بهره‌برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

بهره‌برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

 معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت:خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره به منظور افزایش فشار و حجم آب در بخش غیزانیه اهواز به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش تابا؛فاضل عبیات با بیان اینکه این خط به طول ۲۵ کیلومتر با قطر ۶۰۰ میلیمتر وظیفه انتقال آب را برای افزایش فشار وحجم آب در بخش غیزانیه بر عهده دارد، اظهار داشت: با بهره برداری از این خط، حجم آب ۳۰ روستا از بخش غیزانیه به میزان سه برابر افزایش خواهد یافت.

 

وی ادامه داد: برای هشت روستا از دهستان مشرحات(یکی از دهستان‌های بخش غیزانیه) خط انتقال و شبکه توزیع به طول ۴۳ کیلومتر احداث شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با بیان اینکه دهستان مشرحات از ۱۷ روستا تشکیل شده است، گفت: با آبرسانی به این هشت روستا که فاقد آب شرب بودند، آب ۱۷ روستا به حالت پایدار می‌رسد.

 

معاون عمرانی استانداری خوزستان تصریح کرد: آب مربوط به ۳۳ روستای دیگر از دهستان غیزانیه از خط انتقال چاه و مخازن کمتوله به روستای دهلایه تامین می شود و هم‌اکنون که این روستاها با مشکلاتی رو به رو شده‌اند؛ ترتیبی اتخاذ شده تا با جدا ساختن روستاهایی از رامهرمز و رامشیر از خط دهلایه آب این ۳۳ روستا بهبود پیدا کند.

 

به گفته عبیات این اقدامات ظرف ۱۰ روز آینده به انجام خواهد رسید.

 

وی فاصله تاسیسات صفیره تا مخزن آب روستای نزهه را ۲۸ کیلومتر عنوان‌کرد و گفت: در حال حاضر ۲ خط آبرسانی هر یک به قطر ۳۰۰ میلیمتر از صفیره تا نزهه وجود دارد که در این مرحله آب از صفیره با استفاده از این ۲ خط موجود فعلی به روستای نزهه انتقال داده می‌شود.

 

معاون عمرانی استانداری خوزستان اضافه کرد: به منظور اطمینان و پایداری بیشتر آب منطقه، یک خط جدید در کنار ۲ خط موجود در حال احداث است که این خط ۲۸ کیلومتر طول دارد و تا کنون هشت کیلومتر آن اجرا شده و کار احداث ۲۰ کیلومتر باقیمانده به سرعت در حال انجام است.

 

عبیات خاطرنشان‎‌کرد: به این ترتیب و با احداث این خط ۲۸ کیلومتری مسیری جدید، مطمئن و پایدار به طول ۵۳ کیلومتر وظیفه آبرسانی از شیبان به صفیره و از صفیره به نزهه را انجام خواهد داد تا آب روستاهای دهستان غیزانیه به طور کامل و پایدار از خط شیبان تامین گردد به این معنی که در صورت احداث خط جدید در فاز دوم مخزن ذخیره دهلایه از ایستگاه روستای نزهه آب رسانی خواهد شد.