تفاهم نامه احداث آزاد راه اهواز -ایذه-شهرکرد با طرف چینی منعقد شد ظهر امروز در دفتر استاندار خوزستان؛

تفاهم نامه احداث آزاد راه اهواز -ایذه-شهرکرد با طرف چینی منعقد شد

تفاهم نامه اولیه آزاد راه اهواز -ایذه-شهرکرد بین رییس بخش قراردادهای خارجی شرکت چینی و مدیر کل راه و شهرسازی استان بسته شد. این شرکت بسیار معتبر است و بیش از هزار پروژه بزرگ زیر ساختی در دنیا دارد.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ ظهر امروز ۲۶ آذر ماه تفاهم نامه ساخت آزادراه اهواز- ایذه- شهرکرد با حضور هیات سرمایه گذار چینی و مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در محل دفتر استاندار خوزستان امضاء شد.

در این جلسه شریعتی اظهار کرد: اوایل اردیبهشت ماه با پیگیری های وزارت راه و شهرسازی مصوبه ای پیرامون ضرورت احداث آزاد راه اهواز – ایذه – لردگان – اصفهان تصویب شد.

 

وی با بیان اینکه دولت به دلیل ترافیک سنگین این جاده، ضرورت احداث این آزادراه را با مشارکت بخش خصوصی و دولتی تصویب کرد، ادامه داد: با توجه به توجیهات فنی و کارشناسی اهمیت این آزاد راه را برای دولت محترم تشریح کردیم و وزارت راه و شهرسازی نیز این مسئله را از لحاظ کارشناسی بررسی و تایید نمود.

 

شریعتی خاطر نشان کرد: ابتدا سراغ بنیاد مسکن رفتیم و وقت زیادی را صرف برگزاری جلسات متعدد کردیم؛ همچنین در ادامه کار معاونین وزیر راه و شهرسازی به استان آمدند، اما نهایتا بنیاد مسکن به علت هزینه های بالایی که این طرح داشت انصراف داد.

 

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه در این مدت مترصد پیدا کردن سرمایه گذار جدید بودیم، اظهار کرد: ما پیشنهاداتمان را به رابط چینی دادیم  و آن ها ابراز تمایل به همکاری کردند.

 

وی در ادامه گفت: این هیات فقط برای بازدید از خوزستان آمدند، ما بازدید هوایی شرکت چینی را به همراه کارشناسان از منطقه جغرافیای آن مسیر مهیا کردیم. در نهایت شرکت چینی موافقت اولیه را برای سرمایه گذاری در این پروژه اعلام کرد.

 

شریعتی با تاکید بر اینکه این توافق نامه است  و تا تبدیل آن به تفاهم نامه و قرارداد راه زیادی در پیش داریم؛ تصریح کرد: تفاهم نامه اولیه بین رییس بخش قراردادهای خارجی این شرکت و مدیر کل راه و شهرسازی استان بسته شد. این شرکت بسیار معتبر است و بیش از هزار پروژه بزرگ زیر ساختی در دنیا دارد.

 

 

 وی اظهار داشت: ان شالله به زودی تلاش می کنیم با همکاری هایی که از طریق پست الکترونیک بین ما و طرف چینی ایجاد خواهد شد پیشرفت های اولیه صورت گرفته و به سمت اجرایی شدن پروژه پیش برویم.

 

 استاندار خوزستان در پایان گفت: سهم دولت در مصوبات مشارکت برای پروژه های راه ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد سهم سرمایه گذار است اما به دلیل اینکه این راه یک مسیر صعب العبوری است و هزینه سنیگی دارد طی صحبت هایی که با وزارت راه انجام شده است آن ها آمادگی تعاملات بیشتر را دارند و قرار است که سهم دولت را از ۳۰ درصد بیشتر کنند تا سرمایه گذار برای ورود به این پروژه انگیزه لازم را داشته باشد./ فدعمی