تا کنون تعداد ۲۲ هزار نفر سیل زده در اردوگاه ها مستقر شده اند

تا کنون تعداد ۲۲ هزار نفر سیل زده در اردوگاه ها مستقر شده اند

رئیس ستاد پشتیبانی، امدادرسانی و اسکان سیل ‌زدگان خوزستان گفت:برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی برای سیل زدگان اسکان کارت صادر می شود.

 

به گزارش تابا؛سیدعلی بحرینی مقدم ی در نشست خبری تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی‌ ، توزیع کمک ها و اسکان سیل زدگان در استان خوزستان افزود: در حال حاضر ۲۶ شهر استان تحت تاثیر تبعات ناشی از سیلاب قرار گرفته اند و تعداد ۱۴۴ روستا نیز در محاصره و یا دچار آبگرفتگی شده اند.

 

وی  با اشاره به اینکه ۹۱ اردوگاه برای اسکان سیل زدگان ایجاد شده است، افزود: این اردوگاه ها شامل مدارس، ورزشگاه ها، اردوگاه های راهیان نور و هلال احمر هستند.

 

بحرینی تصریح کرد: تا کنون تعداد ۲۲ هزار نفر سیل زده در این اردوگاه ها مستقر شده اند این درحالی است که این آمار شناور است و در زمان توزیع غذا این تعداد افزایش می یابد.

 

وی دلیل این شناور بودن افراد را حضور تعدادی از اعضای خانواده ها بخصوص جوان ترها در مناطق سیل زده به منظور مراقبت از خانه ها اعلام کرد.

 

به گفته معاون استاندار خوزستان ظرفیت این اردوگاه ها در مجموع ۵۰ هزار نفر است.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای این شرایط تعداد ۲۳۴ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۰۶ هزار نفر متاثر از سیل بودند، گفت: برخی از روستاها دیگر تحت تاثیر این پدیده نیستند اما همچنان برخی از مناطق با مشکل مواجه هستند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خوزستان تصریح کرد: با این وجود همچنان برخی از مردم به منازل و روستاهای خود باز نگشته اند که برای خدمات رسانی به آنها برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر خطری مناطق سلیم آباد، عین ۲، گلدشت، کیانشهر و ملاشیه اهواز را تهدید نمی کند.

 

بحرینی مقدم با اشاره به اینکه بعضا در آمار ارائه شده از سوی مسئولان تناقض وجود داشته، گفت: این تناقض ناشی از خطا و یا اشتباه نبوده بلکه به دلیل سرعت تغییر شرایط در مناطق آمارها با تغییراتی همراه بوده اند اما در کل می توان گفت که آمار اعلام شده صحیح است.

 

رئیس ستاد پشتیبانی، امدادرسانی و اسکان سیل ‌زدگان خوزستان همچنین افزود: از خیرین درخواست می شود به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع ، کمک های خود که قرار است در قالب پخت غذا به دست مردم سیل زده برسد با هماهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان باشد.

 

وی ادامه داد: گاها دیده شده که برخی از موکب ها غذاهای تهیه شده را به مناطقی ارسال می کنند که پیش از این مسئولیت تامین غذا برای آن منطقه به موکب دیگری محول شده است.

 

بحرینی مقدم با تاکید بر اینکه غذا به اندازه کافی برای مناطق سیل زده استان در حال پخت است، گفت: طی روزهای اخیر هماهنگی بیشتری برای ارسال غذا به سیل زدگان صورت گرفته است بنابر این از افراد خیرین تقاضا می شود منابع را به سمت انجام اقدامات دیگر مانند بازسازی خانه های روستایی هدایت کنند.

 

وی یادآور شد: خیرین علاوه بر این می توانند ما را در تامین مواد شوینده ، پوشاک ، پشه بند و دیگر موارد مورد نیاز یاری دهند.

 

رئیس ستاد پشتیبانی، امدادرسانی و اسکان سیل ‌زدگان خوزستان از تهیه طرحی با عنوان اسکان کارت ویژه سیل زدگان خبر داد و گفت: در حال نهایی کردن این طرح هستیم تا از این طریق از برخی سوء استفاده ها جلوگیری شده و لوازم و نیازهای افراد سیل زده تهیه و در اختیار آنها قرار بگیرد.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خوزستان تاکید کرد: همچنین در این راستا یک نرم افزار تحت وب در حال طراحی است که حتی رسانه ها نیز به آن می توانند دسترسی داشته باشند و از این طریق خیرین و مردم می توانند درجریان نحوه توزیع اقلام بین سیل زدگان قرار بگیرند.

 

بحرینی همچنین با اشاره به برخی گلایه ها در توزیع چادر بین سیل زدگان، گفت: در ابتدای کار نواقصی وجود داشت که با نظارت های انجام شده این مشکل برطرف شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کمبودی در این زمینه نداریم ، گفت: در زمینه تامین چادر هر دهیاری که اعلام نیاز کند این کالای اساسی برای منطقه مورد نظر سریعا ارسال می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال یکی از دهیاری ها استان درخواست ۲۰۰ تخته چادر داده بود که با بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم منطقه ای که از سوی این دهیاری اعلام شده بود در معرض سیلاب قرار ندارد و سریعا این چادرها پس گرفته شد و برای استفاده در منطقه ای دیگر بکار گرفته شد.