برداشت ذرت از سطح ۹۱ هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان آغازشد

برداشت ذرت از سطح ۹۱ هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان آغازشد

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: برداشت مکانیزه ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای از سطح ۹۱ هزار هکتار زمین کشاورزی خوزستان از هفته جاری آغازشد.

 

به گزارش تابا،محمد قاسمی نژاد افزود: امسال ۶۱ هزار هکتار از زمین های کشاورزی خوزستان زیرکشت ذرت دانه‌ای رفت و پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح زیرکشت ۴۵۰ هزار تن محصول برداشت شود که این مقدار محصول ۴۵ درصد کل ذرت دانه ای کشور را شامل می‌شود.

 

وی ارزش این میزان تولید ذرت دانه ای را ۱۱ هزار میلیارد ریال بیان کرد.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از برنامه‌ریزی برای ارتقای تولید ذرت دانه‌ای به ۱.۳میلیون تن در افق سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت:عملیات به نژادی و به زراعی از جمله کاهش فواصل کشت، مدیریت تغذیه، تراکم مناسب، شیوه‌های نوین خاک ‌ورزی و ارقام جدید، تغییر ادوات در راستای ارتقای کمی و کیفی محصول ذرت در خوزستان صورت گرفته‌است.

 

وی با بیان اینکه ۳۰ هزار هکتار ذرت علوفه‌ای نیز در خوزستان کشت و برداشت آن نیز شروع شده است ادامه داد: پیش بینی می شود از این میزان کشت ذرت علوفه‌ای یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول برداشت شود که نسبت به سال زراعی گذشته پنج درصد افزایش دارد.

 

ذرت دانه ای برای مصارف انسانی و ذرت علوفه ای برای مصارف دامی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: ذرت دانه ای و علوفه ای در خوزستان به لحاظ سطح زیرکشت پس از گندم و برنج رتبه سوم و همچنین رتبه نخست تولید غلات را در این استان به خود اختصاص داده است.

 

قاسمی نژاد از تدارک ۱۵۰ چاپر و ۵۰۰ دستگاه کمباین برای برداشت ذرت دانه ای و علوفه ای در خوزستان خبر داد و افزود: برای این تعداد ماشین‌آلات کشاورزی ۱۷.۵ میلیون لیتر سوخت(گازوییل) مورد نیاز است.