تالاب‌های خوزستان فاقد ردیف اعتباری دایم هستند

تالاب‌های خوزستان فاقد ردیف اعتباری دایم هستند

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تالاب‌هایی همچون تالاب انزلی و هامون در کشور ردیف اعتباری دایم دارند این در حالی است که هیچ کدام از تالاب های خوزستان از این ردیف اعتباری که می توان در هر شرایطی از این تالاب‌ها حمایت کرد برخوردار نیستند.

 

به گزارش تابا؛احمد رضا لاهیجان زاده شامگاه یکشنبه در پنجاه و سومین جلسه شورای حفاظت کیفی کارون که در استانداری خوزستان برگزار شد، با تبریک هفته محیط زیست با اشاره به اینکه مسوولان خوزستان حداکثر استفاده را از این صندوق داشته باشند بیان کرد: این صندوق تسهیلات بانکی را در اختیار شرکت‌هایی که فعالیت محیط زیستی و یا شیلاتی دارند قرار می‌دهد.

 

وی گفت: این صندوق در سود تسهیلات مشارکت می‌کند و این موضوع می‌تواند به شرکت‌های فعال در حوزه محیط زیست و شیلات کمک بسیاری کند.

 

لاهیجان زاده با بیان اینکه این صندوق وام کم بهره و یا بدون عوض پرداخت می‌کند افزود: دانشگاه‌ها نیز می توانند برای تهیه طرح‌های مطالعاتی کاهش آلودگی شرکت‌های مختلف از این صندوق تسهیلات دریافت کنند. در خوزستان دانشگاه شهید چمران برای انجام این طرح‌های مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هفت هزار میلیارد ریال از محل جذب ۳۵ درصد عوارض آلایندگی ، امسال تاکنون به صندوق ملی محیط زیست واریز شده است.

 

وی در ادامه با اشاره به وضعیت تالاب‌های کشور ادامه داد: به واسطه ۲ سال بارش مناسب در کشور و اقدامات خوب در استان های مختلف شرایط آبگیری تالاب‌ها خوب شده است.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۸۰ درصد تالاب‌های کشور و ۹۵ درصد تالاب‌های خوزستان به دلیل بارش مناسب آبگیری شدهاند.

 

لاهیجان زاده بیان کرد: تالاب هورالعظیم در مسیر ثبت در کنوانسیون رامسر قرار گرفته است و اگر همه مراحل انجام شود، تا پایان امسال بخش اکولوژیک تالاب هورالعظیم شامل حوضه‌های یک، دو و سه در کنوانسیون رامسر ثبت خواهد شد.

 

(کنوانسیون رامسر مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی است که بر اساس آن، پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها، حیوانات و گیاهان وابسته به آنها بسته می‌شود)

 

وی در ادامه با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه بیان کرد: برای دریاچه ارومیه هم کارهای خوبی انجام و دوباره احیا شده است و تا پایان امسال ۲ پروژه آبرسانی به این دریاچه انجام می‌گیرد و تا ۲ سال آینده به شرایط گذشته بر می‌گردد.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: اگر پنج سال گذشته با وزارت نیرو برای تامین حق آبه تالاب ها صحبت می‌کردیم اکنون تالاب‌ها خشک بودند.وزارت نیرو آمار و ارقام بالایی را برای تامین حق آبه عنوان می کرد اما در سیل ۹۸ آب تالاب ها تامین شده و این بار وزارت نیرو باید برای جبران آب تبخیر شده تالاب‌ها که رقمی بسیار کمتر از گذشته است حق آبه تامین کند.

 

وی تصریح کرد: حق‌آبه تالاب‌ها تعیین شده است و حق‌آبه حدود ۳۰ تالاب از جمله پنج تالاب خوزستان نهایی شده و به وزارت نیرو ارائه شده است و بنابراین وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان باید برای تامین این حق‌آبه‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند. هر گونه مدیریت آب باید در راستای تامین حق‌آبه تالاب‌ها باشد. هر گونه کار برای توسعه کشاورزی و موارد دیگر باعث می‌شود به شرایط قبل برگردیم.