برای دفاع از مردم مظلوم خوزستان می‌ایستیم و جلوی انتقال آب را می‌گیریم نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری؛

برای دفاع از مردم مظلوم خوزستان می‌ایستیم و جلوی انتقال آب را می‌گیریم

با این میزان انتقال آب قطعا طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی در خوزستان تعطیل و آرزوی دیرینه احیای دو میلیون هکتار اراضی خوزستان به باد فنا خواهد رفت و خوزستان تبدیل به یک بیابان خواهد شد ما برای دفاع از حیثیت مردم ایران و مردم مظلوم خوزستان می‌ایستیم و جلوی این احجاف را می‌گیریم.

 

به گزارش تابا، آیت‌الله محسن حیدری در نشست خبری با موضوع تبعات انتقال آب كارون و مواضع اخير سازمان محيط زيست که صیح امروز ۲۶ آذرماه در شورای شهر اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بحث انتقال آب خوزستان و مشکلات ایجاد شده در حوزه محیط زیست خوزستان به واسطه عدم تطابق گفتار و عملکرد برخی از مسئولین، نگاه بخشی به استان ها، تبعیض، عدم رعایت عدالت و عدم التزام به مقام ولایت است.

 

وی با بیان اینکه یکی از مسئولان مملکت که در حال حاضر نیز دارای مقام عالی است اعلام کرده در استان مربوطه اش می‌خواهدجشن پایان بیکاری برگزار کند؛ اذعان کرد: در حالی که نرخ بیکاری در کشور ۱۲٫۴ است،خوزستان دارای نرخ بیکاری بالای ۲۵ درصد است که این نرخ در برخی شهرستان‌های خوزستان به بالای ۴۰ درصد نیز می‌رسد.

 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه قطعا مردم خوزستان با مشاهده این مسائل متوجه تبعیض می‌شوند، تصریح کرد: چگونه است که استانی که نرخ بیکاری اش  را صفر اعلام کرده، دو برابر اعتبار خوزستان از اعتبارات صندوق کارآفرینی امید به خود اختصاص می دهد!؟

 

امام جمعه موقت اهواز با اشاره به سرانه استانداردهای فضای سبز گفت: سرانه استاندارد فضای سبز در کشور ۱۵ متر برای هر نفر است اما در خوزستان ۱۲ متر برای هر نفر است این در صورتی ست که استانی که آب کارون به آن منتقل می‌شود ۲۷ متر برای هر نفر است. عدم تطابق گفتار با عملکرد و نگاه بخشی، با وحدت ملی سازگار نیست.

 

آیت الله حیدری در ادامه افزود: خوزستان به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد از همه نظر حرف اول را در کشور می زند. استان ما استعداد ویژه‌ای در زمینه کشاورزی دارد و کشاورزان در سال دو یا سه مرحله  می توانند کشت کنند و محصول به دست بیاورند که در هیچ جای کشور وجود ندارد.

 

 

وی با بیان اینکه مصالح خوزستان قابل تفکیک از مصالح ملی نیست، گفت:  بودجه کشور بر اساس نفت است که ۸۵ درصد این نفت در خوزستان تولید می‌شود.

 

امام جمعه موقت اهواز خبر داد: مقام معظم رهبری فرمودند که قصد احیای دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان را دارند به این ترتیب با احیای دو میلیون هکتار  طبق اعلام کارشناسان می‌توانیم غذای ۱۶۰ میلیون نفر را تأمین کنیم.

 

آیت الله حیدری در ادامه گفت: اگر این اقدامات انجام شود حتی اگر همه کشورها ایران را تحریم کنند خوزستان به تنهایی می‌تواند غذای کل مردم ایران را تأمین کند.

 

امام جمعه موقت اهواز با تاکید بر اینکه برای انتقال آب خوزستان برنامه‌های خطرناکی دارند، تصریح کرد: رئیس جمهور و معاون اول وی اعلام کردند که انتقال آب تنها برای شرب خواهد بود ولی در عمل اینطور نبوده است.

 

وی در ادامه افزود: حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب برای تامین آب شرب چهار استان قم، اصفهان، کرمان و یزد کافی است اما در حال حاضر به میزان یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون مترمکعب آب از خوزستان منتقل می‌شود.

 

آیت‌الله حیدری با بیان اینکه محیط زیست تا قبل از این، برای هیچ طرحی مجوز  انتقال آب نمی داد، تصریح کرد: برای اولین بار کلانتری مجوز انتقال آب برای طرح  ونک – سولگان به میزان حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب برای انتقال آب به باغ‌های پسته رفسنجان را داده است.

 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در صورت اجرای این طرح‌ها میزان انتقال آب از سرچشمه‌های رودخانه‌های خوزستان به دیگر استان‌ها به دو میلیارد و ۸۰۹ میلیون مترمکعب خواهد رسید. آیا واقعا این میزان برداشت آب برای شرب است!؟

 

امام جمعه موقت اهواز در پایان گفت: با این میزان انتقال آب قطعا طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی در خوزستان تعطیل و آرزوی دیرینه احیای دو میلیون هکتار اراضی خوزستان به باد فنا خواهد رفت. همچنین کشاورزی خوزستان کاملا تعطیل، مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها افزایش، صنعت نفت تعطیل و پدیده ریزگردها صد برابر خواهد شد و خوزستان تبدیل به یک بیابان خواهد شد ما برای دفاع از حیثیت مردم ایران و مردم مظلوم خوزستان می‌ایستیم و جلوی این احجاف را می‌گیریم./ فدعمی