بذر کنجد به صورت کاملاً مکانیزه در دزفول کشت شد

بذر کنجد به صورت کاملاً مکانیزه در دزفول کشت شد

مدیر جهاد کشاورزی دزفول گفت: با همکاری برخی مراکز تحقیقاتی موفق به کشت بذر کنجد به صورت کاملاً مکانیزه در این شهرستان شدیم.

 

به گزارش تابا، احمد زارعی در همایش کشاورزی پایدار_حفظ محیط زیست با رویکرد (عدم آتش زدن کاه و کلش) که توسط اداره جهاد کشاورزی شهرستان در سالن بهارستان برگزار شد، اظهار کرد: مقوله محیط زیست و کشاورزی پایدار تنیده در هم هستند چرا که با یک کشاورزی پایدار و حفاظتی می توانیم به یک محیط زیست پویا دست یابیم.

 

زارعی با تاکید بر لزوم توجه به صادرات محصولات کشاورزی گفت: پس از توقف صادرات پیاز در کمترین زمان سکته عظیمی وارد بازار فروش این محصول به ویژه در دزفول شد اما خوشبختانه پیگیری های انجام شده و صادرات مجدد این محصول منجر به تعادل در قیمت فروش این محصول و رضایت تولید کننده و مصرف کننده شد.

 

وی با اشاره به افزایش قیمت پیاز تا هر کیلو ۱۵۰ هزار ریال طی چند وقت اخیر عنوان کرد: مردم باید بدانند ضرری که از پیاز کیلویی ۱۵۰ هزار ریال عاید کشاورز می شود بسیار بیشتر از پیاز کیلویی ۱۰ هزار ریال است چرا که در آن صورت تمام نهاده های مورد نیاز کشاورز بر مبنای ۱۵۰ هزار ریال به پای وی تمام می شود؛ بنابراین ما خواهان نرخ متعادل در بازار برای تمامی محصولات در راستای رضایت مصرف کننده و تولید کننده هستیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی دزفول با اشاره به وجود گمرک، اداره استاندارد و اداره قرنطینه گیاهی و نباتی در شهرستان، اضافه کرد: تمامی زیرساخت های لازم در شهرستان برای صادرات آماده است.

 

زارعی با بیان اینکه سالانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی با هدف صادرات از دزفول خارج می شود، گفت: با جست و جو در سایت گمرک میزان کل صادرات شهرستان در برخی موارد به ۱۰ هزار تن نیز نمی رسد که دلیل این امر وجود دلالان و انتقال این محصولات به سایر استان ها و صادرات آنها به نام استان های دیگر است.

 

وی با تاکید بر استقبال از ظرفیت های کشاورزی شهرستان و سرمایه گذاری در بخش صادرات، ادامه داد: با همکاری مرکز تحقیقات صفی آباد و شرکت کشت و صنعت شهید رجایی موفق به کشت بذر کنجد به صورت کاملاً مکانیزه شدیم. کنجد یک دانه کاملاً مقرون به صرفه، اقتصادی و مورد نیاز است چرا که پس از برچیده شدن کشت دانه های روغنی این بذرهای کنجد امکان کشت مکانیزه را فراهم کرده اند که در صورت استقبال کشاورزان، اداره جهاد کشاورزی نیز حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد.