خوزستانی ها عليه كلانتری /درخواست خوزستانی ها براي ملاقات با رهبری

خوزستانی ها عليه كلانتری /درخواست خوزستانی ها براي ملاقات با رهبری

خوزستانی ها عليه كلانتری برخواسته اند و برای رساندن فریاد خود به بالاترین سطح نظام درخواست براي ملاقات با رهبری درخواست داده اند

 

تابا؛ در شرايطی که گروهي ديگر از نمايندگان تلاش مي‌كنند تا روحاني را به دلایلی به صحن علني مجلس بكشانند، گروهی از نمايندگان كه عمدتا از اعضاي مجمع نمايندگان استان خوزستان هستند، دغدغه زيست‌محيطي دارند و درحالي كه از دولت يازدهم هم به كرات نسبت به عملكرد معصومه ابتكار رييس وقت سازمان محيط‌ زيست انتقاد داشتند، اكنون به‌مراتب بيش از گذشته نسبت به عملكرد مديران اين سازمان نااميد شده‌اند و اگر ابتكار را صرفا مديري «نالايق» و «ناكارآمد» در راس سازمان محيط‌زيست مي‌دانستند، عيسي كلانتري رييس فعلي اين سازمان را «دشمن محيط‌‌ زيست» مي‌خوانند.

 

خوزستان و مصائبش البته در ٥ سال اخير همواره براي دولت روحاني چالش‌برانگيز بوده اما اين روزها خوزستاني‌هاي مجلس كه آخرين‌‎بار در جريان راي‌اعتماد به وزراي اعتمادي دوره دوازدهم، براي وزير نيروي پيشنهادي كابينه مانع تراشيدند و بيطرف را سوار نشده از اسب دولت روحاني پياده كردند، حال خود را براي مجموعه اقداماتي در راستاي حذف كلانتري از دولت آماده مي‌كنند.

 

روايت غيررسمي از يك دعواي رسمي

 

ماجرا از آن‌جا آغاز شد كه حدود ١٠روز پيش، انتقاد چند نماينده خوزستاني به عيسي كلانتري كه در جريان جلسه شوراي اداري اين استان و در حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور صورت گرفت، منجر به درگيري لفظي نمايندگان و رييس سازمان محيط‌زيست شد. تا آن‌جا كه چهارشنبه قبل يكي از اين نمايندگان اصولگراي اين جمع در توصيف ماوقع، در گفت‌وگويي غيررسمي مدعي شد كه اگر كلانتري روي صندلي‌اش ننشسته بود، حتما او را كتك مي‌زده و اگر دست نگه داشته، صرفا به اين دليل بوده كه كتك زدن كسي كه نايستاده را «كسر شان مرد و دور از مردانگي» مي‌داند.

 

فارغ از اين روايت غيررسمي اما آنچه به طور رسمي از اين جلسه رسانه‌اي شد نيز به‌روشني از شدت درگيري‌ها حكايت داشت. علي ساري نماينده اصلاح‌طلب اهواز در اين رابطه مي‌گويد كه كلانتري، بي‌توجه به جايگاه نظارتي نمايندگان مجلس، به قاسم ساعدي نماينده دشت آزادگان گفته موضوع «انتقال آب كارون» به او مربوط نيست!

 

اين نماينده مجلس كه خود در دولت يازدهم يك‌بار در حضور حسن روحاني، از خجالت معصومه ابتكار درآمده و شديدا به او انتقاد كرده بود، با اشاره به آن‌چه تحت عنوان «نامه محرمانه» سازمان محيط‌زيست براي انتقال آب كارون در رسانه‌ها بازتاب يافت، مي‌گويد: آقاي كلانتري در نامه‌اي رسما گفته كه من به عنوان متولي محيط‌ زيست كشور از همه مي‌خواهم كه محيط‌زيست را نابود كنيد.

 

درواقع محتواي اين نامه همين نابودي محيط‌زيست بوده و دوستداران محيط‌زيست، اعم از خوزستاني و غيرخوزستاني بايد تمام توان خود را براي اعمال فشار به ايشان به‌كار ببرند. اين نماينده مجلس با بيان اينكه مردم خوزستان مرتكب گناه نشده‌اند كه منابع آبي كشور در اين منطقه قرار دارد، درباره موضوع سوال از رييس‌جمهور نيز گفت: سوال ما كاملا بجاست و لازم است مطابق قانون در دستوركار قرار گيرد.

 

درخواست خوزستانی ها براي ملاقات با رهبری

 

همزمان درحالي كه مجيد ناصري‌نژاد، نماينده معمم شادگان از اقدامات مجمع نمايندگان استان خوزستان براي ديدار با استاندار و تهيه بيانيه اعتراضي در مخالفت با اقدامات رييس سازمان محيط‌زيست به تسنيم خبر داده و تاكيد كرده كه اين گروه از نمايندگان همچنان در حال رايزني ازطريق نمايندگان مجلس خبرگان رهبري استان خوزستان هستند تا در ديدار مقام معظم رهبري مشكلات خود را با ايشان درميان بگذارند، علي ساري نيز اين تلاش‌ها و رايزني‌ها را تاييد كرده و به «اعتماد» گفته است: ما از تمام اهرم‌هاي فشار خود استفاده خواهيم كرد تا بتوانيم پاسخگوي بخشي كوچك از مطالبات مردم باشيم.

 

نماينده اصلاح‌طلب اهواز در مقايسه عملكرد رييس سازمان محيط‌ زيست در دولت دوازدهم و يازدهم، مي‌گويد: دولت دوازدهم بنا داشت اصلاحاتي در سازمان محيط‌زيست اعمال كند اما در عمل مي‌بينيم، مديري بدتر از مدير پيشين روي كار آمده و به نظر مي‌رسد با اين كار مي‌خواهند به ما بگويند كه اگر اعتراض كنيد، باز هم اوضاع خراب‌تر مي‌شود.

 

ساري گفت: انتظار ما از خانم ابتكار اين بود كه درباره مسائل محيط‌زيست با نگاهي كارشناسي، به طور دقيق اظهار نظر كند اما به هرحال ايشان باوجود ناكارآمدي، براي نابودي محيط‌ زيست به دست ساير مسوولان سند و نامه محرمانه نمي‌داد. اما آقاي كلانتري و دوستانش در ملاء عام مي‌گويند كه آمده‌ايم تا محيط‌ زيست را نابود كنيم. كلانتري رسما گفته «مگر خوزستان لات‌خانه است» و اين اهانت رسمي به مردم خوزستان است.