سیاسی کاری دانشگاه آزاد اسلامی اهواز در گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اهواز

سیاسی کاری دانشگاه آزاد اسلامی اهواز

بختیار پور: ما تاکنون سکوت کرده و چیزی نمی گفتیم اما امروز شواهدی داريم كه نشان مي دهد که این دانشگاه مسیر بحرانی خاصی را می پیماید که به نوعی دهن کجی به آرا اكثريت مردم بوده که حاصل آن روی کار آمدن دولت تدبیر و امید است.

 

احسان سپهوند– وقتی از دموکراسی در کشورمان سخن گفته می شود به کلام ساده؛ یعنی عقیده و نظر مردم در انتخاب دولتمران اثر مستقیم دارد و نتیجتا شخص منتخب حقوقی با مشروعیتی که به دست می آورد تریبون رسمی همان عقایدی می شود که نمایندگی آنها را بر عهده دارد.

 

اصول عملیاتی کردن نظرات مردم نیز قواعدی دارد که با چینش کادرسازی و انتخاب مسئولان به منصه ظهور می رسد. به بیان ساده تر رای مردم باعث تدوین مشی دستگاه های اجرایی/اداری کشور می شود. اما اگر مردم با رای خود گفتمانی را برگزینند و مسئولان عملکردی متضاد با رای و نظر مردم نشان بدهند؛ اگر به دهن کجی به مردم تعبیر نشود؛ اتفاقی نامانوس و نامالوف در سیاست جهان تعبیر می شود.

 

در این روزهای منتهی به معرفی کابینه نیز تذکرات و تاکیدات دلسوزان نظام و انقلاب نیز موید همین رفتار صحیح سیاسی است که موکدا از دکتر روحانی تقاضای استمرار عقاید مردم در چینش کابینه بیان می شود.

 

سخنان گهر بار رهبر معظم انقلاب نیز که صبح روز گذشته در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی بیان شد؛ تاکیدی بود بر به کارگیری نیروهای مومن و انقلابی در مسندهای مدیریت کشور؛ حضرت ایشان با این تعبیر که : «قدر نیروهای مؤمن، انقلابی و پرانگیزه را بدانید، زیرا همین نیرهای انقلابی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ و سینه سپر می‌کنند» به روشنی به بذل توجه ویژه به نیروهای خالص و مخلص تاکید فرمودند.

 

با این مقدمه به سراغ اتفاقی تاسف برانگیز در دانشگاه آزاد اسلامی می رویم. اخیرا مدیریت این دانشگاه یکی از نیروهای مومن، انقلابی و صد البته همسو با دیدگاه غالب مردم یعنی مشی اعتدال گرایانه را به دلایل نامشخص از سِمت خود برکنار کرده است و به گفته یکی از اساتید همان دانشگاه این دلایل سیاسی هستند!

پیرامون حواشی این رویداد گفتگویی را با یکی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اهواز ترتیب داده ایم. با خواندن این گفتگو ابعاد این عزل برای خوانندگان گرامی نمایان می شود که در ادامه آنرا می خوانید:

 

 

دکتر علی بختیارپور عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز در این زمینه گفت: ممکن است کساني بگويند که مسئولین دانشگاه آزاد، افرادی غيرسیاسی هستند و کار حرفه ای خود را دنبال می کنند اما واقعیت این نیست. ایشان افرادی هستند که چون هیچ عقیده ي خاصی ندارند، خود را تنها با قدرت حاكم وفق می دهند و هر بار با آمدن مسئولي جديد رنگ عوض مي كنند.

 

به سوابق اظهاراتشان نگاه كنيد دريغ از يك انتقاد از مسئول فعلي و دريغ از يك تعريف از مسئول قبلي، مصداق اكمل بادمجان دور قاب چين هستند.

مشاور امنیتی استاندار خوزستان گفت: در مصاحبه دیگری این مطلب را مطرح کرده بودم که هیچ مجالی برای ورود جریانهای فکری مختلف و متنوع در دانشگاه آزاد وجود ندارد (اینجا را بخوانید) و فقط یک جریان سیاسی حاکم وجود دارد و مدیرانی که حاصل سلطه شرایط مورد نظر بر دانشگاه آزاد هستند، مدیرانی هستند که به هیچ کدام از گرایش های سیاسی تعلق ندارند اما با تملق و چاپلوسی و نان قرض دادن در کنار صاحبان قدرت و منفعت، موقعیت خودشان را حفظ کرده و برایشان مهم نیست که بر سر دانشگاه آزاد چه می آید.

 

بختیار پور تصریح کرد: ما تاکنون سکوت کرده و چیزی نمی گفتیم اما امروز شواهدی داريم كه نشان مي دهد که این دانشگاه مسیر بحرانی خاصی را می پیماید که به نوعی دهن کجی به آرا اكثريت مردم بوده که حاصل آن روی کار آمدن دولت تدبیر و امید است.

 

 

وی افزود: امروز در آستانه تحلیف رئیس جمهور، تغییری در دانشگاه اهواز رخ داده که نشان از مقابله کامل با آرا، افکار و نظرات قاطبه مردم دارد. آقای حجه الاسلام سید حسين یوسفی فخر مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز که همه دانشجویان وی را کاملا می شناسند و از عملکرد، شیوه، برخورد و اقدامات فرهنگی این مسئول در سطح دانشگاه کاملا اطلاع و رضایت دارند.

 

به عقیده من بدون هیچ گونه ارزیابی و فقط با فشار هاي اعمال شده از جمله اعمال فشار مسئول دفتر نهاد در دانشگاه آزاد كه از ابتدا به دليل نسبت ايشان با دفتر نشر آثار و انديشه امام خميني (ره) مخالفت مستمري داشتند و با توجه به بی خطی رئیس دانشگاه و تنها به دلیل گرایش سیاسی، وی را برکنار کرده و هبچگونه جایگاهی هم برای ايشان قائل نشدند و این برکناری در حقیقت مقارن با اخراج هم هست.

 

 

بختیارپور اذعان کرد: این مسئله زمانی صورت می گیرد که دولت تدبیر و امید یک بار دیگر آرا خود را از مردم گرفته است اگر سید حسين یوسفی فخر  نسبت فكري با آقای مصباح داشتند يقينا وی را با عزت و احترام بر سر می گذاشتند در حاليكه وی در سال های اخیر فشارهای بسیار زیادی را تحمل کردند.

 

این استاد جغرافياي سياسي اضافه کرد: مساله من تنها دفاع از شخص نیست، مسئله من و امثال من دفاع از یک اندیشه است که در عین اینکه اکثریت درجامعه را به دست می آورد در زیر ديد مسئولین منصوب این دولت از جمله استاندار و معاون سیاسی و اجتماعی و نمایندگاني كه به مدد آرا اصلاح طلب ها به مجلس راه يافته اند در کمال بی تفاوتی اعمال قدرت می کنند و افراد خدوم و متفكر عزل می شوند بدون اینکه پاسخی دهند.

 

بختیار پور گفت : نمایندگان ما فقط به دلیل كرنش ریاست دانشگاه در مقابلشان سکوت می کنند و اساسا کاری به کار دانشگاه ندارند و هیچ ارزیابی از عملکرد ریاست فعلی دانشگاه ندارند که آیا این عملکرد و اقدام در مسیر افکار عمومی و مردم هست ؟يا خير.

 

 

چرا اشخاصی که عمدتا مشکلاتی در پرونده عملکردشان موجود هست، امروزه در مسند نشسته اند؟

علی بختیار پور ادامه داد: به عنوان یک معلم و استاد دانشگاه این حرکت را که بدون دلیل از جهت مدیریتی و با دلیل از جهت گرایش های سیاسی و از جهت دهن کجی به آرا مردم، محکوم کرده و صراحتا از استاندار و معاون سیاسی و اجتماعی می خواهیم در این خصوص ورود کرده و اجازه ندهند یک محیط امن برای افرادی که هیچ خط سیاسی هم ندارند باز شود و در این فضا فعال مایشاء باشند.

وی در آخر گفت: ما بیش از هر چیزی بی تفاوتی مسئولین استانداری را محکوم می کنیم و انتظار داریم که حتما حتما رسیدگی شود چون در هر صورت صدایمان را به جاهاي ديگر و به بزرگان مورد وثوق جامعه خواهیم رساند./ گفتگو از سوزان بختیاری زاده