خوزستان از نظر اصلاحات یک قدم جلوتر از سایر استان های کشور است در نشست مجمع انتخاباتی جوانان استان خوزستان مطرح شد؛

خوزستان از نظر اصلاحات یک قدم جلوتر از سایر استان های کشور است

عصر امروز سه شنبه نشست مجمع انتخاباتی جوانان استان خوزستان با حضور تنی چند از فعالان سیاسی خوزستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تابا، جمال درویش در نشست مجمع انتخاباتی جوانان استان خوزستان اظهار کرد: اصلاحات هم مثل هر مقوله ای دیگر مومنی دارد و مومن نماهایی، عده ای دموکراسی را می شناسند و عده ای دیگر نیز ژست دموکراسی را می گیرند. خوزستان نیز مانند کل کشور است و از قاعده کشور مستثنی نیست. معمولا مومن نماهای به اصلاحات زود خسته می شوند ولی مومنین به اصلاحات خسته نمی شوند. عده ای خصوصا جوانان سخن از مرگ اصلاحات می زنند که من با این سخن مخالفم.

 

وی افزود: نیروهای رادیکال تند فعالیت شروع می کنند و زود هم خسته می شوند ولی افرادی که با آهستگی کار را شروع می کنند فعالیت را ادامه می دهند. اصلاحات هنوز جان دارد و عده ای به آن دلبستگی دارند. اصلاحات پروژه ای است که هرگز به اتمام نمی رسد.

 

دبیر حزب اعتماد ملی خوزستان گفت: هیچ انسان آگاهی با اصلاحات مقابله نمی کند ولی دعوا بر روی الگوی اصلاحات وجود دارد. اگر افرادی در کشور سخن از اصلاحاتی کنند که ما را از اخلاق و قرآن دور کند با مشکل مواجه هستند. این یک قرائت از اصلاح طلبی است.

 

این فعال سیاسی افزود: باید ببینیم ما از دموکراسی چه می خواهیم. فقط نباید بُعد سیاسی و نشستن روی کرسی های وکالت و وزرات در جریان دموکراسی مورد توجه قرار بگیرد. رهبران را مقصر شکست اصلاحات نمی دانم بلکه خلق و خوی ملی را دلیل آن می دانم.

 

 

درویش ادامه داد: ما مشروطه را با عجله به ورطه نابودی کشاندیم. اکنون هم در استقرار اصلاحات عجله داریم. اصلاحات بسیار وسیع تر از دموکراسی است. خوزستان از نظر اصلاحات یک قدم جلوتر از سایر استان های کشور است. ما از نظر فکری از خیلی از استان ها جلوتر هستیم.

 

وی با بیان اینکه جوانان یک امتیاز نسبت به پیرها دارند که آن هم جرات خط شکنی است، اظهار کرد: برای پیشروی در اصلاحات باید عده ای پیشروی کنند و فدا شوند. در میدان نبرد دفاع مقدس همینگونه بود. نوگرایی یکی دیگر از خصائل جوانان است و مسن ترها سنتی هستند. البته این نوگرایی باید با مشاوره گرفتن از مجرب ها باشد.

 

درویش افزود: اگر بخواهیم در ایران دست به اصلاحات بزنیم یعنی کاری را که دیگران نکردند را انجام بدهیم، قطعا خطرناک‌ خواهد بود. من بارها در حزب مان گفته ام مطالعه ما کم است. وقتی که توده ای ها بحث می کردند از خود مسلمنان پر تر بودند. در سالهای اخیر گروه های تشکیل شده برای نیروهای خود فضای مطالعاتی ترتیب نمی دهند.

 

این فعال سیاسی گفت: نباید در بحث انتخابات یکدیگر را متهم کنیم. اگر به جای سه نفر لیست نمایندگان کنونی اهواز سه نفر دیگر از لابی های دیگری به مجلس می رفتند، چه اتفاق متفاوتی رخ می داد؟ اصلا آیا ما گزینه های دیگری هم برای انتخاب داشتیم؟ باید کار از جایی دیگر اصلاح شود نه از انتخاب ما.

 

وی تصریح کرد: پدرخواندگی ذات هر انقلابی است و ایشان خود به خود محور می شوند. بعضا هم این پدرخوانده ها هزینه هایی داده اند. پدرخوانده ها عمری دارند و زمانی که دور به جوانان برسد خبری از پدرخوانده ها نخواهد بود.

 

اصلاحات به عنوان یک روش از ملزومات سیاسی است

 

در ادامه نشست علیرضا مسرور گفت: ما آموزش و پرورش را رها کردیم ولی به دنبال بهبود جامعه هستیم. اصلاحات به عنوان یک روش از ملزومات سیاسی است و یگانه راهی است که برای دستیابی به دموکراسی می توان به آن دل بست.

 

وی افزود: بزرگترین چالش بعد از انقلاب دوری از اخلاق است. بعد از جنگ، انقلابیون به صندلی ها تکیه زدند و این باعث انحطاط شد. تغییرات ناگهانی موجب اضمحلال می شود و اینکه بگوییم یک نفر از طبقه فرودستی به مقامی رسید این مایه افتخار نیست.

 

مسرور اظهار کرد: از جهل دیو ناآگاهی برمی خیزد. ورود طبقه فرودست به نهاهای تصمیم گیری در بالا باعث مسائل و مشکلات زیادی شده است.

 

 

این فعال سیاسی خاطر نشان کرد: نفس انتخابات هرچند معیوب باشد، نقش بسیار مهمی را در آزادی های مدنی ایفا می کند. اطلاعات چراغ راهی است که به ما قدرت تصمیم گیری درست می دهد.

 

مسرور با تاکید بر نقش جوانان گفت: نظام اسلامی به شدت به جوانان احتیاج دارد. اگر تصمیم گیران عاقل باشند باید به جوانان به شدت ابتکار عمل بدهند زیرا ما مشکل سرمایه اجتماعی داریم.

 

وی در پایان اظهار کرد: بی کفایتی مدیران جامعه نقل مجالس شده است. روز به روز سرمایه های اجتماعی لطمه وارد می شود و در کوتاه مدت با مشارکت و در بلند مدت اصلاحات می تواند راه برون رفت از این مخمصه باشد.