خروج بیش از ۲۱۰ هزار هکتار زمین کشاوزی زیرآب رفته در سیل استاندار خوزستان خبر داد:

خروج بیش از ۲۱۰ هزار هکتار زمین کشاوزی زیرآب رفته در سیل

استاندار خوزستان از خروج بیش از ۲۱۰ هزار هکتار زمین کشاوزی زیرآب رفته در سیل خبر داد و گفت: تاکنون ۷۰ هزار هکتار از زمین ها به زیر کشت رفته است.

 

به گزارش تابا، غلامرضا شریعتی درباره آخرین وضعیت مناطق سیل زده اظهار کرد: از مجموع ۲۱۳ هزار هکتار زمین های کشاورزی استان خوزستان که در سیل سال های ۹۷ و ۹۸ به زیر آب رفت، بیش از ۲۱۰ هزار هکتار از آب خارج شد و مابقی زمین ها نیز درحال خارج شدن از زیر آب هستند.

 

وی افزود: از این میزان تنها ۴۵ هزار هکتار به صورت ثقلی از زیر آب خارج شده و مابقی زمین های کشاورزی با هماهنگی و بکارگیری ماشین آلات دستگاه های اجرایی مختلف استان اعم از نفت، آب و برق، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، راهداری و حمل و نقل جاده ای و اجاره دستگاه از بخش خصوصی از زیر آب خارج شدند.

 

شریعتی با بیان اینکه در این راستا از بیل های مکانیکی و پمپ های فشار قوی استفاده شد، گفت: از تمامی ظرفیت های استان برای خروج آب از زمین های کشاورزی استفاده شده و بیش ۱۰۰ هزار هکتار از زمین های سیل زده برای کشت شخم زده شد و بیش از ۷۰ هزار هکتار زمین نیز به زیر کشت رفته است.

 

استاندار خوزستان از بهتر شدن شرایط زمین های کشاورزی سیل زده نسبت به قبل خبر داد و تصریح کرد: میزان زمین های کشاورزی زیر آب مانده بسیار کم شده و آب در حال خروج از این زمین ها است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت راه ها و محورهای مواصلاتی خسارت دیده خوزستان به دلیل سیلاب بیان کرد: در سیل اخیر ۲ هزار کیلومتر از راه های استان شامل ۴۲ درصد راه اصلی و ۵۸ درصد راه فرعی و روستایی دچار آسیب شدند؛ علاوه بر این ۱۱۰۰ دستگاه ابنیه فنی، ۵۰۰ متر مربع ساختمان راهداری و ۳۶ دستگاه ماشین آلات نیز با آسیب مواجه شدند.

 

استاندار خوزستان ادامه داد: با استفاده از ظرفیت های استان، توانستیم راه ها را برقرار کنیم که از جمله آن می توان به برقراری تردد در مسیرهای اصلی اهواز-اندیمشک، اهواز-آبادان، اهواز-دشت آزادگان-چذابه و مسیرهای روستایی شعیبیه، خسرج، عطیش و سیدیه اشاره کرد.

 

شریعتی افزود: علاوه بر برقراری ارتباط در مسیرهای آسیب دیده، به دلیل تخریب برخی پل ها، تعداد ۵ پل خرپایی با همکاری ارتش ساخته شد.

 

وی با تأکید بر اینکه هیچ مسیری در خوزستان مسدود نیست، اذعان کرد: تلاش کردیم در حد توان تردد برای رفت و آمد را در مسیرها فراهم کنیم اما منتظر هستیم با ابلاغ هرچه سریع تر اعتبارات، مسیرهای آسیب دیده ترمیم و بهسازی شوند.