اهداکنندگان پلاسما سهم بسیار بزرگی در درمان کرونا دارند

اهداکنندگان پلاسما سهم بسیار بزرگی در درمان کرونا دارند

 مدیرکل انتقال خون استان خوزستان به قدرت درمانی فوق‌العاده پلاسما درمانی برای بهبود بیماران مبتلا به کووید – ۱۹ اشاره کرد و افزود: اهداکنندگان پلاسما سهم بسیار بزرگی در درمان بیماران کرونایی دارند که در حال حاضر روی تخت بیمارستان‌ها بستری هستند؛ این روش درمانی تأثیر خوبی در کاهش مرگ و میر داشته است.

 

به گزارش تابا؛عبدالعزیز فقهی اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در تعداد زیادی از کشورها از جمله کشور ما، بسیاری از مردم، نگران و خانه‌نشین شدند و نظر به تعطیلی‌های پی‌درپی ادارات و بازارها، ارتباط مردم برای حضور در فضای غیر از خانه و یا مراجعه به واحدهای انتقال خون بسیار کم شده است.

 

وی افزود: به با توجه به کاهش مراجعه‌کنندگان اهدایی خون، اهدای خون از سوی مردم نیز در استان خوزستان کاهش یافت هر چند بعد از بازگشایی و عادی‌سازی ارتباطات مردم با فضای بیرون از خانه باز هم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، شاهد حضور اهداکنندگان در مراکز انتقال خون بودیم.

 

مدیرکل انتقال خون استان خوزستان تصریح کرد: تعطیلی چندماهه خزانه بیمارستانی، ذخایر انتقال خون استان را به شدت کاهش داده است که برای ترمیم آن و رسیدن به یک سطح اولیه قابل‌قبول در ذخایر خونی باید شاهد حضور مستمر مراجعه‌کنندگان اهدای خون باشیم.

 

فقهی عنوان کرد: از مردم انتظار می‌رود تا زمان رسیدن به ذخایر خونی قابل‌قبول همچنان برای اهدای خون مراجعه داشته باشند چرا که بیماران بیمارستان‌ها به خون بسیاری نیازمند بوده و بیماران تالاسمی چشم انتظار هستند.

 

وی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی لازم درباره انتقال خون، تصریح کرد: انتقال خون از دیرباز دستورالعمل‌های خود را برای بیماری‌های ویروسی و میکروبی رعایت کرده است و اکنون نیز این دستورالعمل‌ها با توجه به شروع کرونا تشدید پیدا کرد و مشکلی در خصوص رعایت نکات بهداشتی برای اهداکنندگان خون نداریم.

 

مدیرکل انتقال خون خوزستان با اشاره به اینکه مردم با اطمینان خاطر می‌توانند برای اهدای خون مراجعه کنند، گفت: بین ۶۵ تا ۷۰ درصد از ذخایر خونی سازمان انتقال خون متعلق به اهداکنندگان ثابتی است که اهدای خون نزد آنها به یک عادت و فرهنگ تبدیل شده است و در این بین ۳۰ تا ۳۵ درصد ذخایر خونی را افرادی اهدا می‌کنند که بین یک تا دو بار مراجعه داشته‌اند.

 

فقهی در خصوص پلاسما درمانی کرونا بیان کرد: پلاسما درمانی یک شیوه خوب برای مبارزه با بیماری کووید – ۱۹ است و بیماران زیادی روی تخت بیمارستان‌های مختلف انتظار می کشند تا بهبودیافتگان این بیماری پلاسمای خود را اهدا کنند.