بیشترین طرح های آبرسانی در خوزستان با کمترین منابع مالی انجام می شود مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری؛

بیشترین طرح های آبرسانی در خوزستان با کمترین منابع مالی انجام می شود

سد و نیروگاه گتوند به دلیل تداخل وظیفه کماکان توسط شرکت آبنیرو در حال بهره برداری است که می بایست به دلیل مدیریت واحد رودخانه کارون به سازمان آب و برق خوزستان واگذار شود.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: سازمان آب و برق خوزستان از سازمان های مهم استان است که نقش مهمی را در زمینه های مختلف توسعه خوزستان عهده دار می باشد.

 

وی در ادامه افزود: در یکساله اخیر به دلیل تحریم ها با محدودیت های مالی زیادی روبرو بودیم از اینرو به دلیل این شرایط برنامه ریزی های ویژه ای بر روی ساز و کارهای بهینه سازی و کاربرد منابع مالی صورت گرفته است.

 

فرهاد ایزدجو در خصوص ساخت و سازهای سازمان آب و برق خوزستان گفت: یکی از مهترین اقدامات اخیر سازمان توسعه طرح غدیر در موقعیت ام الدبس بوده است که باعث افزایش پایداری تامین آب شرب شهرستان های منتفع خواهد شد.

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: طرح نهایی تامین آب غدیر از سد دز می باشد که در حال حاضر برنامه میان مدتی برای تامین آب غدیر از رودخانه دز در محل تلاقی با رودخانه کرخه تهیه و تدارک دیده شده است که خوشبختانه اقدامات ابتدایی برای تامین اعتبار این پروژه در برنامه و بودجه در حال انجام است و به زودی منابع مالی لازم تخصیص داده خواهد شد.

 

آب اراضی پایین دست و نخیلات شادگان تامین شده است

 

ایزدجو با بیان اینکه در سال ۹۹ بستر مناسبی برای کشت تابستانه به وجود آمده است؛ عنوان کرد: بر اساس نقشه برداری هوایی حدودا ۲۳۰ هزار هکتار کشت شلتوک در خوزستان صورت گرفته که طبق برنامه قرار بود ۱۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت باشد که این رقم نشان دهنده مدیریت خوب رودخانه ها می باشد. نکته مهم اینجاست که علاوه بر کشت وسیع تابستانه، آب به اراضی پایین دست و نخیلات شادگان نیز به خوبی رسیده است.

 

وی با اشاره به تولید برق در نیروگاه های برق آبی اظهار کرد: با استفاده از روش های نوین با حداقل هزینه در کنار فقدان منابع مالی برای تعمیر ژنراتورها، اقدامات مطلوبی صورت گرفت به طوری که تولید برق از نیروگاه ها به صورت پایدار انجام می شود.

 

ایزدجو گفت: در حال حاضر از نیروگاه های برق آبی ۷۷۰ مگاوات تولید برق داریم و نیروگاه کارون ۴ در دست آبنیرو است، سد گتوند به دلیل تداخل وظیفه کماکان توسط شرکت آبنیرو در حال بهره برداری است که می بایست به دلیل مدیریت واحد رودخانه کارون به این سازمان واگذار شود.

 

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: بودجه مشخصی برای مسئولیت های اجتماعی نداریم ولی در حال حاضر اقداماتی در حمایت های اجتماعی در مناطق محروم در قالب بندهای پراکنده صورت می گیرد اما اگر ردیف بودجه تفکیک شده ای در این خصوص تهیه و تدوین شود به طبع دست سازمان برای انجام وظایف مربوط به مسئولیت های اجتماعی بازتر خواهد بود.

 

انتقال آب بایستی با در نظر گرفتن تاب آوری رودخانه صورت بگیرد

 

وی با اشاره با لزوم مستندسازی سیلاب سال ۹۸ اظهار کرد: شرایط بسیار سختی را در دوران سیلاب گذراندیم و نقطه به نقطه سیلاب توسط کارشناسان سازمان دنبال می شد تا به محل امنی برسد. در این زمینه بایستی کانال های سیلاب بَر برای آینده خصوصا در کانال خسرج اجرا شود و همچنین برای مقالبه با سیلاب مکاتباتی با مجموعه نفت برای اصلاح هورالعظیم صورت گرفته است.

 

ایزدجو تصریح کرد: تمام نیروهای گشت بازرسی و حریم بانی ما به دلیل اهمیت آبرسانی به نخیلات شادگان در تمام طول مسیر مستقر بودند و ده روز به صورت آبیاری موجی ۲۰ متری و ۸۰ متری آزادسازی آب صورت گرفته است تا نخیلات و گشت های فصلی شادگان از آب بهره مند شوند.

 

وی در خصوص طرح های انتقال آب بین بخشی گفت: مرجع تصمیم گیری انتقال آب از کارون خارج از مجموعه سازمان آب و برق خوزستان است. از نظر فنی انتقال آب بایستی با در نظر گرفتن تاب آوری رودخانه ها صورت بگیرد اما در حال حاضر ما در مرز کیفیت بد و خوب آب شرب قرار داریم. بنابراین باید شرایط بحرانی در بحث انتقال آب در نظر گرفته شود.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تابا در خصوص میزان منابع مالی پروژه ها اظهار کرد: طرح های اجرایی سازمان آب و برق خوزستان به دلیل محدودیت های مالی با مشکلات متعددی مواجه شده اند. زمانی که منابع مالی کم می شود مجبوریم به مدیریت ارزش و مدیریت ریسک روی بیآوریم. به این جهت شرایط انجام پروژه ها در استان شرایط خاصی است. در حال حاضر بخش هایی از غدیر و ۵۵۰ هزار هکتاری دارای بودجه هستند ولی مابقی طرح ها از جمله طرح آبرسانی شمال شرق از منابع مالی لازم برخوردار نیستند. مردم مطمن باشند بیشتر اقدامات با کمترین بودجه در حال انجام است.