خوزستان مهد ورزش های فراموش شده است با مدیریت ضعیف و سلیقه ای؛

خوزستان مهد ورزش های فراموش شده است

از روزی که مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان را با دیدگاه سیاسی در جایگاه مدیرکلی ورزش و جوانان منتصب کردند فعالان اجتماعی خصوصا ورزشکاران استان پیش بینی خوشایندی را از آینده ورزش متصور نبودند

 

به گزارش تابا؛ از روزی که مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان را با دیدگاه سیاسی در جایگاه مدیرکلی ورزش و جوانان منتصب کردند فعالان اجتماعی خصوصا ورزشکاران استان پیش بینی خوشایندی را از آینده ورزش متصور نبودند زیرا که این انتصاب به حضور وزیر در جایگاهش ربط داشت؛ یعنی قرار بود افشین حیدری در حوزه ای باشد که سلطانی فر وزیرش باشد! از اینرو عدم تجربه و تخصص مدیر ارشد ورزش و جوانان خوزستان به عقیده ورزشکاران، انتصابی صرفا سیاسی بود و نه تخصصی.

 

همواره پهنه مستعد خوزستان مهد پرورش قهرمانان رشته های مختلف ورزشی بوده که به دلیل علاقه ورزش دوستان به رشته های ورزشی خصوصا فوتبال مورد توجه قرار گرفته است.

 

اما با مدیریت ضعیف درون استان آوازه این ورزش تنها در افواه و افکار عمومی باقی ماند و در عمل مدیریت غلط و سراسر آزمون و خطا موجب شد ورزش خوزستان به مانند ورزشگاه غدیر خیلی زود فرسوده شده و تا مرز نابودی پیش برود. شاهد این مدعا نیز سقوط قهرمان لیگ برتر فوتبال استقلال خوزستان، سقوط استقلال اهواز به لیگ استانی، بی پشتوانگی تیم مستعد استقلال ملاثانی و واگذاری امتیاز تیم های فوتبال شهرهای خرمشهر، رامشیر، شوشتر و… به سایر استان ها در ادامه واگذاری بسیاری از تیم های ورزشی خوزستانی به استان های همجوار است به شکلی که ورزشکاران قدرتمند خوزستانی در تلاش و تکاپو و مسابقه با سایر تیم های رقیب پیروز می شوند و سهمیه کسب می کنند ولی مدیریت نامطلوب سبب می شود که امکانات ساختاری و مالی متناسب با ظرفیت ورزشکاران و قهرمانان وجود نداشته باشد تا اینکه چاره کار خسران محض و واگذاری امتیاز تیم های خوزستانی به سایر استان ها شود؟!

 

اخیرا یکی از بزرگترین مصائب ورزش خوزستان در رشته محبوب کشتی رخ داد که آن هم خبر شوکه کنند انصراف تیم سینا صنعت ایذه از لیگ کشتی فرنگی بود! این تیم در ۵ سال گذشته و در ۵ دوره جام باشگاه‌های جهان حضور داشت که یک قهرمانی جهان، نایب قهرمانی و سومی جام باشگاه‌های جهان را در کارنامه دارد و یکی از فعال‌ترین و بهترین تیم‌های لیگ کشتی فرنگی بوده است حتی بیشتر کشتی‌گیران این تیم از فرنگی‌کاران بومی و خوزستانی هستند.

 

در کدام یک از نقاط کشور یک تیم بین المللی قهرمان جهان از لیگ انصراف می دهد؟! این رخداد نادر و اسفبار فقط با مدیریت درون استان می توانست اتفاق بیافتاد. مدیر اسبق میراث فرهنگی طوری عمل کرد تا که شاید لیاقت کشتی گیران خوزستانی به میراثی برای آیندگان تبدیل شوند.

 

در کنار این مصایب در بخش هایی از ورزش خوزستان که ذاتا متعلق به خوزستان بوده نیز نه تنها پیشرفتی حاصل نشده بلکه سوابق ذهنی قدرت بلامنازع خوزستانی ها در میادین ورزش به بوته فراموشی سپرده شده است.

 

از سویی شاهد هستیم که ورزش های آبی مانند قایقرانی، شنا و شیرجه در خوزستان علیرغم وجود رودهای پرآب جاری درون استان پیشرفتی حاصل نکرده اند. به گفته رییس هیات قایقرانی خوزستان این استان بهترین مکان برای برگزاری مسابقات مختلف کشوری در نیمه دوم سال است چرا که در استان‌های دیگر هوا به شدت سرد بوده و عملا نمی‌توان مسابقه‌ای برگزار کرد.

 

خوزستان به لحاظ منابع آبی، قابلیت‌های فراوانی دارد اما متاسفانه از وجود یک اسکله قایقرانی بی‌بهره است. لذا با وجود رودخانه های فراوان و گسترده در خوزستان که باعث شده بسیاری از مردم استان برای امرار معاش از قایق استفاده کنند، می بینیم که تمامی این استعدادهای طبیعی و خدادادی لایق حداقل امکانات از قبیل احداث اسکله نبود که مهر تاییدی بر ضعف مفرط مدیریت ورزش استان است.

 

همانطور که برای مردم خوزستان روشن است، اسب‌های عرب جهان همگی ریشه در خوزستان دارند. در کل دنیا این اسب‌ها شناخته شده‌اند، ولی با نبود هیچ‌گونه توجهی به رشد این ورزش، اکنون به فراموشی سپرده شده است.

 

کمتر کسی است که نداند نام شهر شوش با اسب گره خورده است. مالکان اسب‌های خود را با هزینه های فراوان در مشقت و محدودیت های بی شمار پرورش می دهند اما فقدان برگزاری مسابقات اسب سواری باعث می شود اسب های خود را با کمترین قیمت ممکن به فروش برسانند.

 

با این اوصاف صنعت سوارکاری خوزستان در مرز نابودی است. سوارکاران استان سال‌های زیادی را بدون حمایت‌ و پشتوانه سپری کرده‌اند‌ در صورتی که زمانی سوارکاران از اقصی نقاط کشور به خوزستان سفر می کردند تا بلکه در مسابقه برگزار شده شرکت ‌کنند. خوزستان که مهد تربیت اسب اصیل عرب است نه در زمینه زیرساختها و نه در برگزاری مسابقات تقریبا هیچ دستاوردی نداشته است. که نشان می هد آنگونه که بایسته است به ظرفیت های موجود طبیعی و ذاتی استان پرداخته نشده است.

 

با وجود این مشخص می شود که خوزستان نتوانسته است در رشته های ورزشی که دارای پتانسیل ذاتی است هیچ موفقیت به دست بیاورد.

 

پرداختن به سایر حوزه های ورزشی اداره کل ورزش جوانان خوزستان و همچنین مباحث گسترده جوانان نیز از مباحث مفصلی است که در گزارش های آتی طی روزهای آینده بدان خواهیم پرداخت.