تحریم ها برای فولاد اکسین به فرصت تبدیل شد مدیرعامل شرکت فولاد اکسین؛

تحریم ها برای فولاد اکسین به فرصت تبدیل شد

امین ابراهیم زاده: تحریم ها ممکن است برای برخی از شرکت ها تهدید باشد اما برای فولاد اکسین به یک فرصت تبدیل شد.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ امین ابراهیم زاده مدیر عامل فولاد اکسین در نشست خبری که صبح چهارشنبه (۲۲ آبان ماه ) تشکیل شد، با بیان اینکه تحریم ها برای ما تبدیل به یک فرصت شده است, اظهار کرد: تحریم ها ممکن است برای برخی از شرکت ها تهدید باشد اما برای فولاد اکسین به یک فرصت تبدیل شد.

 

وی با اشاره به تنوع بسیار بالای محصولات این شرکت، تصریح کرد: کارخانه نورد ورق عریض شرکت فولاد اکسین خوزستان تنها تولیدکننده ورق عریض فولادی و عملیات حرارتی شده در کشور و خاورمیانه و جزو ۱۰ کشور دارای تکنولوژی تولید ورق عریض فولادی در دنیا است.

 

ابراهیمی خاطرنشان کرد: این شرکت جزو پنج کشور تولیدکننده ورق عریض عملیات حرارتی شده در دنیا، تولیدکننده ورق با عرض ۴٫۵ متر برای لوله های ۵۶ اینچ انتقال نفت و گاز، قفسه نورد با ظرفیت نیروی نوردی ۱۰۰ هزار کیلو نیوتن (۱۰ هزار تُن) است.

 

وی ادامه داد: در ۶ ماهه اول امسال ۳۹۵ هزار تن محصول تولیدی داشتیم که نسبت به مدت مشابه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته و ۶۰ درصد این تولید ورق های API و آلیاژی بود.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین با اشاره به بدهی های انباشت این کارخانه بیان کرد: تا پایان اسفند سال گذشته جمع کل بدهی ها (شامل بدهی بیمه، بانک، برق و گاز، مالیات، واحد خرید به بازار و بدهی به مشتریان برای حدود ۹۳ هزار تن تولید این شرکت) ۶۹۸ میلیارد تومان بود.

 

ابراهیمی افزود: بدهی های شرکت بدون احتساب وام ۲۵۰ میلیون دلاری احداث کارخانه (محل اختلاف شرکت فولاد خوزستان) است.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین عنوان کرد: بر اساس سبد محصولی که از ابتدا طراح کارخانه برای این مجموعه درنظر گرفته باید  ۵۳ درصد سبد تولید محصول کارخانه باید ورق های API مورد نیاز صنایع نفت، و گاز و پتروشیمی، ۱۰ درصد ورق های ساختمانی با کاربردهای مختلف صنعتی و  ۳۷ درصد ورق های آلیاژی و خاص ( مخازن تحت فشار، بویلرها و کشتی سازی) باشد.

 

وی اذعان کرد: بر خلاف برنامه ریزی سبد تولید محصولات برای این کارخانه هم اکنون ۶۰ درصد تولید در حوزه ورق های ساختمانی، ۳۰ درصد در حوزه ورق های آلیاژی و تنها ۱۰ درصد ورق های API است.

 

ابراهیمی با بیا اینکه در حال حاضر مأموریت اصلی شرکت از تولید ورق های API به ورق های ساختمانی رسیده است، یادآور شد: فقدان سرمایه در گردش برای تأمین مواد اولیه، نبود مواد اولیه مناسب در داخل کشور، عدم ارتباط مؤثر با فولادسازی برای هم افزایی، تکمیل چرخه فولاد و توسعه کیفی و ابعادی سبد محصولات و همچنین واردات انبوه ورق های آلیاژی از جمله دلایل عدم تحقق سبد مورد انتظار تولید است.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین انبار قطعات یدکی را کلیدی ترین واحد یک مجموعه نوردی دانست و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها برای اینکه بتوانیم شرکت را به شرایط ایده آل برسانیم، ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور تأمین اقلام و تجهیزات استراتژیک به تفکیک واحدهای مختلف مجموعه بهره برداری برآورد نیاز شد.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه تمام تلاش خود را برای زنده نگه داشتن خط به کار گرفتیم، گفت: طی ۶ ماه گذشته نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان در خط تولید هزینه کردیم و بالغ بر ۳۰ درصد درآمد شرکت به خرید قطعات یدکی تخصیص پیدا کرد.

 

ابراهیمی به نیروی انسانی مازاد در شرکت فولاد اکسین اشاره کرد و گفت:۳۸۳ نیروی انسانی مازاد داریم که عمده آن ها طی سال های ۹۰ تا ۹۴ بدون ضابطه جذب شده اند.

 

وی ادامه داد: بر اساس چارت استاندارد تعیین شده در صنایع فولاد باید ۲۰ درصد نیروها در ستاد و ۸۰ درصد در صف تولید باشند ولی در حال حاضر ۶۳ درصد نیروهای فولاد اکسین در صف تولید و ۳۷ درصد در ستاد شاغل هستند.

 

ابراهیمی با بیان اینکه نیروی انسانی مازاد یک چالش برای شرکت است؛ تصریح کرد: تلاشمان این است که به هیچ وجه منجر به بیکاری پرسنل نشویم و طرح های توسعه ای و پروژه ای را نیز تعریف می کنیم تا نیروهای فعلی را نگه داریم.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین همچنین عنوان کرد: سن نیروهای شاغل در شرکت فولاد اکسین جوان و متوسط سن آنها ۳۷ سال است و ۶۰ درصد این نیروها تحصیلات بالای کارشناسی دارند.

 

ابراهیمی با اعلام اینکه در ۶ ماهه اول سال جاری یک هزار میلیارد تومان خرید از داخل استان داشتیم، نصریح کرد: رشد ۷۳ درصدی تأمین مواد اولیه از داخل استان را نسبت به مدت مشابه رقم خورد که این خرید همچنین ارزش افزوده ای حدود ۹۰ میلیارد تومانی فقط در حوزه خرید برای استان به دنبال داشته است.

 

وی کل نیاز ورق API سرویس ترش در کشور ۳۶۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط تحریمی با حمایت های وزیر نفت برای بومی سازی در حال حاضر توان تولید ورق API سرویس ترش را داریم که تا قبل از این ۱۰۰ درصد نیاز کشور به صورت واردات تأمین می شد.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خبر داد: شرکت فولاد اکسین امسال بیش از ۲۸ تن ورق API را تولید و به شرکت لوله سازی تحویل داد.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه ورق اکسینال قابلیت تولید بالایی دارد و برای ماشین آلات سنگین در حوزه معادن استفاده می شود، گفت: امید است که در آینده نزدیک از واردات این محصول جلوگیری و تمام نیاز کشور را از شرکت فولاد اکسین تأمین کنند.

 

وی در خصوص مشخصات پروژه API ترش گوره به جاسک گفت: خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه انواع نفت خام سبک، سنگین و فوق سنگین با سرمایه دو میلیارد دلاری است که ۳۶۰ هزار تن ورق API محیط ترش نیاز دارد؛ مسیر اجرای این پروژه از پایانه نفتی گوره (شمال غرب استان بوشهر) به غرب منطقه جاسک (ساحل دریای عمان) است.

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین در پایان یکی از چشم اندازهای مهم سال ۲۰۲۰ افزایش تولید اسلب دانست و تصریح کرد: اگر این تولید رشد نداشته و به سمت تولید اسلب های عریض حرکت نکنیم، ۷۹ درصد ظرفیت بازار که مخصوص این اسلب است را از دست خواهیم داد.