خسارت سیل ۹۵ و ۹۷ تا فردا به دست کشاورزان خوزستان می رسد

خسارت سیل ۹۵ و ۹۷ تا فردا به دست کشاورزان خوزستان می رسد

وزیر کشور در اهواز گفت: خسارت معوق همه کشاورزان خوزستان به دلیل وقوع سیل در سال های ۹۵ و ۹۷ تا فردا به دست آنها می رسد.

 

به گزارش تابا عبدالرضا رحمانی فضلی اظهار داشت: از دیروز پرداخت خسارت های کشاورزی به تدریج شروع شده و همه دستگاهها موظف شده اند خسارت ها را برآورد کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در بحث منابع جبران خسارت ها باید از تسهیلات بانکها استفاده کنیم ادامه داد: همچنین دستگاه های متولی باید با اولویت مناطق سیل زده بخشی از بودجه سال ۹۸ را به این منظور اختصاص دهند ضمن آنکه صحبت هایی نیز با مقام معظم رهبری شده تا اعتبار لازم از محل صندوق توسعه ملی تامین شود.

 

وزیر کشور درخصوص تامین امنیت نقاط سیل زده گفت: پس از حادثه میزان سرقت بسیار کاهش یافته و تقریبا هیچ سرقتی در مناطق سیل زده گزارش نشده و نیروهای امنیتی و انتظامی هم مراقب هستند و جای هیچ نگرانی نیست.

 

به گفته وی استان خوزستان ۱۱ سد دارد که به غیر از سد دز و شهید عباسپور ، بقیه بعد از انقلاب ساخته شده اند، اگر این سدها نبود خوزستان در این حادثه سیل به دریاچه ای بزرگ تبدیل می شد.

 

رحمانی فضلی یادآور شد: بیش از ۱۸ میلیارد متر مکعب آب پشت سدهای خوزستان ذخیره شده است که اگر این سدها ساخته نشده بود این حجم آب خسارت های عظیمی برجا می گذاشت.

 

وی تصریح کرد: در کل استان حدود ۲۴۰ روستا هستند که دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که از این تعداد حدود ۱۰۰ روستا کاملا در آب غرق شده اند و خسارت اساسی دیده اند.