اگر در سیلاب دستگاهی قصور داشته است باید مشخص شود رییس مجمع نمایندگان خوزستان؛

اگر در سیلاب دستگاهی قصور داشته است باید مشخص شود

رییس مجمع نمایندگان خوزستان در نشست تخصصی واکاوی سیلاب ۹۷-۹۸ که صبح امروز سه شنبه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: از دکتر ایزدجو به خاطر نشست تخصصی واکاوی سیلاب تشکر می کنم، زیرا اینگونه نشست ها باعث می شوند در آینده تجربیات ارزشمندی به کار گرفته شوند.

 

قاسم ساعدی گفت: یقین داریم اگرچه سیلاب مخرب بوده و خساراتی را به زیرساختها وارد کرده ولی خوبی هایی زیادی در سیلاب اخیر برای ما قابل مشاهده است اگر در آن سوی مرزها طبل تفرقه را می زدند ولی در داخل مرزهامدیران اجرایی با چکمه ها در کنار مردم، بذر فتنه را در اعماق گل ها دفن کردند.

 

نماینده مردم دشت آزادگان ادامه داد: این سیلاب تلنگری برای مدیران ماست تا عبرتهایی بگیرند، باید این گونه همایش های تخصصی ادامه یابد و علت نواقص و نقصان ها در بحثهای مدیریتی و سازه ای مشخص شوند تا در نهایت کیفیت کار افزایش یابد.

 

وی با بیان اینکه متخصصان آب همیشه می گویند برای سدسازی شاخص های علمی در نظر گرفته اند، اظهار کرد: ما امروز جمع شده ایم تا ببینیم نقاط ضعف و قوت سدها چه هستند، به دنبال مچ گیری نیستیم. ما باید برای آینده برنامه ریزی داشته باشیم تا از آسیب های آتی بکاهیم.

 

ساعدی گفت: در مطالعه و طراحی سدها، پایین دست بایستی مورد توجه قرار بگیرند و نباید سدی ساخته شود و پایین دست آن رها شود. گرچه باید با تکمیل سازه ها پایین دست مورد مطالعه قرار بگیرند ولی در ایران، کمی نسبت به مطالعات پایین دست ها کوتاهی شده است.

 

وی با بیان اینکه سیلبندها همیشه بایستی نظارت شوند و حریم رودخانه ها همواره حفظ شوند، خاطر نشان کرد: ورود به بستر کارون با چه مجوزی صورت می گیرد؟ و چرا بعد از زیان ها ما متوجه نواقص می شویم. اگر در زیان به مردم دستگاهی قصور داشته است باید مشخص شود و سهم دستگاه ها نیز در میزان قصور مشخص شود.

 

رییس مجمع نمایندگان خوزستان تصریح کرد: ما انتظار داریم اگر کارشناسان حوزه آب احساس می کنند ضعف قوانین وجود دارد، به ما نمایندگان ماموریت بدهند تا با هماهنگی اعضاء مجمع نمایندگان خوزستان قوانین را اصلاح نماییم.

 

ساعدی گفت: از نعمت آبی که با موج سه ماهه وارد استان شد و فرصت مناسبی به وجود آورد، استفاده ای را ندیدم، خیلی از زمین ها آبدار شدند و دریاچه ها پر شدند ولی ابهام دارم که از این آب در پر کردن تالاب ها و منابع آب استفاده کرده باشیم.

 

وی در پایان یادآور شد: کنترل سیلاب و تحمل فشار توسط مجموعه وزارت نیرو قابل تحسین است ولی بایستی دقت کرد که چقدر از این آب به صورت مفید برای مصارف آینده بهره برداری شده است./ ناصر حکیمی