خوزستان بیش از ۶۵۰ کیلومتر مرز دریایی و رودخانه‌ای دارد و جزو حساس‌ترین مرزهاست

خوزستان بیش از ۶۵۰ کیلومتر مرز دریایی و رودخانه‌ای دارد و جزو حساس‌ترین مرزهاست

فرمانده مرزبانی کشور گفت: خوزستان بیش از ۶۵۰ کیلومتر مرز دریایی و رودخانه‌ای دارد و جزو حساس‌ترین مرزهای ما است. تهدیدات بسیار فراوان هستند و کشورهای ثالثی که در منطقه، چه در عراق و چه در خلیج فارس حضور دارند، همه مخل امنیت هستند. امنیت بالا در کشور ما ناشی از تلاش مرزبانان، همکاری مسئولان و … است.

 

به گزارش تابا، سردار سرتیپ پاسدار قاسم رضایی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه فرمانده مرزبانی استان خوزستان اظهار کرد: مرز هر کشور آنقدر ارزش دارد که در قانون اساسی قید شده هرگونه تغییر در مرز مگر برای مصلحت نظام و کشور ممنوع است؛ ضمن اینکه چهار پنجم نمایندگان باید این تغییر هرچند جزئی را نیز تأیید و به آن رأی بدهند.

 

فرمانده مرزبانی کشور تصریح کرد: همه این‌ها فرصت‌هایی برای کشور هستند. ایران در منطقه‌ای چهار فصل واقع شده است و همه انواع معادن را در خود جای داده است. چیزی که موجب شده ایران در تحریم‌ها خود را شکست‌ناپذیر جلوه دهد، سه مولفه جایگاه رهبری، مردم و معادن غنی هستند. رهبری و مردم با دین اسلام آغشته و عجین شده‌اند و یک وصل گسست‌ناپذیر با یکدیگر دارند.

 

وی افزود: جایگاه مرز بسیار حساس است. اگر کوچک‌ترین اتفاقی در مرز رخ دهد، این اتفاق بین‌المللی می‌شود اما اگر اتفاقی در شهر بیافتد، نهایتا ملی خواهد شد. در کشور هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز داریم. بیش از دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی داریم و با ۱۵ کشور همسایه هستیم. ایران بعد از چین و روسیه از نظر تعداد همسایگان سومین کشور در جهان است. اگر وسعت کشور را نیز در نظر بگیریم، اولین کشور جهان هستیم که این تعداد همسایه داریم.

 

رضایی ادامه داد: در کنار معادن غنی، این شاکله اصلی قدرت نرم کشور است. هیچگاه تحریم‌ها نمی‌توانند تأثیرگذار باشند زیرا این مرزهای طولانی، معادن غنی، ملت فهیم و روح اسلام، ما را شکست‌ناپذیر کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در مرزهای مختلف کشور اختلاف دمای ۸۰ درجه را داریم، در برخی مناطق شمالی کشور شاهد دمای منفی ۳۰ درجه و در جنوب کشور شاهد دمای ۵۰ درجه هستیم. این شرایط سخت آب و هوایی هیچکدام خطایی در اندیشه و روحیه خدمت‌رسانی مرزبانی ایجاد نکرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی تهدیدات مرزی ندارد اما امروز می‌بینیم که کشور ما علی‌رغم همه تهدیدها، امن‌ترین کشور است.

 

فرمانده مرزبانی کشور گفت: اعلام حضور یک شناور جنگی استکبار در منطقه نه تنها تاثیر منفی در اراده، انگیزه و روحیه ملت ندارد بلکه تاثیر عکس داشته است و برخی جاها حتی آن را به استهزا گرفتند. این ناشی از جایگاه رهبری و ارتباط آن با مردم و روح اسلام حاکم بر این روابط است.

 

رضایی افزود: مرزبانان به عنوان مولفه موثر در قدرت نظامی، امنیتی و حتی قدرت نرم به جهت حضور دائمی در مناطق مرزی مطرح هستند. مرزبانان ما حتی در شرایط سخت باز هم روحیه و انگیزه بالای خود را حفظ می‌کنند و از این نظر هیچ تفاوتی با دوران دفاع مقدس ندارند. دوران دفاع مقدس با شرایط امروز تنها دو تفاوت دارد، یکی اینکه در آن زمان بمباران و موشک‌باران داشتیم و دیگر اینکه در آن زمان جایگاه دفاع مقدس در همه محفل‌ها به صحنه آورده شده بود.