بی سرانجامی بنای تاریخی دانشکده ادبیات اهواز

بی سرانجامی بنای تاریخی دانشکده ادبیات اهواز

ساختمان سه‌گوش در سال ۱۳۰۸ به‌عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. سه سال بعد به مقر اداره حکومتی ولایت یا همان استانداری تبدیل شد. در سال ۱۳۲۱ که اهواز در جنگ دوم جهانی اشغال شد، عمارت سه‌گوش مقر ارتش متفقین بود.

 

به گزارش تابا، در ۱۳۳۰ مقر سازمان امریکای اصل چهار ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره کل دارایی خوزستان بود. تا این‌که بالاخره در سال ۱۳۳۶ به مبلغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری شد و برای مدت طولانی، دانشکده پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور نام گرفت.

 

ساختمان سه‌گوش از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰، محل دانش‌سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی-بصری دانشگاه جندی‌شاپور و دانشکده علوم و سازمان مرکزی دانشگاه جندی‌شاپور بود. سال ۱۳۵۰ بود که به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌شاپور تبدیل شد. دانشجویان ادبیات و زبان‌های خارجی در سال ۱۳۸۹ اثاث‌کشی کردند و از این ساختمان پرخاطره به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز رفتند.

 

– ۱۶ شهریور ۱۳۸۴ دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد چمران در انتظار موزه شدن دانشگاه شهيد چمران اهواز جوابيه‌اي درباره اظهارت كارشناس حقوقی ان سازمان براي خبرگزاري ایسنا فرستاد. خلاصه آنكه ملك محل استقرار دانشكده ادبيات اين دانشگاه بيش از ۵۰ سال است كه در اختيار اين دانشگاه بوده و سند آن نيز بنا به تشخيص مراجع ذيصلاح به نام دولت جمهوري اسلامي با نمايندگي اين دانشگاه صادر شده است.»

 

– ۲۰ شهریور ۱۳۸۴ علي‌رضا مسرور ـ رييس اداره آموزش و پرورش ناحيه يك اهوازخاطرنشان كرد: البته تا هر وقت كه اين مكان به عنوان مؤسسه آموزش عالي باشد و مورد استفاده قرار گيرد بلااشكال است؛ اما وقتي بحث خريد آن از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري پيش‌ آيد، آموزش و پرورش ذي‌حق است و بر طبق قانون ما مالك هستيم و براي انتقال به ميراث فرهنگي مالك بايد اقدام كند.

 

– ۱۸مهر۱۳۸۴ صادق محمدي ـ رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خوزستان ـ با بيان اين مطلب به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان گفت: سال گذشته در جلسه‌اي كه با استاندار و رياست دانشگاه شهيد چمران داشتيم همه موافقت خود را بر مبني بر خريداري دانشكده ادبيات توسط سازمان به منظور احداث موزه اعلام كردند و رييس دانشگاه هيچ‌گونه مخالفتي براي اين اقدام ندارد و اظهار كرد كه در خود دانشگاه شهيد چمران مكاني را براي احداث و انتقال دانشكده ادبيات در نظر گرفته‌اند و حتا اعلام كردند موزه دانشگاه را نيز به سازمان معرفي كنند و هم‌كاري‌هاي لازم را انجام دهند اما اخيرا مشكل مالكيت دانشكده محل اختلاف شده است چراكه دانشگاه و آموزش و پرورش هر دو ادعاي مالكيت دارند.

 

– ۲۹ آذر ۱۳۸۶ به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ، مهندس صادق محمدی از تعیین حریم دانشکده ادبیات اهواز (سه گوش) به عنوان اولین بنایی که در شهر اهواز توسط کارشناسان این سازمان تعیین حریم شده است خبر داد .به گفته وی عملیات تعیین حریم این بنای تاریخی از ۱۵ مهرماه به صورت میدانی با عکسبرداری از خیابان های اطراف و همجوار و… مشخص کردن کاربری ها آغاز شد.

 

– ۴ اسفند ۱۳۸۸ مرتضی زرگرشوشتری بیان کرد: با توجه به تصمیم دانشگاه مبنی بر تجمیع و انتقال تمام موزه‌های دانشگاه به این ساختمان و نیز برنامه‌ریزی برای گسترش گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری در دانشکده سه‌گوش، موضوع واگذاری آن به میراث فرهنگی منتفی است. بنابر اسناد ارائه شده در سال ۱۳۸۳ از سوی اداره کل ثبت استان خوزستان، سند مالکیت دانشکده ادبیات به نام وزارت فرهنگ سابق است اما بنابر اعلام نظر و اسناد ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش خوزستان بنای مورد نظر متعلق به سازمان آموزش و پرورش خوزستان است که در این خصوص بین دو وزارت علوم و آموزش و پرورش اختلاف نظر وجود دارد.

 

– ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، افشین حیدری اظهار کرد: به مناسبت هفته گردشگری قرار است کار مرمت ساختمان در نظر گرفته شده برای موزه شهرستان اهواز آغاز شود و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا این ساختمان در اسرع وقت به بهره‌برداری برسد.

 

وی با اشاره به ساختمان در نظر گرفته شده برای این مهم گفت: قرار است ساختمان دانشگاه ادبیات اهواز(عمارت سه‌گوش) که چندی پیش از دانشگاه شهید چمران به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تحویل داده شده است به موزه شهر اهواز تبدیل شود. این اعتبار در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان مجری طرح قرار گرفته تا نسبت به مرمت و نوسازی این بنای تاریخی اقدام نماید.

 

– ۶ مهر ۱۳۹۲ به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، افشین حیدری با اشاره به اینکه ساختمان عمارت سه گوش (دانشکده ادبیات اهواز)برای این اقدام در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: با حمایت استانداری خوزستان این ساختمان از دانشگاه شهید چمران به استانداری خوزستان تحویل داده شد و سپس از استانداری به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان سپرده شده است و پیگیری می‌کنیم تا شورای مربوطه برای واگذاری این ساختمان تشکیل و برای این منظور صورت جلسه لازم تدوین شود.

 

این موزه در دو طبقه مجزا و با اعتبار اولیه ۴ میلیارد ریال مرمت خواهد شد و برای تکمیل عملیات این موزه نیازمند مساعدت بیشتر هستیم.

 

– ۶ مرداد ۱۳۹۴ مرمت ساختمان ثبت ملی دانشکده ادبیات اهواز آغاز شد به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، افشین حیدری اظهار کرد: طرح مرمت این ساختمان ثبت شده در فهرست ملی آثار تاریخی کشور، توسط سازمان میراث فرهنگی خوزستان با اعتبار اولیه ۱۰ میلیارد ریال، و اولویت موریانه زدایی و تغییرات مکانیکال این ساختمان آغاز شده است.

 

– طی تفاهمنامه همکاری عمرانی و فرهنگی باموضوع «مرمت و بهره برداری از ساختمان سه گوش دانشگاه شهید چمران اهواز»میان این دانشگاه، اداره میراث فرهنگی و گردشگری و استانداری خوزستان، قرار است این بنا مرمت و بازسازی شود؛ پس از آن، به عنوان بانک اطلاعاتی فرهنگی و پژوهشی استان، موزه علم و فناوری و خوزستان شناسی مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

برای این منظور طبق تفاهمنامه منعقد شده، استانداری خوزستان تامین ۲۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور مرمت و بازسازی ساختمان دانشکده سه گوش را در حداکثر دو سال متعهد شده است.

 

– از جمله تعهدات سازمان میراث فرهنگی در این تفاهم نامه همکاری، طراحی و تجهیز و در اختیار قراردادن اسناد و اشیا برای راه اندازی موزه علم و فناوری استان، تهیه و گزارش پیشرفت کار و ارائه به دانشگاه و معاونت برنامه ریزی استانداری، تهیه طرح مرمت و بازسازی ساختمان با هماهنگی دانشگاه است.

 

این در حالی است که سال قبل مدير كل ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي استان خوزستان با بيان اينكه از اين پس ميراث فرهنگي خوزستان متولي دانشگاه سه گوش (دانشگاه تاريخي ادبيات اهواز) و ساخت موزه در اين دانشگاه است افزود: موزه دانشگاه سه گوش اهواز در مدت ۹ ماه به بهره برداري خواهد رسيد.

 

– ۱۶ تیر ۱۳۹۶، دکتر محمدابراهیم مظهری در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه بیان کرد: در راستای حفظ میراث فرهنگی استان،تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه شهید چمران اهواز، اداره کل میراث فرهنگی استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان منعقد شد تا بتوان با اختصاص اعتباراتی شرایط مرمت و بازسازی ساختمان سه‌گوش را فراهم کرد.

 

وی با اشاره به همکاری‌های انجام‌شده بین دانشگاه شهید چمران اهواز و میراث فرهنگی اظهار کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شدکه به‌ منظور مرمت، بازسازی و بهره‌برداری از ساختمان دانشکده قدیم ادبیات، هرکدام از دستگاه‌ها و نهادهای متولی برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند. اعتبارات موردنیاز برای مرمت و بازسازی عمارت سه‌گوش از محل اعتبارات استانی تأمین می‌شود و مقررشده که این طرح در مدت سه سال اجرایی شود.

 

– ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، در نامه ابراهیم حاجی‎دولو معاون دانشگاه شهید چمران اهواز به خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان آمده است: از آنجا که مرمت اولیه ساختمان سه‎گوش (دانشکده ادبیات سابق)، مراحل نهائی را طی می‎نماید و براساس موافقت‎نامه فی‎مابین دانشگاه و آن اداره‏ کل، کاربری ساختمان به عنوان موزه علم و فناوری و خوزستان‎شناسی مصوب شده است لذا به منظور انجام مطالعات باززنده‎سازی و همچنین تهیه طرح مرمت به منظور کاربری‎های فوق، خواهشمند است دستور فرمائید اعتبار مطالعاتی را در موافقت‎نامه پروژه مذکور منظور نمایند.

 

– خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی بیان کرد: سال گذشته برای مرمت ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مدت یک سال اختصاص یافت که در آخر نیز بیشتر هزینه شد. وی ادامه داد: امسال نیز قرارداد ۸۵۰ میلیون تومانی برای ادامه مرمت منعقد شده است که به بازسازی و تعمیر ساختمان پس از دریافت بودجه ادامه می‌دهیم.

 

خسرو نشان با اشاره به این که ساختمان سه گوش در مالکیت دانشگاه است اظهار داشت: هنوز تصمیمی برای کاربری آینده سه گوش گرفته نشده است. به دانشگاه پیشنهاد کردیم با حفظ مالکیت این بنا پس از مرمت تبدیل به موزه شود و برای آن که مناسبتی با فعالیت‌های دانشگاه داشته باشد یک مرکز پژوهشی مثلا خوزستان‌شناسی در آن جا دایر شود.

 

وی ادامه داد: طی آخرین صحبت‌ها با دکتر خواجه، رییس دانشگاه، متوجه شدیم که هراس آن وجود دارد که اگر سه گوش کاربری موزه پیدا کند مالکیت آن از دانشگاه گرفته و به میراث داده شود و در واقع هم اگر دانشگاه سه گوش را از دست بدهد یک ننگ تاریخی برای دانشگاه به حساب می‌آید. به همین دلیل پیشنهاد دادیم که اگر موزه‌ای در آن جا دایر شد با حفظ تملک دانشگاه وسایل موزه را میراث فرهنگی فراهم کند و حتی اجازه آن را گرفته بودیم که علاوه بر استفاده از امکانات منطقه‌ای از امکانات ملی نیز برای برپایی موزه استفاده شود.

 

اما سرانجام و سردرگمي در مشخص نمودن مالکيت حقوقي و اتمام مرمت اين اثر فاخر تاريخي کلانشهر اهواز تا کجا ادامه خواهد داشت؟
طي مصاحبه اي که با مجید کیوانی دبیر انجمن میراث فرهنگی و تاریخی نوژان کارون داشته ايم، در اين مورد اظهار داشت: هدف ما فعالین این حوزه یادآوری و بررسی برخی از موضوعات مهم و فراموش شده میراث فرهنگی و هشدار به وضعیت نامناسب اماکن و ابنیه های تاریخی به مسئولین مربوطه در استان خوزستان است.

 

– کیوانی در ادامه گفت: ماجرای عدم بازسازی و مرمت کامل و به موقعه ساختمان تاریخی سه گوش دانشکده ادبیات اهواز و به پاسخگويي معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان و نيز سردرگمی مالکیت حقوقی و چرایی عدم واگذاری آن به اداره کل ميراث فرهنگي مربوط به دانشگاه شهيد چمران و تصميم گيري نهايي استاندار خوزستان بعنوان رئيس انجمن ميراث فرهنگي و گردشگري استان خوزستان بر مي گردد.

 

– در پايان دبير انجمن ميراث فرهنگي و تاريخي نوژان کارون افزود: مي بايست در نهايت مالکيت موزه و دانشکده تاريخي ادبيات اهواز به اداره کل ميراث فرهنگي خوزستان جهت بهره داري فرهنگي واگذار شود و نه تنها اين بنا بلکه تمامي بناها و باغات تاريخي و داراي ثبت ملي موجود در سطح سازمان هاي دولتي که داراي قدمت تاريخي هستند را براي راه اندازي موزه هاي مختلف در کلان شهر اهواز واگذار شوند.