توانمند کردن بنگاه‌های صادراتی جزو وظایف سازمان توسعه تجارت است سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران؛

توانمند کردن بنگاه‌های صادراتی جزو وظایف سازمان توسعه تجارت است

محمدرضا مودودی: اشل صادراتی ما اشل کوچکی است. نمی‌توانیم خود را با کشوری مانند ترکیه که ۷۰ هزار صادرکننده با ارزش بالای ۷ میلیون دلار دارد، مقایسه کنیم. توانمند کردن بنگاه‌های صادراتی جزو وظایف ذاتی سازمان توسعه تجارت است و ما نیز همین روند را دنبال می‌کنیم.

 

به گزارش تابا، محمدرضا مودودی در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات که ۱۴ آذرماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور؛ اظهار کرد: در حال حاضر در شرایط  قرار داریم که از نظر اقتصادی، مورد هجمه قرار گرفته‌ایم پسا نباید تنها از دید صادراتی به این مسأله نگاه کنیم.

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یکی از مشکلات ما این است که نگاه مان به مسائل بخشی است. تا زمانی که بخشی‌نگر باشیم نمی‌توانیم به نتیجه‌ای که می‌خواهیم برسیم. اگر از امروز مشارکت فرایندی شکل بگیرد، دولت نیز مطمئنا از بخش تولید و صادرات حمایت می‌کند.

 

وی ادامه داد: در ساختار تحریمی که علیه ایران در حال شکل‌گیری است دو هدف دنبال می‌شود؛ یکی افزایش مصارف ارزی است. این هدف، برای خروج ارز از کشور و وارد کردن کالاهای غیرضروری هیچ محدودیت و مانعی ایجاد نمی‌کند اما برای واردات کالاهای اساسی مانع‌تراشی می‌کند.

 

مودودی خطاب به صادرکنندگان ادامه داد: هدف دوم این است که درآمدهای ارزی شما را به حداقل برسانند. در ابتدا به تولید و صنعت حمله‌ور می‌شوند و زنجیره بانکی و گردش پولی و … را هدف قرار می‌دهند و در نهایت هم مانع می‌شوند که شما ارز خود را به اقتصاد بازگردانید.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۱۱۸۰ یا ۱۳۰۰ قلم کالا در کشور وجود دارد که صادرات آن‌ها ممنوع است. صادرات اقلامی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، ممنوع است. بخش عمده‌ای از محدودیت‌هایی که وضع می‌شود، حول محور همین موضوع است. درباره بقیه کالاهایی که صادر می‌شود، محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد، مگر اینکه تقاضای بازار نشان دهد کمبودی در این زمینه وجود دارد.

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: گفته می‌شود وضعیت صادرات خوب نیست. اما آمار نشان می‌دهد که صادرات ما در هشت ماهه اخیر از مرز ۳۰ میلیارد دلار گذشته و در مرز ۳۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است و ما در صادرات ۱۳ درصد رشد داشته‌ایم. صادرات ایران به عراق نیز بیش از ۵۵ درصد رشد کرده است. در طول چهار دهه بعد از انقلاب، ۱۰ هزار درصد رشد صادرات داشته‌ایم. به طوری که از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات در سال ۵۶ – ۵۷ به مرز ۵۰ میلیارد دلار در سال ۹۷ رسیده‌ایم.

 

وی ادامه داد: اگر مگاپروژه‌هایی مثل پتروشیمی و فولاد ایجاد نمی‌شدند، امروز ۲۰ میلیارد دلار صادرات در این زمینه نداشتیم. اگر کشورهایی مانند عراق و افغانستان از دشمنان ما خالی نمی‌شدند، امروز ۱۰ میلیارد دلار صادرات به این کشورها نداشتیم. نمی‌توانیم همیشه امیدوار باشیم که اتفاقات خوب برای کشور بیافتد. باید در طول این سال‌ها بخش خصوصی وارد نوع این مگاپروژه‌ها می‌شد.

 

مودودی خاطرنشان کرد: اشل صادراتی ما اشل کوچکی است. نمی‌توانیم خود را با کشوری مانند ترکیه که ۷۰ هزار صادرکننده با ارزش بالای ۷ میلیون دلار دارد، مقایسه کنیم. توانمند کردن بنگاه‌های صادراتی جزو وظایف ذاتی سازمان توسعه تجارت است و ما نیز همین روند را دنبال می‌کنیم.

 

وی افزود: علاوه بر ظرفیت‌سازی رویکرد دوم ما فرآیندنگری در سازمان توسعه و تجارت است. مساله صادرات باید در یک فرایند کلی، نظارت و مشکلات مربوط به آن حل شود. یعنی باید یک هیات دولت کوچک وجود داشته باشد.‌ به طور مثال یک هیات دولت لبنیات وجود داشته باشد که از تولید تا مصرف‌کننده را زیر نظر داشته باشد و من به عنوان یک سیاست‌گذار باید این استراتژی را در هیات دولت مصوب کنم.