جزئیات ارائه برق مجانی به مشترکان اعلام شد

جزئیات ارائه برق مجانی به مشترکان اعلام شد

وزير نيرو با اشاره به مصوبه روز گذشته هيئت وزيران در خصوص اجرايي شدن طرح «برق اميد»، از اعمال تخفيف صد درصدي براي مشتركان كم مصرف برق در كشور خبر داد.

 

به‌گزارش تابا، رضا اردكانيان با اشاره به مصوبه دیروز هیئت وزیران اظهار داشت:‌ گزارش وزارت نيرو در خصوص عملكرد بخش صنعت برق و توفيقاتي كه در عرصه مديريت مصرف نصيب كشور شده و همكاري و همراهي كه مردم در تمام بخش‌ها اعم از صنعت،‌ معدن، كشاورزي، خدمات، عمومي و بخش خانگي به روش‌هاي مختلف با خدمتگزاران خود در صنعت برق و وزارت نيرو داشته‌‌اند، در اين نشست منجر به مصوبه‌اي شد كه در آن مصرف كنندگان در بخش خانگي را به سه گروه (پرمصرف، خوش مصرف و کم‌مصرف) دسته‌بندي كرديم.

 

وي خاطرنشان كرد: هدف ما در اين طرح آن است كه با اجراي آن براي مشتركان در بخش كم مصرف‌ها تخفيف صد درصدي در قبوض برقشان قائل شويم.

 

اردكانيان گفت: به عنوان قطعه‌اي از يك مجموعه فعاليت با عنوان مديريت مصرف بنا داريم تا از كساني كه در اين راستا فعاليت خوبي داشتند به نحو مناسبي قدرداني كنيم؛ اساس كار ما ناظر بر حمايت از مشتركان كم مصرف و در عين حال تشويق مشتركان پر مصرف است كه اين‌ها هم به جرگه مشتركان خوش مصرف كه الگو را رعايت مي‌كنند، بپيوندند.

 

وي افزود: مي‌خواهيم از مشتركان خوش مصرف كه الگو را رعايت مي‌كنند قدرداني كرده و دعوت كنيم تا پرمصرف‌ها نیز به گروه كم مصرف‌ها بپيوندند و از تخفيف صد درصدي برخوردار شوند.

 

اردكانيان گفت: براي مشتركان پر مصرف هم دو برنامه مهم داريم كه با انتخاب يكي و يا هر دو اينها مي‌توانند عنوان پر مصرفي را از خود دور كرده و به جرگه خوش‌مصرف‌ها بپيوندند.

 

وزیر نیرو اظهار کرد: يكي از اين برنامه‌ها كاهش مصرف از طريق آموزش به مردم توسط شركت‌هاي مديريت مصرف و استارتاپ‌هاست كه با چه كارهاي ساده و كوچكي مي‌توانند در بخش خانگي مصرف برق خود را مديريت كرده و كاهش دهند.

 

اردكانيان اضافه كرد: يك راه حل ديگر هم كه تدارك ديده شده استفاده از پنل‌هاي خورشيدي كوچك و نصب آنها توسط مشتركان پرمصرف روي پشت بام‌ها است. كساني كه نياز مالي دارند مي‌توانند از طريق سيستم بانكي، وام كم بهره‌اي را دريافت كنند تا شركت‌هاي مختلفي كه از اين طريق در توسعه نيروگاه‌هاي كوچك خورشيدي فعال مي‌شوند اين پنل‌ها را نصب كنند.

 

وي گفت: ميزان برقي كه از اين طريق توليد مي‌شود به راحتي به شبكه برق مشتركان وصل و مي‌تواند مصرف آنها را از شبكه سراسري كاهش داده و اينها هم از گروه پر مصرف‌ها خارج شوند.

 

وزير نيرو خاطرنشان كرد: به همين خاطر برنامه‌ريزي شده كه در ماه‌هاي باقي مانده از سال تدارك لازم برای این موضوع ديده شده و اجراي عملي كار هم حداكثر براي اول سال آينده گذاشته شود.

 

وي افزود: مصوبه هيئت وزيران دو ماه فرصت داده كه دستورالعمل اجرایی تهیه و تدارك لازم براي مدیریت پرمصرف‌ها ببينيم و اين فرصت و امكان فراهم شود تا مصرف خود را كاهش دهند.

 

اردكانيان همچنين با اشاره به فرمايش رهبر معظم انقلاب در نشست روز يكشنبه با هيئت دولت كه به صورت تصويري برگزار شد، اظهار داشت: آنچه كه نحوه برخورد ما را با اين منبع تجديدناپذير يعني فرصت، بيش از پيش با اهمیت مي‌كند اين است كه كار و فعاليت ما نه فقط انجام وظيفه براي خدمت به مردم كه سرافرازي كشور و كمك به عبور سالم و ايمن از اين گردنه حساس است.

 

وي افزود: آنچه كه معظم له ديروز فرمودند و نصب‌العين ما و همه همكاران ما در دولت است، اين كه حاصل كار ما علاوه بر پاسخگويي به اين مهم، در شكل دادن به يك الگوي جديد براي حكمراني است؛ الگويي كه با وجود همه كاستي‌هايي كه به واسطه عمل ما مي‌تواند داشته باشد و رفع خواهد شد، الگوي متفاوت و متمايزي از الگوهاي برگرفته از مكاتب موجود و امتحان پس داده در دنيا است.

 

اردكانيان گفت: اين كه بتوانيم مصرف در بخش خانگي را مجموعا” ۱۰ درصد كاهش دهيم؛ كاري كه امسال بخشي از آن محقق شد. ما حتي توانستيم تعهدات صادرات انرژي را در سال جاري بيش از سال گذشته محقق كنيم و اين در حالي است كه درآمدهاي نفتي ما كاهش يافته است. در صورتي كه حدود سه درصد از انرژي توليدي صادر شود ۳۰ درصد از نيازهاي ارزي صنعت برق را جوابگويي مي‌كند و براي توليد اين ميزان انرژي چيزي كمتر از يك درصد گاز توليدي كشور در نيروگاه‌ها مصرف مي‌شود.

 

وي افزود: مهلت دو ماهه‌اي توسط دولت براي تدوين دستورالعمل‌ها براي اجراي طرح «برق اميد» داده شده و هدف اصلي ما كاهش مصرف در بخش خانگي است. چرا كه در اين بخش از حدود ۵۸ هزار مگاوات اوج بار تابستان امسال حدود ۲۳ هزار مگاوات صرف دستگاه‌هاي سرمايشي شد كه با مديريت مصرف، مي‌توان ۱۰ درصد از اين ۲۳ هزار مگاوات را كاهش داد.

 

اردكانيان گفت: ۹۰۰ هزار كيلومتر شبكه انتقال و توزيع موجود در كشور وجود دارد که بخشی از آن در حال فرسودگي است. حتي ممكن است كمبود توليد نداشته باشيم ولي به دليل فرسودگي شبكه در جاهايي اتفاق‌هايي رخ داده و قطع برق داشته باشيم. اين، مورد تاكيد رهبري هم در زمان ارائه گزارش اولين‌هاي صنعت برق بود.

 

وي همچنين با يادآوري ۲۲۷ طرح بهره‌برداري شده در قالب فاز نخست پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در سال گذشته با ۳۳ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان گفت: از اين ميزان، حدود ۲۹ هزار ميليارد تومان مربوط به صنعت برق بود و از اين رقم ۲۴ هزار ميليارد تومان (۷۰ درصد) مربوط به توليد برق بود.

 

وزير نيرو ادامه داد: سال آینده و در همین مواقع، گزارش خواهیم داد كه در دولت تدبير و اميد، مجموعا ۲۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات نيروگاه جديد به مدار بهره‌برداري آمده است، به این مفهوم که در طول هشت سال این دولت، هر سال به طور متوسط ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی ایجاد شده است، در حالیکه در سال‌های قبل متوسط ایجاد ظرفیت ۱۸۰۰ مگاوات بوده است.

 

اردكانيان گفت: امسال هم پويش را با اعتماد به نفس بيشتري شروع و ۲۵۰ طرح با سرمايه گذاري حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان هدفگذاري شده است.

 

وي با اشاره به توصيه رهبري بر تداوم اين پويش و عملي شدن وعده‌ها در راستاي آن در نشست ديروز با هيات دولت گفت: بيش از ۲۰۰ شركت بزرگ پيمانكاري و حدود ۱۵۰ شركت مهندسان مشاور فعال هستند تا به همراه خانواده بزرگ چند ۱۰ هزار نفره صنعت آب و برق، امسال هم اين طرح ها به ثمر برسد.

 

اردكانيان افزود: تا ديروز و با احتساب طرح‌هاي صنعت برق در استان مركزي، ۶۰ طرح از اين مجموع با سرمايه‌گذاري بيش از ۱۶ هزار ميليارد تومان بهره‌برداري شده كه از اين ميزان حدود ۱۰ هزار ميليارد تومان مربوط به صنعت برق و از اين رقم بيش از ۸۶۰۰ ميليارد تومان(۸۰ درصد) در بخش توليد است.

 

وي اضافه كرد: در دولت تدبير و اميد، هر سال متوسط ۴۰ هزار ميليارد تومان در صنعت برق سرمايه‌گذاري شده و بيش از ۶۰ درصد سرمايه‌گذاري‌ها در اين بخش از سوي بخش خصوصي بوده است.

 

وزیر نیرو همچنين از انتخاب ۱۰۷ نفر از مديران ارشد در سطح وزارت نيرو شركت‌هاي تابعه از طريق فراخوان عمومي خبر داد و گفت: در دولت دوازدهم نزديك سه هزار مدير ارشد، مياني و پايه از اين طريق بازنشسته شدند و فرصت براي جوان‌ترها است كه به ميدان بيايند.