بودجه پیشنهادی ۹۸ توسط شهردار اهواز تقدیم شورای شهر شد

بودجه پیشنهادی ۹۸ توسط شهردار اهواز تقدیم شورای شهر شد

شهردار اهواز ضمن تشکر از حساسیت و دقت اعضای شورای شهر اهواز در بررسی بودجه سالیانه، عنوان کرد: من و همه مدیران اجرایی در شهرداری آمادگی اجرایی کردن جمع‌بندی‌های شورا را داریم.

 

منصور کتانباف شهردار اهواز با اشاره به وظیفه شهرداری در ارائه بودجه به شورای شهر، اظهار کرد: کل بودجه سال ۹۸ برای شهرداری اهواز بر اساس چشم‌انداز و اهداف یک هزار و ۶۲۲ میلیارد تومان است. در برخی بخش‌ها شاهد کاهش بودیم، از جمله کمک به قطار شهری اهواز ۴۰ درصد کاهش داشت.

وی افزود: در بحث تفاهم‌نامه با فولاد، شرکت نفت و بنیاد برکت ۱۴ درصد کاهش و در فروش اموال ۴۹ درصد افزایش داشتیم. که در مجموع شاهد کاهش یک درصدی نسبت به سال گذشته هستیم.شهردار اهواز ضمن تشکر از حساسیت و دقت اعضای شورای شهر اهواز در بررسی بودجه سالیانه، عنوان کرد: من و همه مدیران اجرایی در شهرداری آمادگی اجرایی کردن جمع‌بندی‌های شورا را داریم.

 

امور فنی و مالی شهرداری اهواز باید سیستماتیک شوند

رئیس شورای شهر اهواز بر لزوم سیستماتیک شدن امور فنی و مالی و اداری شهرداری اهواز جهت برقراری انضباط تاکید کرد. عبدالزهرا سنواتی اظهار کرد: از سال گذشته بر سیستماتیک کردن قسمت فنی، مالی و اداری شهرداری برای برقراری انضباط مصر بودیم و باید این موضوع در برنامه پنج ساله دوم توسعه اهواز و بودجه پیشنهادی آورده شود. وی ادامه داد: سامانه‌هایی که بتوانند سازمام شهرداری را اصلاح کنند مورد نیاز است. با توجه به وضعیت فعلی و تعریف منابع جدید، این موضوع مورد نیاز شهرداری است تا بتوانیم کارهای بیشتری انجام دهیم.

محمد جعفر فلسفی عضو شورای اهواز نیز در ادامه ، در خصوص برنامه پنج ساله دوم توسعه اهواز، اظهار کرد: بررسی ایرادات برنامه پنج ساله با کمک پژوهشگران انجام شد اما شهرداری جوابی به این ایرادات نداد. دانشگاه چمران نیز شش ماه ما را معطل کرد و به گفته آقای نوشادی اساتید قهر کردند.

وی افزود:  فرودین ماه ایرادات این برنامه را فرستادیم اما در نهایت در بهمن ماه خلاصه برنامه پنج ساله به اعضای شورا تحویل داده شده است. اعضای شورا باید نخست برنامه را بررسی و سپس تصویب کنند.

حسین حیدری، دیگر عضو شورای شهر اهواز، در ادامه اظهار کرد: برنامه اول را خود شهرداری انجام داده است و برخی اساتید کنارش بودند اما برنامه دوم را دانشگاه شهید چمران اهواز به صورت علمی نوشته است و تجربه کمیته‌های مختلف شهرداری هم در کنار آن بوده است.وی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت این برنامه این است که ایردات و نقاط قوت برنامه قبل آسیب‌شناسی و رفع شده است، گفت: به طور مثال در برنامه ارائه شده در بخش حمل و نقل، مدت انتظار از ۲۰ دقیقه به ۱۵ دقیقه کاهش می‌یابد. همچنین اکنون ۱۸۲ هزار نفر روزانه در این بخش جابه‌جا می‌شوند که بعد از افق برنامه پنج ساله ۴۲۰ هزار نفر جابه‌جا می‌شوند. حیدری ادامه داد: همچنین تعداد ایستگاه‌ها از ۲۰۰۰ به ۲۱۰۰ ایستگاه می‌رسد. تعداد تقاطع‌های غیرهمسطح تا پایان برنامه از ۱۰ به ۲۲ تقاطع غیرهمسطح خواهد رسید.

همچنین محسن موسوی‌زاده، عضو شورای شهر اهواز، در خصوص برنامه پنج ساله دوم توسعه اهواز، اظهار کرد: اساتید دانشگاه و شهرداری برای برنامه‌ای که سال گذشته ارائه شد سه ماه زمان گذاشتند و همه مطالب آن را بررسی کردند اما برنامه به مدت هشت تا نه ماه رها شد که این کار پسندیده نیست و امروز مجددا از صفر کار را شروع می‌کنیم.

تعریف ۲۲۸۵ پروژه در برنامه پنج ساله

ابراهیم نوشادی معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اهواز در این جلسه، اظهار کرد: برنامه شهرداری در کل کشور یک فرمت کلی و ثابت دارد که از سوی وزارت کشور تعیین می‌شود و باید در قالب این مدل محتوا را تهیه کنیم.وی افزود: هیچ برنامه‌ای بدون تحلیل محیطی تعریف نمی‌شود. و طبق قانون بودجه باید مستند به برنامه پنج‌ساله دوم توسعه باشد و اگر بودجه را منطبق با برنامه نباشد در حقیقت تخلف صورت گرفته است. طی قراردادی با دانشگاه چمران بیش از ۸۰ عضو هیات علمی و تیم قوی در تدوین برنامه پنج‌ساله همکاری کردند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری اهواز با اشاره به این‌که اولویت با پروژه‌های نیمه‌تمام است، عنوان کرد: در این برنامه ۲ هزار و ۲۸۵ پروژه تعریف شده است که همگی به‌جز ۲ برنامه به شاخص‌ها متصل هستند. همچنین ایراداتی که شورا در خصوص برنامه گرفته بود همگی مرتفع شد و به صورت کتبی پاسخ به شورا ارسال شد.

در این جلسه بودجه پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری اهواز و برنامه پنج ساله دوم توسعه شهر اهواز توسط شهردار ارائه شد.

همچنین در این جلسه لایحه خرید یک قطعه زمین واقع در کوی علوی و متعاقبا واگذاری قسمتی از آن به قرارگاه امنیتی حضرت ابوالفضل (ع) و لایحه تفریغ بودجه سال ۹۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تصویب شد.

همچنین در این جلسه لایحه تفریغ بودجه سال ۹۵ سازمان عمران شهری به تصویب اعضای شورا رسید.