بخشی از وقایع اخیر به دلیل عدم آگاهی مردم از برنامه های دولت بود رئیس کل دادگستری خوزستان: 

بخشی از وقایع اخیر به دلیل عدم آگاهی مردم از برنامه های دولت بود

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: بخشی از وقایع اخیر در کشور به دلیل عدم آگاهی مردم از برنامه های دولت و قرار ندادن مردم در موضوع گران شدن بنزین بود که همه را غافلگیر کرد اگرچه عوامل دیگری از جمله دخالت کشورهای بیگانه موجب ایجاد اغتشاشات در جامعه شد.

 

به گزارش تابا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادق مرادی در سومین جلسه شورای پیشگیری استان که با حضور اعضای این شورا برگزار شد، اظهار کرد: بالاترین اتهام در میان افراد تحصیل کرده کشور، توهین است که این نشانه کاهش آستانه تحمل افراد در جامعه است.

 

وی ادامه داد: با اقدامات قوه قضائیه در سال های ۹۶ و ۹۷ در کشور و استان خوزستان، نرخ این جرم کاهش چشمگیری یافته است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرادی گفت: این برنامه ها در شهرستان هایی که بافت قومی یکدست تری داشته اند، موفق تر بوده است و این امر نشان می دهد که ارتباطات اجتماعی صمیمانه تر میان افراد در کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی نقش دارد.

 

وی خواستار تشکیل بانک اطلاعات فردی افراد پرخطر و مجرمان حرفه ای در برخوردهای خشونت طلبانه شد و گفت: برای کاهش خشونت در جامعه باید فرهنگسازی شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرادی تصرح کرد: برنامه های خبری تلویزیون باید به سمت ایجاد امیدواری در جامعه برود تا روحیه امیدواری میان مردم تقویت و انسجام اجتماعی در جامعه بیشتر حفظ شود.

 

وی از اجرای طرح نماد (طرح نظام مراقبت از دانش آموزان) در استان خوزستان و همکاری سازمان های مربوط قدردانی کرد و گفت: به جز اجرای این طرح در برخی مدارس که نتایج قابل توجهی را نیز داشته است، بهتر است دوره های آشنایی با طرح نماد برای مربیان پرورشی سایر مدارس استان برگزار شود تا برای اجرای این طرح در مدارس خود آماده شوند.

 

مقام عالی قضایی استان خوزستان بیان داشت: حضور قضات در مدارس نباید مختص به هفته قوه قضائیه باشد و این دادگستری امادگی دارد تا برای ارتقای آگاهی حقوقی دانش آموزان، در تمام طول سال با آموزش و پرورش همکاری داشته باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرادی در خصوص موضوع بررسی پیش نویس دستورالعمل اجرایی پیشگیری از تغییر اراضی و باغات، گفت: اولویت برخورد با متخلفان در این زمینه، برخورد با افراد دانه درشت است.

 

وی ادامه داد: آخرین تغییرات قانونی در این خصوص باید به اطلاع رؤسای دادگستری ها، دادستان ها و قضات رسانده شود تا در تصمیمات قضایی و انشای آرای خود، ضمن بهره گرفتن از نظرات کارشناسان مربوط، این اطلاعات را نیز لحاظ کنند.

 

در ادامه معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خوزستان نیز گفت: طی دو سه سال اخیر در استان خوزستان، آمار خشونت کاهش یافته است اما روش های خشونت در جامعه تغییر کرده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید امانت بهبهانی اظهار داشت: خشونت تنها برخورد فیزیکی نیست و گاهی در صحبت های میان زوجین نیز این خشونت ظاهر می شود.

 

وی گفت: سند و برنامه جامع کنترل و کاهش خشونت از سوی شورای اجتمای کشور که قوه قضائیه نیز یکی از اعضای آن است، تهیه شده است که امیدواریم نتایج مؤثری در جامعه داشته باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین امانت بهبهانی با ارائه گزارشی از عملکرد معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، گفت: در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن، آمار ورودی این پرونده ها به دادگستری ۱۴ درصد کاهش داشته است.

 

وی اظهار کرد: مدیریت پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی با قوه قضائیه است اما همه سازمان ها باید به سهم خود در آن مشارکت کنند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خوزستان در خصوص موضوع بررسی پیش نویس دستورالعمل اجرایی پیشگیری از تغییر اراضی و باغات، گفت: اجرای این پیش نویس نیاز به تقویت هماهنگی های بین بخشی در استان دارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین امانت بهبهانی اظهار کرد: قطعه قطعه کردن اراضی کشاورزی و فروش آن به قیمت های گزاف، یکی از آفاتی است که اراضی استان را تحت شعاع خود قرار داده است و ممکن است در آینده به نابودی روستاها و صنعت کشاورزی استان بینجامد.

 

در ادامه جلسه، کارشناسان معاونت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی دادگستری و سایر اعضای شورای پیشگیری استان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و در پایان مواردی به تصویب اعضای جلسه رسید.