خوزستان دومین استان کشور از نظر جمعیت حاشیه نشینی است

خوزستان دومین استان کشور از نظر جمعیت حاشیه نشینی است

مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده ۸۵۰ هزار نفر در خوزستان جزو اقشار حاشیه نشین و کم برخوردار هستند.

 

به گزارش تابا؛محمد صادق کریمی کیا شامگاه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان در سرسرای استانداری خوزستان با اشاره به مشکلات و آسیب های اجتماعی که خوزستان با آن درگیر است بیان کرد: بر اساس آخرین مطالعاتی که انجام گرفته است خوزستان دومین استان کشور از نظر جمعیت حاشیه نشینی است.

 

وی با اشاره به اینکه خوزستان با مسائل اجتماعی مختلفی درگیر است بیان کرد: خوزستان رتبه ۱۳ آمارخودکشی در کشور را دارد و در بحث میزان طلاق در این استان از هر ۵۰ هزار ازدواج ۹ هزار آن منجر به طلاق می شود.

 

کریمی کیا ادامه داد: وجود ۸۴ هزار معلول در استان، رفتارهای خشونت آمیز و آمار بالای مهاجرت از خوزستان از دیگر مشکلات اجتماعی این استان است.

 

مدیر کل امور اجتماعی استان با بیان اینکه آمار زیادی از نخبگان و سرمایه داران از استان مهاجرت می کنند بیان کرد: طی سال های ۹۰ تا ۹۵ بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر از استان مهاجرت کرده اند و این آمار خوزستان را استانی مهاجر فرست در کشور تبدیل کرده است.

 

کریمی کیا بیان کرد: تلاش کرده ایم که برای حل مشکلات و مسائل اجتماعی استان آسیب های اجتماعی که خوزستان با آن درگیر است را به یک مسئله ای ملی تبدیل کنیم و در حال انجام مطالعاتی در استان هستیم که تحولات استان تا پنج سال آینده را پیش بینی کنیم تا برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری خوزستان ادامه داد: کمپین جوانه ها در استان با همکاری مردم و خیرین تشکیل شده است که به بیش از یک هزار دانش آموز بی بضاعت کمک مالی انجام می شود.

 

وی با اشاره به دیگر اقدامات در این حوزه بیان کرد: از ۷۵ میلیارد ریال اعتبار اجتماعی استان ۳۰ میلیارد ریال صرف بازسازی مدارس فرسوده استان شده است.

 

کریمی کیا اظهار داشت:طی سال های ۹۶ و ۹۷ اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال توسط شورای اجتماعی کشور به استان پرداخت شده است که برای برطرف کردن مشکلات اجتماعی استان نیاز به همکاری همه دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد است.

 

وی ادامه داد: خوزستان به یک استان صنعتی و بدون نشاط تبدیل شده است که لازم است برنامه های نشاط آفرین در استان برگزار شود و شرایط برای شادی در استان فراهم شود.