تاکنون ۱۴۳ روستا در حریم و بستر رودخانه های خوزستان تعیین تکلیف شده استاندار خوزستان: 

تاکنون ۱۴۳ روستا در حریم و بستر رودخانه های خوزستان تعیین تکلیف شده

استاندار خوزستان گفت: تاکنون ۱۴۳ روستا در حریم و بستر رودخانه های خوزستان تعیین تکلیف شده و مشخص شده که جاسازی آنها چگونه باشد و برنامه ریزی لازم برای ساخت و ترمیم سیل بندها نیز انجام شده است و ۵۷ روستای دیگر نیز در انتظار تعیین تکلیف هستند که تا هفته آینده وضعیت آنها مشخص خواهد شد.

 

به گزارش تابا؛غلامرضا شریعتی در نهمین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان در محل استانداری بیان کرد:به طور کلی تاکنون عملیات ساخت و ساز و پرداخت خسارت در مناطق سیل زده خوزستان به غیر از پرداخت خسارت کشاورزی به نسبت پیشرفت خوبی داشته است.

 

وی با اشاره به شکستگی هایی که در دایک مرزی که بر اثر سیل ایجاد شد بیان کرد: بیشتر این شکستگی ها بسته شده و هم اکنون تنها ۲ مورد مهم آن مانده که مصوب شد یک مورد آن را سازمان آب و برق خوزستان تا ۱۰ روز آینده به پایان برساند و مورد دیگر نیز توسط شرکت مناطق نفتخیز جنوب و شرکت گاز خوزستان در دست پیگیری است.

 

استاندار خوزستان گفت: اگر روند اقدامات در مناطق سیل زده بر همین منوال پیش برود می توان روند را رضایت بخش اعلام کرد البته گرمای خوزستان طاقت فرسا است و همین امر موجب شده نیروی کار و کارگر در این استان کم باشد؛ از سوی دیگر با توجه به دمای بالای خوزستان بتن ریزی با مشکل رو به رو است که این موارد مزید بر علت شده اند.

 

شریعتی ادامه داد: یکی از دلایل کند شدن پرداخت خسارات سیل مربوط به پژوهشگاه فضایی و نبود هماهنگی لازم است که این موضوع را به دولت و ستاد منعکس می کنیم و از آنها می خواهیم هر چه سریع‌تر و منظم تر اعتبارات را به ما ابلاغ کنند تا خسارات را به سرعت پرداخت کنیم.

 

وی افزود: ساخت و تعمیر منازل آسیب دیده ناشی از سیل آغاز شده اما گام دوم اعتبارات به استان ابلاغ نشده تا ادامه روند تعمییرات و ساخت آنها آغاز شود؛ البته بانک مرکزی اعتبارات را به بانک‌های عامل کشور ابلاغ کرده که امیدست هر چه سریع‌تر این مساله به بانک‌های استان نیز ابلاغ شود تا بنیاد مسکن خوزستان نیز پرونده ها را به بانک‌های عامل ارسال، و بررسی لازم برای پرداخت خسارت انجام شود و مشمول یک روند زمانبر نشود.

 

شریعتی گفت: اعتبار برای خسارات ناشی از زمین لرزه مسجد سلیمان نیز ابلاغ و تخصیص داده شده اما هنوز بانک عامل مشخص نشده است که نظر ما بر بانک مسکن به عنوان بانک عامل است؛ همچنین بنیاد مسکن خوزستان برای زمین لرزه مسجدسلیمان کمیته های لازم را تشکیل داده است که هماهنگی برای ساخت و تعمیرات پس از تعیین بانک عامل آغاز می شود.

 

وی بیان کرد: در حوزه زیرساخت ها مانند راه های شهری و روستایی، مدارس، درمانگاه ها و … که از سیل اخیر آسیب دیده اند مرمت و اصلاح و تعمیر آنها نیز در دست انجام است.