تحویل واحدهای مسکن ملی از ماه آینده آغاز می‌شود

تحویل واحدهای مسکن ملی از ماه آینده آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد.

به گزارش تابا، محمد اسلامی با تاکید بر نقش طرح های جامع شهری در هدایت و تسهیل روند توسعه و پیشرفت کشور، اظهار داشت: لازم است در طرح های جامع شهری به مسائل اجتماعی و نیازهای جامعه برای توسعه مبتنی بر ظرفیت های جمعیتی و سرزمینی توجه بیشتری شود.

 

اسلامی درخصوص ایده تشکیل نهادهای برنامه ریزی و توسعه کلانشهرها گفت: در این زمینه یکی از مواردی که در سلسله مراتب تهیه اسناد توسعه شهری، توسط شورایعالی شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته، بحث طراحی مجموعه‌های شهری است.

 

وی ادامه داد: به دلیل نفوذ متقابل شهرها و مناطق جمعیتی بر یکدیگر، آن‌ها به صورت مجموعه‌ای و یا در قالب طرح‌های ویژه در نظر گرفته شدند. در این خصوص این مساله در دستور کار است که یک نگاه همگرا و پیوسته تر بر توسعه شهری حاکم شود.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مبحث بازآفرینی به عنوان یک هدف راهبردی اظهار داشت: با توجه به گسترش شهرها از نظر جغرافیایی گسترش، شاهده از درون تهی شدن آن ها هستیم که به همین خاطر باید آن ها را بازآفرینی کرد تا دوباره جمعیت به شهرها مخصوصاً شهرهای تاریخی برگردد.

 

وی ادامه داد: بر این مبنا بازآفرینی شهری و محلات با هدف ایجاد کارکردهای نوین و پیشرفته در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و با استفاده از الگوی ایرانی در دستور کار قرار گرفته است.

 

اسلامی با تاکید بر اینکه نوسازی با مشارکت مردم و همچنین اعطای تسهیلات و مزایا مطابق قانون برنامه و قانون بافت های فرسوده امکانپذیر خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه در این خصوص پروانه ساخت و تسهیلات بانکی دارای یارانه هستند به این شکل از تسهیلات ۱۸ درصدی، ۹ درصد را مالک و ۹ درصد مابقی را دولت یارانه می‌دهد.

 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با انتقاد از کم توجهی‌ها به مصوبات مربوط به نمادید و منظرشهری، گفت: شورای شهرسازی در این هفته، تدوین سند ضوابط معماری و شهرسازی را الزامی اعلام کرد تا بر اساس آن سند بتوان تراکم و کارکردها را در طرح‌های شهری لحاظ کرد.

 

 اسلامی درباره تکمیل پروژه مسکن مهر و نهایی شدن آن اظهار داشت: ریشه طرح مسکن مهر در واقع به طرح جامع مسکن بر می گردد که وزارت راه و شهرسازی آن را ملاک عمل قرار می‌دهد.

 

وی افزود: به این ترتیب ادامه طرح مسکن مهر در قالب طرح اقدام ملی مسکن کلید زده شد و در این میان مسکن اجتماعی وجود ندارد. بلکه فقط ایده‌ای بود تا خانه‌های کوچک، ارزان قیمت و استیجاری را ایجاد کند و بخش ملکی آن هم که در بافت‌های فرسوده بود.

 

وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جشن اختتامیه “مسکن مهر” حداکثر تا پایان سال در همه استان ها خبرداد و گفت: به استثنای تعدادی از واحدها که در قوه قضائیه و دادگاه‌ها هستند و خودمالک هم بودند بقیه واحدها تکمیل شده و کاستی‌های واحدهای نیمه تمام نیز مانند محوطه فضای سبز، مدرسه، مسجد، فروشگاه، خانه بهداشت و یا تأسیسات زیربنایی و انشعابات برطرف شده است.

 

اسلامی با اعلام این خبر که اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد، افزود: بخشی به صورت زمین و گروهی به مردم واگذار می‌شود و بخش زیادی از مردم هم به پروژه‌ها متصل خواهند شد.

 

وزیر راه وشهرسازی اشاره ای به اقدامات و پروژه‌های مربوط به توسعه راه ها در کشور داشت و گفت: طول آزادراه‌های کشور تا پایان دولت دوازدهم از ۲۱۰۰ کیلومتر به ۳۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و حداقل ۹۰۰ کیلومتر هم به بزرگراه‌های کشور اضافه خواهدشد.

 

اسلامی با اشاره به ایجاد ۱۲۵۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت شده در این دولت گفت: حداقل ۲۵۰۰ کیلومتر دیگر هم تا پایان این دولت به راه های روستایی اضافه می شود.

 

وی با اشاره به متصل شدن ۵ استان دیگر کشور به شبکه ریلی به عنوان بخشی دیگر از اقدامات دولت دوازدهم اظهار داشت: سال گذشته برای اولین بار شاهد ساخت با کیفیت ریل داخلی و استفاده آن در خطوط راه آهن بودیم که امسال هم در این زمینه ۲ هزار واگن و لوکوموتیو تولید خواهد شد.

 

وزیر راه و شهرسازی درخصوص اعلام توقف قرارداد مربوط به ایجاد قطارهای سریع السیر گفت: برای تأمین مالی این قضیه همچنان در حال رایزنی هستیم، البته بحث ایجاد یک خط برقی سریع السیر با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت هم مطرح بود که به محض تأمین مالی آن را دنبال خواهیم کرد.

 

اسلامی درباره اقدامات صورت گرفته درخصوص توسعه ناوگان بین شهری گفت: در حال حاضر از ۳۷۴ هزار کامیون در جاده‌ها ۶۵ هزار دستگاه سن بالای ۴۰ سال دارند. به همین خاطر هفته گذشته اولین قرارداد با یکی از شرکت‌های سازنده داخلی و یکی از بانک‌ها برای ۵ هزار دستگاه کامیون و با یک کارخانه داخلی برای ۲ هزار دستگاه تفاهم نامه امضا شد.

 

وزیر راه و شهرسازی از آغاز مذاکرات مقدماتی نوسازی اتوبوس‌ها با سازمان برنامه و شرکت‌های داخلی سازنده اتوبوس خبرداد و گفت: در تلاشیم که در این حوزه نیز کار نوسازی انجام شود.

 

اسلامی همچنین درخصوص اقدامات وزارت راه و شهرسازی در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور تصریح کرد: در این مدت برای جابجایی تجهیزات حفاظتی پزشکی بیش از ۲۶۰ پرواز انجام گرفت و در همان هفته اول شیوع کرونا اقلام بهداشتی با هواپیما به تهران رسید.

 

این مقام مسئول همچنین بازگرداندن ایرانیان از کشورهای درگیر کرونا، کنترل و استقرار تونل‌های ضدعفونی در مرزهای کشور، استقرار دوربینهای حرارتی تب سنج، گندزدایی مستمر مراکز و سامانه‌ها، معرفی شاغلان آسیب دیده حوزه حمل و نقل برای دریافت تسهیلات، تمدید قرارداد مستأجران تا سه ماه بعد از اعلام پایان کرونا در کشور و تصویب سقف مجاز اجاره سالیانه مستأجران را از جمله اقدامات وزارتخانه در این دوران کرونایی برشمرد.

 

اسلامی در پایان با اشاره به اینکه این دولت دوران سختی را پشت سر گذاشته است، گفت: شدیدترین تحریم‌ها در این دولت اتفاق افتاد. البته سیاه نمایی‌های سنگینی هم از عملکرد دولت انجام گرفته اما به هر صورت اراده و انسجام در دولت وجود داشته و همه دستگاه‌ها و وزرا خود را مقید می‌دانند که لحظه‌ای در خدمت رسانی به مردم درنگ نکنند.