خوزستان تنها استانی است که حداقل تا ۵۰ سال آینده هرگز مشکل آب پیدا نمی‌کند

خوزستان تنها استانی است که حداقل تا ۵۰ سال آینده هرگز مشکل آب پیدا نمی‌کند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خوزستان از توانایی بازسازی برخوردار و تنها استانی است که حداقل تا ۵۰ سال آینده هرگز مشکل آب پیدا نمی‌کند در صورتی که به جز خوزستان و حاشیه رود ارس در ۵۰ سال آینده تمام ایران با مشکل آب روبه‌رو هستند.

 

به گزارش تابا، عیسی کلانتری در جلسه ستاد ملی مقابله با گرد و غبار که در استانداری خوزستان برگزار شد ضمن اشاره با تلاش‌های انجام شده در زمینه مقابله با سیل اخیر اظهار داشت: تلاش یکپارچه مردم خوزستان باعث عدم بروز تلفات شده البته استان در زمینه سیل سابقه قدیمی دارد.

 

وی با اشاره به دخل و تصرف‌های ناپایدار در محیط زیست، ادامه داد: سیل را با ساخت و ساز سدها مهار کردیم اما آب دشت و تالاب را از آن پس گرفته شد. باوجود تجاوز به طبیعت اما حاضر به پرداخت هزینه آن نیستیم.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به افزایش سرعت تکنولوژی و سطح زندگی مردم اشاره و ادامه داد: محیط زیست بسیار در معرض تهدید قرار دارد، در گذشته سیل‌ها ریزگردها را مهار می‌کردند اما با توجه به افزایش دام، چرای مراتع و تغییر خاک، شاهد افزایش ریزگردها هستیم.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختصاص بودجه مبارزه با ریزگردها به تمام جنوب غرب کشور، بیان کرد: با وجود گرما و گرد و غبار می‌توان استان خوزستان را بازسازی کرد اما شرط آن رعایت اصول توسعه پایدار است.

 

وی بر اهمیت تکمیل تحقیقات سازمان مراتع و جنگل‌ها برای انجام عملیات درخت‌کاری تأکید و اظهار داشت: در جذب بودجه امسال نباید در تصمیم‌گیری عجله کرد، با وجود بدقولی سازمان مراتع و جنگل‌ها اما قول دادند که تحقیقات خود را تا آبان‌ماه به اتمام و به اطلاع ما برسانند.

 

کلانتری با اشاره به عدم وقوع بیماری واگیردار در سیل بی‌سابقه کشور، خاطرنشان کرد: در این راستا بخش‌های بسیاری از دولت و مردم تلاش کردند که از بهداشت و درمان با توجه به این امر تقدیر و تشکر می‌کنیم، در زمینه سیل اشتباهاتی نیز رخ داد که تکرار آن حماقت است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به حساسیت شخص رئیس جمهور نسبت به مسائل محیط زیست، گفت: از من خواسته است مشکلات حوضه‌های ریزگردها، تالاب‌ها، زباله‌ها و پسماندها برطرف شود.

 

وی به موفقیت در حوزه‌های ریزگردها، تالاب‌ها، زباله‌ها اشاره و اظهار داشت: در سال ۹۶ بودجه ۱٫۶ میلیارد دلاری برای پسماند داده شد که در مجلس برای مسئله دیگری اختصاص داده شد.

 

کلانتری گفت: ۱۰۰ میلیون یورو در سال جاری برای ریزگردها اختصاص داده شد که ۳۵ درصد از این بودجه برای مسئله برق اختصاص یافته است.