارد که سریعا کار به دفتر فنی وزارت نیرو منتقل شود تا از این طریق پیمانکار مناسب به کارگیری شود.

 

افزایش خروجی سدها به مصوبه شورای تامین نیاز داشت

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در پاسخ به این سوال که آیا سیاسیون در اتخاذ تصمیمات مدیریت سیلاب دخالت داشتند یا خیر؟ گفت: در جایی که تصمیمات سازمان آب و برق، چه در خشکسالی و چه ترسالی، تبعات اجتماعی به دنبال داشته باشد شورای تامین استان ورود می کند و تصمیمات با هماهنگی این شورا صورت می گیرد. در این صورت افراد سیاسی در کنار گروه فنی و کارشناسی قرار می گیرند و تصمیمات مشترکی اتخاذ می نمایند.

 

ایزدجو خاطر نشان کرد: ظرفیت خروج آب از رودخانه کرخه در حدود ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه بود و برخی مدام انتقاد می کردند که چرا خروجی سد کرخه به هزار متر مکعب در ثانیه افرایش نیافته است و این در شرایطی بود که هم اکنون نیز روستای خسرج با دبی خروجی فعلی چهارصد تا ششصد مترمکعب بر ثانیه همچنان غرق آب هستند و مشکل شان مرتفع نشده است.

 

وی در پاسخ به اینکه چرا دبی آب خروجی از سدها زودتر صورت نگرفت و این کار پس از بارش ها انجام شد؟ اظهار کرد: اگر دبی خروجی سدها را زودتر از شرایط سیلابی افزایش می دادیم، تعدادی از روستاها که در بستر رودخانه ها قرار داشتند زیر آب می رفتند و در واقع عملا با دست خودمان روستاها را زیر آب می بردیم.

 

طرح آبرسانی غدیر قرار است ۵۲ درصد آب استان را تامین کند

 

این مقام مسئول افزود: برای افزایش خروجی سدها پیش از بارشها که منجر به زیر آب رفتن روستاها می شد؛ اولا باید شورای تامین این مساله را می پذیرفت و ثانیا پیش بینی های هواشناسی با قطعیت اعلام می شد در حالی که دقت پیش بینی های فصلی سازمان هواشناسی معمولا بسیار کم و غیرقابل اطمینان است بنابراین این تصمیم را هیچکس نمی پذیرفت و منطقی هم نبود.

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اعلام این خبر که طرح غدیر قرار است تا ۵۲ درصد از آب استان را تامین کند؛ گفت: پازل‌های طرح غدیر در سراسر استان یک به یک در حال تکمیل شدن هستند. در شهرستان های خرمشهر، آبادان و دشت آزادگان خط‌ های آبرسانی تکمیل شده اند. همچنین برای شهرستان اهواز نیز ۶۰ درصد از این طرح تکمیل شده و قرار است تا خط دوم این طرح برای اهواز اجرایی شود.

 

وی در خصوص طرح آبرسانی شادگان عنوان کرد: خط آبرسانی شادگان نیز به زودی تکمیل خواهد شد و پس از آن در برنامه است تا تصفیه‌خانه‌های غدیر تکمیل شوند. در حال حاضر طرح غدیر دارای پیشرفت ۴۵ درصدی است و در حال همکاری و پیشبرد کار با قرارگاه خاتم هستیم.

 

۱۲۰ روستا در بستر رودخانه قرار دارند

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص طرح آبرسانی شمال شرق با بیان اینکه این طرح در دو بخش اجرایی می شود؛ افزود:  بخش اول از طریق فاینانس اجرایی خواهد شد. بخش دوم آن را نیز در حال کار هستیم تا با اجرای یک خط انتقال بتوانیم آب را به مناطق شمال شرق استان برسانیم.

 

ایزدجو در خصوص اثرات سیلاب برروی سدهای خوزستان اظهار کرد: هیچ رفتار غیرطبیعی در سدهای استان بر اثر سیلاب اخیر رخ نداده است و روستاهایی که در بستر رودخانه هستند باید جابه‌جا شوند اما این مساله تبعات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: بالغ بر ۱۲۰ روستا در بستر رودخانه قرار دارند و باید جابه‌جا شوند. باید در سطوح بالاتری تصمیم‌گیری شود اما برای مدیریت رودخانه و همچنین سلامت مردم باید این اتفاق رخ دهد.