تحول مدیریت مزرعه در طرح گندم بنیان خوزستان

تحول مدیریت مزرعه در طرح گندم بنیان خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: : طرح گندم بنیان مدیریت مزرعه استان را دچار تحول کرد و اثرات شگفت انگیزی را تاکنون بر جای گذاشته است.

به گزارش تابا:محمد قاسمی نژاد افزود: در این طرح ارقامی معرفی شد که مقاومت بالایی به بیماری زنگ گندم و دیگر بیماری ها دارند.

 

وی با بیان اینکه طی مدت یک سال گذشته تغذیه متعادل در شمال و جنوب استان به کشاورزان استان آموزش داده شد اظهار داشت: قارچ کشی در این طرح باعث افزایش حداقل ۲۰۰ هزار تن گندم استان شد و این نشان دهنده ضرورت پایداری تولید می باشد.

 

قاسمی نژاد ادامه داد: تغذیه تکمیلی یکی دیگر از اثرات مثبت این طرح بود که خسارت ناشی از سرمازدگی را کاهش داد همچنین در طرح گندم بنیان کشاورز بر روی بقایای گیاهی عملیات کشت را انجام داد و بر همین اساس کشاورز رغبت بیشتری برای کشت بر روی بفایای گیاهی دارد که این موضوع میزان آتش سوزی مزارع را در سال جاری کاهش داده است.

 

وی با اشاره به نقش مهم کارنده ها اظهار داشت: طرح گندم بنیان همچنین بر انتخاب کارنده های مناسب که از لحاظ هندسی، تهویه، صرفه جویی و مصرف آب و … نقش مهمی داشته است.

 

قاسمی نژاد در پایان تصریح نمود: هدف ما در این طرح افزایش سطح زیر کشت از ۱۸ هزار هکتار در سال زراعی نخست به ۱۸۵ هزار هکتار در پایان چهار سال و میزان تولید از یکصد هزار تن به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خواهد بود همچنین انتظار می رود عملکرد محصول گندم آبی ۳۰ درصد افزایبش یابد.

 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی در نوزدهمین جلسه گندم بنیان گفت: در سال زراعی گذشته سه پلاتفرم آموزشی – ترویجی بر اساس برنامه تدوین شده همچنین ۶ سناریو به همراه ۵ آزمایش در پلاتفرم ها اجرا شد.

 

حسنی نسب با بیان اینکه طی روزهای گذشته با وجود شرایط بیماری و در ماه مبارک رمضان عملیات برداشت و نمونه برداری به صورت تمام وقت صورت گرفته افزود: نتایج بدست آمده در حال آنالیز می باشد و در بخش توسعه بر اساس فاز اول سال توسعه سطح کشت حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار به کشاورزان ابلاغ گردید که از سوی کشاورزان سطح کشت ۱۷ هزار و ۶۶۴ هکتار اعلام شد و پس از بررسی و حذف مزارعی که از نظر کیفی مناسب نبودند ۱۴ هزار و ۶۴ هکتار سطح زیر کشت اعلام شد.

 

وی اظهار داشت: شهرستان های شوش، شوشتر، دزفول، اندیمشک، بهبهان و حمیدیه طبق اصول ابلاغی از لحاظ کیفی بهترین مزارع را دارا بودند