بیشترین آسیب زلزله به ۳۰۰هکتار از مساحت شهر تحت عنوان مناطق ممنوعه وارد شد

بیشترین آسیب زلزله به ۳۰۰هکتار از مساحت شهر تحت عنوان مناطق ممنوعه وارد شد

نایب رئیس شورای شهرستان مسجدسلیمان گفت: مساحتی بالغ بر حدود ۳۰۰ هکتار از مساحت شهر را تحت عنوان مناطق ممنوعه که دارای جمعیتی بالغ بر ۵ الی ۶ هزار نفرجمعیت است را شامل می‌شود که جدی‌ترین آسیب‌ها در زلزله به این شش محله وارد شد، به دلیل آلوده بودن این محله‌ها به نفت و گاز منازل استحکام و ایمن بودن کافی را ندارند و باعث آسیب جدی به این منازل در زلزله اخیر شد.

 

به گزارش تابا؛وحید زمانی حموله اظهار داشت: اکثر مردم مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بدون سرپناه در بوستان‌های شهری و کمپ‌های اضطراری با وجود گرمای طاقت‌فرسا بدون وسایل سرمایشی با کمترین امکانات زندگی می‌کنند.

 

وی افزود: مسئله ۲۵ درصدی بافت فرسوده و مشکلات مناطق آلوده به نفت و گاز از دو جنبه برای مسجدسلیمان مسئله جدی تلقی می‌شود؛ یکی از این بابت که ساکنان این محدوده‌ها به دلیل کیفیت پائین ساخت و سازها در معرض آسیب‌های ناشی از مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله هستند و دیگری قرار داشتن منازل مسکونی روی مخازن نفتی بهطوری که اگر مخاطره طبیعی مانند زلزله با شدت بالا رخ دهد باعث نشت گازهای سمی می‌شود که بسیار خطرناک و کشنده است.

 

زمانی حموله عنوان کرد: اکثر مردم مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بدون سرپناه در بوستان‌های شهری و کمپ‌های اضطراری با وجود گرمای طاقت‌فرسا بدون وسایل سرمایشی با کمترین امکانات که بعضا کودکان هم در میان آنان زندگی می‌کنند و شهروندان از این وضعیت به وجود آمده گلایه‌مند هستند.

 

وی گفت:بیش از ۶۳ درصد مساحت محدوده قانونی شهر را حریم نفت و گاز تحت عنوان «حرائم چاه‌ها و تأسیسات نفت و گاز» تشکیل می‌دهند. از این تعداد چاه شش محله از محلات اصلی و قدیمی شهر شامل نمره هشت، نمره یک، کوی نفت‌خیز، پشت برج، نفتون و سی برنج را دربر گرفته است که مساحتی بالغ بر حدود ۳۰۰ هکتار از مساحت شهر را تحت عنوان مناطق ممنوعه که دارای جمعیتی بالغ بر ۵ الی ۶ هزار نفرجمعیت است را شامل می‌شود که جدی‌ترین آسیب‌ها در زلزله به این شش محله وارد شد، به دلیل آلوده بودن این محله‌ها به نفت و گاز منازل استحکام و ایمن بودن کافی را ندارند و باعث آسیب جدی به این منازل در زلزله اخیر شد.

 

رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهرستان مسجدسلیمان با بیان مشکلات بافت فرسوده و مناطق آلوده تصریح کرد: اگر این زلزله اخیر در شعاع نزدیک‌تر و در عمق کمتر رخ می‌داد، قطعا باعث فاجعه‌ای تلخ در این شهرستان می‌شد.

 

عضو شورای شهرستان مسجدسلیمان ضمن اعتراض به استانداری خوزستان افزود: از ریاست جمهوری و وزرای دولت انتظار داریم جهت بهبود بخشیدن به مشکلات پیش آمده در منطقه به شهرستان سفری داشته باشند، حادثه زلزله اخیر بسیار نگران کننده است و اگر تدابیر اساسی و کلیدی در شهر رقم نخورد در آینده شاهد تلفات جانی سنگینی خواهیم بود و باید مسئولان کشوری به این مسائل و مشکلات پیش آمده نگاه ویژه‌ای داشته باشند./تسنیم