خروجی سد کرخه تا ۲ برابر افزایش می یابد

خروجی سد کرخه تا ۲ برابر افزایش می یابد

 معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، از احتمال ۲ برابر شدن خروجی سد کرخه در روزهای آینده، خبر داد و گفت: در صورت ادامه بارش ها، احتمال می دهیم خروجی سد کرخه به حدود ۷۰۰ مترمکعب برثانیه افزایش یابد.

 

به گزارش تابا؛حمیدرضا لشکری  با اشاره به افزایش آورد رودخانه های دز، کرخه و مارون در روزهای اخیر اظهار داشت: حساسیت و نگرانی در حوزه رودخانه کرخه، کماکان بیش از سایر حوزه ها وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: در صورت وقوع بارندگی در حوزه رودخانه کرخه، ناچار به افزایش دوباره خروجی از سد کرخه هستیم که به این ترتیب نگرانی از سیلابی شدن این رودخانه در پایین دست به ویژه در شهرستان های دشت آزادگان (پایین دست سوسنگرد) و هویزه وجود دارد.

 

وی با تشریح وضعیت سه حوزه بحرانی خوزستان، گفت: سد کرخه با حجم ۵٫۲ میلیارد مترمکعب، هم اکنون ۵۷۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد، ورودی این سد ۶۵۰ مترمکعب برثانیه و خروجی آن ۳۶۰ مترمکعب برثانیه است.

 

به گفته وی، در روزهای اخیر خروجی سد کرخه در حدود ۴۰۰ مترمکعب برثانیه بوده که در پی بارندگی ها، به دلیل اضافه شدن رواناب های حوزه میانی، خروجی این سد برای ایجاد تعادل کاهش یافته است.

 

لشکری افزود: در حال حاضر ۶۰۰ میلیون مترمکعب از ظرفیت سد دز خالی است، ورودی این سد ۵۰۰ مترمکعب برثانیه و خروجی ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه فعلا نگرانی از حوزه مارون نداریم، ادامه داد: ۲۰۰ میلیون مترمکعب از ظرفیت سد مارون خالی است، ورودی سد ۸۸ مترمکعب و خروجی آن ۱۰۰ مترمکعب برثانیه است.

 

لشکری همچنین با اشاره به اقداماتی که در پایین دست کرخه برای کاهش اثرات سیلاب در حال انجام است، اظهار کرد: تقویت سیل بندها و باز کردن مسیر گلوگاه هایی که می توان از طریق آنها آب رودخانه را به هورالعظیم هدایت کرد، در دستورکار قرار دارد، زیرا در صورت ادامه روند افزایشی ورودی به سد کرخه و تداوم بارش ها، احتمال می دهیم که خروجی این سد به ۷۰۰ مترمکعب برثانیه در روزهای آینده افزایش پیدا کند.

 

وی با اشاره به سیلاب های بهاره در حوزه های کرخه و دز، بر آمادگی لازم در این حوزه ها نیز تاکید کرد و افزود: معمولا تا اردیبهشت ماه در این حوزه ها افزایش آورد رودخانه ها را داریم که باید از هم اکنون برای این سیلاب ها نیز برنامه ریزی و آمادگی داشته باشیم.

 

معاون سازمان آب و برق خوزستان در ادامه گفت: در پی افزایش دبی رودخانه کرخه، تالاب هورالعظیم در بخش ایرانی و عراقی در حال آبگیری است.

 

وی با اشاره به بازگشایی مسیرهای بین مخازن در تالاب هورالعظیم، افزود: جاده های بین مخازن ۲ و ۳، ۳ و ۴، ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم شکافته شده تا آب در تمامی این مخازن جریان پیدا کند.

 

لشکری با بیان اینکه آب به سمت مخزن ۵ جریان یافته، اضافه کرد: تمام دریچه های دایک مرزی نیز بازگشایی شده و آب در بخش عراقی این تالاب نیز به جریان درآمده است.