تشکیل کمیته انضباطی رسانه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تاکید کرد

تشکیل کمیته انضباطی رسانه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از تشکیل کمیته انضباطی رسانه ها برای نظارت بر جنبه های اخلاقی و سلامت رسانه خبر داد.

به گزارش تابا، محمد جوروند در دیدار با منتخبین جدید هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های استان خوزستان بیان داشت: از زحمات هیئت مدیره دوره گذشته کمال تقدیر و سپاس را دارم و برای اعضایی که در دوره گذشته مسئولیت خدمت رسانی به رسانه‌ها را بر عهده داشتند آرزوی سلامتی و سربلندی و موفقیت دارم.

 

وی در ادامه ضمن تبریک به منتخبین جدید گفت: اداره کل ارشاد سلامت انتخابات برگزار شده در تاریخ ۲۷ خرداد تایید و ترکیب جدید هیئت مدیره را که متشکل از افراد از اقوام مختلف و دو بانوی رسانه ای است را نشان از رای هوشمندانه جامعه رسانه‌ای استان خوزستان میداند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: پیشکسوتان و نیروهای قدیمی و ارزشی رسانه که وارد صحنه انتخابات می شوند نباید با برخی هجمه ها موجبات دلزدگی و خدای ناکرده هتک حرمت آنان فراهم گردد، زیرا این افراد سرمایه های رسانه هستند.

 

جوروند با اشاره به پیشنهاد دبیر خانه مطبوعات مبنی بر لزوم تشکیل کمیته انضباطی رسانه ها تصریح کرد: این کمیته به منظور ایجاد محیطی سالم و عاری از بداخلاقی جهت نظارت و بررسی موارد انضباطی در جامعه رسانه ای تشکیل می شود.

 

وی در ادامه تایید پروانه متقاضیان نشریات را منوط به تایید دوجانبه از سوی اداره ارشاد و خانه مطبوعات دانست و افزود: از این پس در پروسه تایید پروانه‌های متقاضیان نشریات حتماً باید نظر خانه مطبوعات علاوه بر تایید ارشاد اخذ شود.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بر عضو گیری خانه مطبوعات در طول دوره تاکید کرد و افزود: تلاش شود عضوگیری در خانه مطبوعات به صورت مستمر و در طول دوره انجام گیرد و به روزهای پایانی و منتهی به انتخابات موکول نشود.

 

مرتضی جمشیدی ، معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز گفت: انتخابات خانه مطبوعات با مشارکت ۸۲ درصد از اعضا به بهترین شکل به صورت همزمان با مراکز سایراستان ها با موافقت هیئت مدیره وقت و معاونت مطبوعاتی وزارت برگزار شد.

 

رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های استان خوزستان نیز در این نشست گفت: خانه مطبوعات خوزستان از سال ۷۷ که اولین خانه را با برخی بزرگان راه اندازی کرد تا کنون همیشه محل بحث و تبادل نظر بوده و برخی رخدادها تازگی ندارد اما هدف اصلی از تشکیل این نهاد صنفی مرتفع کردن مشکلات صنف رسانه است نه پرداختن به حواشی.

 

غلامرضا فروغی نیا با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و افزایش نرخ ارز بیان کرد: مطبوعات مکتوب روزبه به روز بر مشکلاتشان افزوده می شود از این رو مسائل را باید به صورت تخصصی حل کنیم و به صورت صنفی دنبال کنیم تا مقرون به صرفه ترین رسانه گردانی را داشته باشیم.

 

وی افزود: اگراقتصاد رسانه دچار مشکل شود رسانه با مشکل مواجه می شوند و وقتی رسانه نباشد خبرنگاری نخواهد بود و این کشتی مسافران خود را به سرمنزل مقصود نخواهد بود.

 

نایب رئیس خانه مطبوعات استان خوزستان نیز در این جلسه بیان داشت: فضای فرهیخته‌ای در رسانه‌های استان وجود دارد که مردم علاقه دارند مشکلات و مسائل شان را از طریق رسانه ها پیگیری کنند از این رو انتظار می رود که این مجموعه که قرار است مدیران را رصد کند، پیش از آن باید به رصد خود اقدام نماید.

 

مجید منادی افزود: تنوع و تکثر یک فرصت مطلوب در استان خوزستان است که اگر بتوان از اجماع این نیروها استفاده کرد می توان بهترین نتیجه را به دست آورد.

 

وی با اشاره به برخی بداخلاقی ها در فضای رسانه بیان داشت : معتقدم ظرف حرمت شیشه ای است و اگر حرمت افراد خدشه دار شود گاه قابل جبران نبوده و لطمات سختی به جامعه رسانه‌ای وارد خواهد کرد.

 

افتخار فرج، مدیرعامل خانه مطبوعات خوزستان نیز در این نشست بیان کرد: به نظر می رسد اصلی‌ترین دغدغه اصحاب رسانه ابتدا موضوع مسکن، دوم موضوع آگهی ها و سوم تولید محتوا و پویایی رسانه است.

 

دبیرخانه مطبوعات و رسانه های استان خوزستان نیز بیان داشت:در سایر ارگان ها،سازمانها و جوامع و اصناف به دلیل وجود واحدهای بازرسی و حراست درصد تخلفات و بداخلاقی ها به حداقل می رسد اما به نظر می رسد عدم وجود کمیته انضباطی و یا اهرمی برای برخورد با این موارد در جامعه رسانه ای استان دچار بروز برخی موارد ناهنجار هستیم.

 

فاطمه زورمند در ادامه بر لزوم اجرای گزینش افراد جدید الورود به عرصه رسانه در راستای پالایش و بهگزینی تاکید کرد.