حوضه مارون نیازمند برنامه ریزی دقیق است در پی کاهش بارش ها

حوضه مارون نیازمند برنامه ریزی دقیق است

در حوزه مارون بایستی با کمک و همکاری سایر واحدها و بخش‌های آن منطقه و از همه مهمتر همکاری کشاورزان عزیز بتوانیم این تابستان را به شکل مناسب و با کمترین بحران سپری کنیم.

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان در گفتگو با خبرنگار تابا؛ با اشاره به آخرین وضعیت حوضه مارون و جراحی اظهار کرد: میزان آوردها در این حوزه تا ۲۵ خرداد ماه نسبت به شرایط نرمال حدود ۳۰% کاهش یافته است. آورد در این حوضه حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب از میزان آوردی که باید در شرایط نرمال اتفاق بیافتد کمتر است.

 

وی تصریح کرد: به دلیل کمبود آوردها، میزان آبگیری در مخزن ها متاسفانه به صورت کامل صورت نگرفته است. حدود سیصد و سیزده میلیون متر مکعب  حجم‌مخزن خالی است؛ با وجود این کشت زمستانه تا پایان اردیبهشت به صورت کامل  و تامین آب در این حوضه انجام شد و هیچ کمبود و تنشی در کشت زمستانه اعمال نشد.

 

فراز ربیعی در ادامه گفت: علیرغم تعهداتی که برای تامین کامل آب، کشت زمستانه و تابستانه داشته ایم اما متاسفانه برنامه‌ریزی‌ها برای کشت تابستانه با توجه به میزان آوردهای مورد انتظار، محقق نشد و میزان بارش و به تبع آن میزان روان آب ورودی به مخزن کمتر از حد انتظار بود، بنابراین محدودیت‌هایی در این حوضه برای کشت تابستانه در پایین دست در نظر گرفته شده است.

 

این مقام مسئول سازمان آب و برق خوزستان با اعلام محدویت کشت تابستانه در پایین دست؛ اظهار کرد: با توجه به هماهنگی ها و  برگزاری جلسات متعددی که با استانداری و سازمان جهاد کشاورزی داشتیم؛ حدود ۴۳۰ میلیون متر مکعب آب برای کشت تابستانه از ابتدای خرداد تا انتهای شهریور در تامین نیازهای پایین دست از جمله نیازهای شرب، کشت های دائم (نخیلات) و مقداری محدود هم زراعت، در نظر گرفنه شده است.

 

وی با بیان اینکه سعی بر این است تعادل بین بخش‌های مختلف آبریز برقرار شود؛ عنوان کرد: در جلسات متعددی که ما بین سازمان آب و برق خوزستان و جهاد کشاورزی برگزار شد؛ سعی کردیم برای مناطق مختلف به میزان متناسب و متعادل بخشی از آب را تامین کنیم.

 

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان برنامه ریزی های انجام شده در حوضه مارون را برای تامین آب کشت های دائم و  بخشی از کشت های زراعت اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: همان طور که در اطلاعیه های سازمان آب و برق خوزستان منعکس شده است؛ کشت برنج و کشت های پر مصرف برای این حوضه با توجه به وجود تنش آبی در تابستان سال جاری  ممنوع اعلام شده است.

 

وی با اشاره به تنش آبی موجود در حوضه مارون اظهار کرد: یکسری کلیپ ها فرستاده می‌شود که رودخانه را پر آب نشان می‌دهند و خواستار تامین آب برای اراضی بالادست هستند؛ در صورتی که اگر انتهای حوضه مارون که ایستگاه شادگان است را رصد کنیم، می‌بینیم هیچ آب اضافی وارد تالاب نمی‌شود و چه بسا شرایط تنش آبی نیز در آنجا وجود دارد.

 

ربیعی تاکید کرد: با تمام شرکتهای بهره برداری و مدیران آب برنامه ریزی بسیار دقیقی صورت گرفته است که در زمان و مکان های مشخصی میزان خروجی را طوری در نظر گرفته که نیازهای برنامه‌ریزی شده تامین شود.

 

علیرغم اینکه در حوضه‌های آبی مشکل تنش آبی وجود ندارد و شرایط به صورت نرمال است اما در حوزه مارون بایستی با کمک و همکاری سایر واحدها و بخش‌های آن منطقه و از همه مهمتر همکاری کشاورزان عزیز بتوانیم این تابستان را به شکل مناسب و با کمترین بحران سپری کنیم.