برخی افزایش قیمت‌ها در خوزستان از میانگین کشوری هم بیشتر است مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان؛

برخی افزایش قیمت‌ها در خوزستان از میانگین کشوری هم بیشتر است

بن عباس در خصوص برخی شاخص‌های تورم در استان گفت: کمیته رصد و پایش باید دلایل تورم و افزایش قیمت‌ها را در بخش‌های ارتباطات، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، انواع سبزی و حبوبات، قند، شکر، مربا، عسل و شکلات که در استان خوزستان نامتعارف‌تر از میانگین کشوری بوده را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد.

 

به گزارش تابا؛ امید بن عباس شامگاه ۱۳ آبان ماه در جلسه قرارگاه فرماندهی اقتصادی استان خوزستان که در اهواز برگزار شد با بیان اینکه عرضه کالاها با افزایش قیمت مصوب در برخی از فروشگاه ها نیست، اظهار کرد:  شاهد هستیم که قیمت یک کالای دولتی اعلام می‌شود اما عرضه آن با قیمت دو برابری در فروشگاه‌های مختلف در سطح شهر انجام می‌گیرد و در این زمینه کمیته نظارت و بازرسی باید ورود کند تا کالایی که با نرخ دولتی باید توزیع شود با قیمت آزاد عرضه نشود.

 

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان  در ادامه افزود: کمیته رصد و پایش باید دلایل تورم و افزایش قیمت‌ها را در بخش‌های ارتباطات، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، انواع سبزی و حبوبات، قند، شکر، مربا، عسل و شکلات که در استان خوزستان نامتعارف‌تر از میانگین کشوری بوده را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد.

 

بن عباس با اشاره به افزایش قیمت برنج ایرانی در سطح استان اشاره کرد و گفت: گزارش تحلیلی افزایش قیمت برنج داخلی که کمیته رصد و پایش آن را انجام داده است، برای وزارت جهاد کشاورزی ارسال خواهد شد.

 

وی افزود: همچنین باید یک آنالیز قیمت بر روی اقلامی مانند روغن و رب گوجه فرنگی انجام شود تا قیمت متوسط این اقلام مشخص شود.

 

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان تصریح کرد: باید دستوری صادر شود تا طرح پیشنهادی برای الکترونیکی کردن رسیدگی به شکایات مردمی با هدف افزایش نظارت به صورت مستمر اجرایی شود و همچنین روند رسیدگی به شکایات مردمی به قدری سخت، طاقت فرسا،  است که مردم شکایت نمی‌کنند و یا از شکایت خود به بازرسی منصرف می‌شوند

 

عدم دسترسی به اطلاعات انبارها از موانع تنظیم بازار خوزستان

در ادامه این جلسه رئیس اتاق اصناف اهواز تصریح کرد: یکی از اشکالات موجود، عدم دسترسی به سامانه جامع انبارها است که برای هر مورد باید به اطلاعات سطح بازار اکتفا کنیم و خیلی از شهرستان‌ها آمار و اطلاعات را در اختیار اتاق اصناف قرار نداده و یا با تاخیر این اطلاعات را به اتاق اصناف می‌دهند. این اقدام وقت ما را می‌گیرد یا باعث می‌شود دیرتر از وضعیت بازار مطلع شویم و در نهایت نمی‌توانیم به موقع پیش‌بینی کمبود کالا در بازار را انجام دهیم.

 

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنیم تا تمام دستگاه‌هایی که اطلاعات را وارد سامانه جامع انبارها می‌کنند، امکان دسترسی به این سامانه را داشته باشند.

 

رئیس اتاق اصناف اهواز با اشاره به قیمت گوشت قرمز در بازار خاطرنشان کرد: اگر گوشت قرمز منجمد به ویژه گوشت گوساله و گوشت گوسفندی به بازار تزریق شود، وضعیت قیمت این محصولات نیز عادی خواهد شد.