جدیدترین علائم کووید-۱۹ را بشناسید

جدیدترین علائم کووید-۱۹ را بشناسید

تحقیقاتی که درباره ویروس کرونا انجام می‌شود هر روز یافته‌های جدیدی به دست می‌دهند. آبریزش بینی و حالت تهوع از مواردی است که به تازگی به علائم اضافه شده است.

به گزارش تابا؛مژده اصغرزاده- میزان موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا رو به افزایش است، به همین دلیل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا علائم جدیدی را به لیست علائم مبتلایان به ویروس کرونا اضافه کرده است که نشان می‌دهد فردی که این علامت‌ها را داشته باشد درگیر ویروس کرونا شده است.

 

اعتمادآنلاین به نقل از «cnet» گزارش می‌دهد، سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرده است: «در افراد مبتلا به کووید-۱۹ طیف گسترده‌ای از علائم خفیف تا بیماری‌های شدید گزارش شده است. علائم ممکن است ۲ تا ۱۴ روز پس از مواجهه با ویروس ظاهر شود.»

 

CDC گرفتگی یا آبریزش بینی را به لیست ۱۱ علامتی که ممکن است از علائم بیماری کووید-۱۹ باشد اضافه کرد. این علائم عبارت‌اند از:

 

گرفتگی یا آبریزش بینی

سرفه

اسهال

خستگی

تب یا لرز

سردرد

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

درد عضلات یا بدن‌درد

حالت تهوع یا استفراغ

از بین رفتن حس چشایی و بویایی

گلودرد

 

CDC هشدار می‌دهد اگر شخصی این نشانه‌ها را داشته باشد، باید فوراً به اورژانس مراجعه کند:

 

تنفس سخت

درد مداوم یا احساس فشار در سینه

احساس گیجی

ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن

کبود شدن لب یا صورت

 

از مواردی که در این لیست آمده می‌توان دریافت که بیماری به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، در جلسه توجیهی کارگروه مبارزه با کرونا در ۲۶ ژوئن گفت: «در تمام دهه‌هایی که من در حال بررسی و تعقیب بیماری‌های عفونی بودم هیچ وقت ندیده‌ام چیزی آن‌قدر شکل‌پذیر باشد که توانایی آن را داشته باشد مردم را بیمار کند یا نکند. هیچ بیماری عفونی دیگری وجود ندارد که ۴۰ درصد افراد مبتلا به آن علامتی نداشته باشند، بعضی‌ها علائم خفیف و برخی دیگر علائم شدید داشته باشند.»

 

CDC همچنین لیستی از بیماری‌های جدی را که خطر ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ در بزرگسالان را افزایش می‌دهد به‌روز و منتشر کرد و افزود: این تغییرات تعداد کسانی را که در گروه‌های «پرخطر» قرار می‌گیرند گسترش می‌دهد.

 

بیماری‌ها

 

کرونا

 

بیماری مزمن کلیوی

COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

چاقی (شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر)

داشتن سیستم ایمنی ضعیف به خاطر پیوند عضو

بیماری‌های جدی قلبی مانند نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر یا کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلب)

بیماری کم‌خونی داسی‌شکل (Sickle Cell)

دیابت نوع ۲

 

CDC خاطرنشان کرد که چاقی یکی از شایع‌ترین شرایط زمینه‌ای در بین آمریکایی‌هاست. حدود ۴۰ درصد از افراد بزرگسال آمریکایی چاق هستند. مقامات می‌افزایند: «هرچه بیماری زمینه‌ای شدیدتر باشد، میزان خطر ابتلا بیشتر است.»

 

رابرت ردفیلد (Robert Redfield)، رئیس سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در بیانیه‌ای می‌گوید: «دانستن این مساله که چه کسی بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدت‌یافته این بیماری است به مردم کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای خود‌، خانواده و جامعه‌شان بگیرند. در حالی که همه ما در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستیم، باید بدانیم که چه کسی مستعد بروز عوارض شدید است تا اقدامات لازم را برای محافظت از سلامت آنها صورت دهیم.»

 

CDC از مردم خواست برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس اقداماتی را چون حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ضدعفونی‌کننده سطوح و گذاشتن ماسک در مواجهه با افرادی که با آنها زندگی نمی‌کنند ادامه دهند.