انتقال اصناف آلاینده به خارج از شهرها از استراتژی های اتخاذ شده شهرداری ها است

انتقال اصناف آلاینده به خارج از شهرها از استراتژی های اتخاذ شده شهرداری ها است

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری گفت: در حال حاضر خسارت ناشی از انتشار آلاینده‌ها در تهدید سلامت و بهداشت انسانها از اهمیت بیشتری برخوردار شده و بدنبال آن موضوع انتقال اصناف آلاینده به خارج از محدوده شهرها به یکی از مهمترین استراتژی ها اتخاذ شده شهرداری ها در این زمینه مبدل گردیده است.

 

به گزارش تابا؛بابک ربیعی گفت: وجود صنوف مزاحم و آلاینده به عنوان یکی از مهمترین مشکلات شهرهاست که علاوه بر آلایندگی‌های صوتی و آشفتگی بصری، موجب بروز ترافیک در بسیاری از معابر اصلی شده است.

 

وی گفت: در این میان برنامه ریزی انتقال اصناف و صنایع آلاینده باید بگونه ای دقیق و جامع صورت پذیرد تا انتقال اصناف و صنایع آلاینده به تفکیک و به صورت مرحله‌های و به ترتیب تقدم وتاخر(با توجه به شدت آلایندگی) آنها انجام شود و مشکلات و مسائل آن بررسی شود تا بتوان مشکلات مربوطه را در هنگام اجرای طرح، کاهش یا رفع کرد.

 

بابک ربیعی در ادامه بیان کرد : کنشگران متعددی در این قضیه نقش دارند و پیش از ورود به این موضوع باید همه عناصر تصمیم گیر و تصمیم ساز از جمله اتاق اصناف، اتحادیه ها و… در خصوص این ساماندهی به درک مشترک برسند.

 

به گفته وی: اگر اصناف خود از آسیب‌ها و صدمات مشاغلشان به خانواده و شهر خود اطلاع یابند ساماندهی مشاغلشان را پیشاپیش از مدیران شهری مطالبه می‌کنند.

 

وی با تاکید بر ضرورت انتقال این اصناف به مراکز مجاز اطراف شهرها ادامه داد: با انتقال صنوفی نظیر مصالح فروشان، و اسقاط فروشان به بیرون از شهر، بار ترافیکی کاهش و آلودگی صوتی در کلانشهر اهواز رفع می‌شود.

 

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اهواز در ادامه گفت: سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اهواز با دستور کار قرار دادن ساماندهی و فعال کردن سایت های آن با جدیت روند احدات و بهره برداری از سایت های ساماندهی مشاغل را پیگیری می‌نماید.

 

ربیعی عنوان کرد: طی سال های گذشته در زمینه ساماندهی مشاغل اهواز مخصوصاً با همت بخش خصوصی کارهای زیادی از جمله راه اندازی و احداث مجتمع بنکداران، نمایشگا های اتومبیل، احداث بازار بزرگ آهن فروشان انجام شده است. در سال جاری نیز بر اساس نیازسنجی انجام شده هدف گذاری شده است تا پروژه های نیمه تمام تکمیل و برای برطرف کردن ضروری‌ترین نیازها برنامه ریزی شود.

 

بابک ربیعی از هماهنگی با دستگاه‌های نظارتی و همچنین برگزاری جلسات متعدد با صنوف مختلف برای جمع‌آوری مشاغ آلاینده در سطح شهر خبر داد و گفت: در راستای ساماندهی مشاغل آلاینده شهری و پیگیری‌های سازمان ساماندهی مشاغل شهری ۲ مجتمع به مساحت ۱۷و۲۰ هکتار در مسیر عین دو و ملاشیه، با ظرفیت حدود ۳۵۰ انبار جهت مصالح فروشان خریداری شده است که تاکنون برای ۷۰ انبار مصالح فروشی در سطح شهر رای کمیسیون بند۲۰ ماده ۵۵ اخذ شده است.

 

وی در پایان گفت: همچنین زمینی به مساحت ۳۵ هکتار با همکاری اتحادی سنگ فروشان و با ظرفیت ۱۵۰ انبار خریداری شده که مراحل ساخت آن ادامه دارد و به زودی شاهد بهره برداری از مجتمع سنگ فروشان خواهیم بود.

 

۱۳۹۹/۴/۱۴