انتقال آب خوزستان در حالی صورت می گیرد که به شدت نیازمند آب هستیم عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران در گفتگو با تابا؛ اقدام سازمان محیط زیست را نقد کرد؛

انتقال آب خوزستان در حالی صورت می گیرد که به شدت نیازمند آب هستیم

ما در خوزستان طرح مبارزه با ریزگردها را داریم که هنوز آب آن تامین نشده است، طرح جفیره را داریم که تا تامین آب بلاتکلیف است، آقای کلانتری فکری به حال این طرح ها بکند ما هنوز نخیلات شادگان و اروند کنار را داریم که خشک شده اند، بنابراین اگر قرار است صرفه جویی در آب صورت بگیرد برای تامین همین موارد تخصیص یابند.

دکتر قمشی عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران در پاسخ به این سوال که آیا می توان پذیرفت که اداره کل حفاظت از محیط زیست خوزستان در انجام کار کارشناسی که کلانتری از آن به عنوان مبنای مجوز انتقال به دلیل آب مازاد یاد کرد، بی خبر بوده است؟ گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم از آقای لاهیجان زاده در جلسه ای که به دعوت سازمان محیط زیست در تهران تشکیل شد؛ در کنار یکی از اساتید مورد اطمینان بنده مخالفت خود را از طرح انتقال آب اعلام کرده بود.

نامه کلانتری سراسر اشتباه است

 

این استاد دانشکده آب با انتقاد از رییس سازمان محیط زیست گفت: متاسفانه خودم نامه کلانتری را خوانده ام این نامه دارای اشکالات اساسی است، خوب است کلانتری بیاید بگوید بر چه اساسی این بندهای پُر از ایراد را ابلاغ کرده است؟

 

وی با اشاره به عدم مشورت سازمان حفاظت محیط زیست با نهادهای اثرگذار در خوزستان خاطر نشان کرد: سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه نیشکر و سازمان جهاد کشاورزی نیز می بایستی در آن جلسات دعوت می شدند و یک به یک در رابطه با بندهای مورد نظر و به اصطلاح کارشناسی نظر می دادند.

 

دکتر قمشی نامه کلانتری را بسیار اشتباه دانست و گفت: بنده با صراحت می گویم که این بندهای کارشناسی شده ای که کلانتری بر مبنای آن تصمیم به صدور مجوز انتقال آب گرفته، اشتباهات بسیاری دارند. یعنی در اجزاء آن به طور کلی اشتباهات فاحش و محرزی وجود دارد که شاید نشود همه آنها را در اینجا بیان کرد.

 

کلانتری تحت تاثر فشار سیاسی تصمیم گرفته است

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با ارایه پیشنهادی در زمینه تصمیم گیری های محیط زیستی گفت: من اصرار دارم که مسئولین کشوری به دقت نامه کلانتری و جوابیه دستگاههای و سازمان های مرتبط با این موضوعات را بررسی کنند و با توجه به جوابیه ها تصمیم گیری شود.

 

وی ادامه داد: آقای کلانتری یا تحت تاثیر سیاسی کاری یا لابی گری و یا عدم اطلاع از مبانی علمی در حال اخذ تصمیماتی است که به کشور صدمه وارد می کنند و این تصمیمات کاملا با شعار های قبلی ایشان منافات دارد.

 

قمشی با انتقاد از رفتار نمایندگان خوزستان در ترک جلسه شورای عالی اداری گفت: من راضی به قهر نمایندگان از جلسه هیات دولت نبودم اما بعضی از مسئولان کشوری هم ممکن است با مباحث علمی اقناع نشوند و حرکت های اینچنینی بیشتر از مباحث کارشناسی برروی شان اثرگذار باشد.

 

اگر راندمان آبیاری در خوزستان پایین است؛ در اصفهان و یزد هم همین گونه است

 

وی با اشاره به بخشی از بندهای نامه کلانتری در جهت صدور مجوز انتقال آب اذعان کرد: وقتی می گویند آب در خوزستان به درستی مدیریت نمی شود موافقم؛ اما این راندمان آبیاری پایین در سایر نقاط کشور هم وجود دارد؛ در اصفهان و یزد هم راندمان آبیاری کشاورزی مانند خوزستان است و این نمی تواند مبنای انتقال آب شود.

 

وی افزود: بایستی به طرح های مهمی در خوزستان که معطل آب مانده اند نیز اشاره می شد، مثلا فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در حال حاضر منتظر تامین آب است خب اگر بناست جایی صرفه جویی شود و اراده به بکارگیری این صرفه جویی باشد باید ابتدا به نیازهای معطل مانده خود حوضه مانند این طرح ها تخصیص یابد.

 

قمشی ادامه داد: عدم کشت برنج که مختص خوزستان نیست، در اصفهان هم در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار هکتار کشت برنج دارند؛ باید بگویند آن هم اشتباه است. در حوزه کارون که ۶۰ هزار هکتار برنج نداریم! بلکه زیر ۲۰ هزار هکتار کشت برنج وجود دارد. تازه مگر می شود تنها معیشت بعضی کشاورزان را بدون در نظر گرفتن کشت جایگزین تعطیل کرد.من نمی دانم کلانتری این آمار دروغین را از کجا آورده است؟!

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، در وضعیت کنونی خوزستان را بسیار محتاج آب دانست و گفت: ما در خوزستان طرح مبارزه با ریزگردها را داریم که هنوز آب آن تامین نشده است، طرح جفیر را داریم که هنوز نصف حقابه آن داده شده و تامین بقیه ِن بلاتکلیف است، آقای کلانتری فکری به حال این طرح ها بکند ما هنوز نخیلات شادگان و اروند کنار را داریم که خشک شده اند، بنابراین اگر قرار است صرفه جویی در آب صورت بگیرد برای تامین همین موارد تخصیص یابند.