در حوزه مدیریت تولید هر روز اتفاقات جدیدی رخ می دهد مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفتگو با تابا؛

در حوزه مدیریت تولید هر روز اتفاقات جدیدی رخ می دهد

در حوزه مدیریت تولید هر روز اتفاقات جدیدی رخ می دهد. بهره برداری از تاسیسات شیرین سازی و نمکزدایی هفتکل که نفت میدان نفت سفید و هفتکل را فرآورش می کند، می تواند با راه‌اندازی واحد تقویت فشار و تزریق گاز، در عین حال ۳۲ میلیون مکعب نیز گاز را که تاکنون جمع آوری نشده را جمع آوری کند.

 

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفتگو با خبرنگار تابا؛ با اشاره به پروژه های نمکزدایی جدید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار کرد: در حال حاضر چندین پروژه نمکزدایی جدید در دست تکمیل است و فعالیت‌های پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی آنها در حال پیگیری است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به هفتکل/نفت سفید و اهواز متمرکز اشاره کرد؛ فاز اول پروژه نمکزدایی اهواز انشاالله ظرف یکماه آینده تکمیل خواهد شد و با تکمیل آن قادر خواهیم بود که ۱۱۰ هزار بشکه در روز نفت نمکی را در این واحد فرآورش نماییم و در عین بهبود کیفی، از نظر کمی نیز به تولیداتمان بیافزاییم. ۱۱۰ هزار بشکه باقی مانده نیز تا پایان سال به خط تولید تاسیسات نمکزدایی اهواز متمرکز افزوده خواهد شد.

 

مهندس عبدالرضا دبیری با اعلام این خبر که اخیرا در حوزه نمکزدایی اقدامات فراوانی صورت گرفته است؛ افزود: تجهیز تاسیسات نمکزدایی مارون (۱) با ادوات جدید نیز با هدف بهبود کیفیت نفت تولیدی صورت گرفته است و این اقدامات ظرف یکی دو ماه اخیر در حال به ثمر نشستن هستند.

 

وی با اشاره به طرح های توسعه میادین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار کرد: به دستور وزیر محترم نفت و بر اساس برنامه شرکت ملی نفت، در ابتدا قرار بود ۱۰ میدان برای افزایش تولید در سالهای ۹۷ و ۹۸ در قالب طرح‌های میدان‌محور، توسعه یابند و سپس این تعداد به ۲۷ میدان افزایش یافت.

 

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه توجه ما و شرکت ملی نفت در این طرح به شرکت های داخلی است؛ تصریح کرد: ما امیدواریم توسط شرکت های داخلی کلیه امورات اجرایی از حفاری تا تجهیزات سطح الارضی صورت بگیرد و شرکت های ایرانی قادر باشند برای توسعه این ۲۷ میدان در سال های ۹۷ و ۹۸ سرمایه گذاری کنند.

 

دبیری باز پرداخت بدهی به سرمایه گذاران را مدت دارد عنوان کرد و افزود: بازپرداخت سرمایه‌گذاری این شرکت ها نیز پس از ۳ سال بسته به میزان تولید صورت خواهد گرفت.

 

وی گفت: برنامه های بلند مدت تولید در مدیریت فنی پیگیری شده و سرفصل برنامه های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از سمت شرکت ملی نفت ابلاغ می شوند و برای توسعه تولید میدان در مدیریت‌های مرتبط مناطق نفتخیز و شرکت ملی نفت تصمیم گیری می شود. با وجود این برنامه های ما تا سال ۱۴۰۰ آماده است.

 

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه در حوزه مدیریت تولید هر روز اتفاقات جدیدی رخ می دهد؛ تصریح کرد: پروژه ها زمانی که تکمیل و وارد چرخه تولید شدند؛ مدیریت تولید وارد عمل می شود.

 

دبیری با برشمردن پروژه های نمکزدایی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اظهار کرد: طرح نمکزدایی ۲۲۰ هزار بشکه ای اهواز یکی از بزرگترین طرح های ما است؛ بهره برداری از تاسیسات شیرین سازی و نمکزدایی هفتکل که نفت میدان نفت سفید و هفتکل را فرآورش می کند، می تواند با راه‌اندازی واحد تقویت فشار و تزریق گاز، در عین حال ۳۲ میلیون مکعب نیز گاز را که تاکنون جمع آوری نشده را جمع آوری کند.

 

وی ادامه داد: تا دو سه ماه آینده پروژه هفتکل راه اندازی خواهد شد. از سوی دیگر راه‌اندازی تلمبه شماره ۷ برای ایستگاه پمپاژ اهواز که ۷۵۰ هزار بشکه ظرفیت دارد؛ اخیرا شروع شده و در دست انجام است. با راه اندازی کامل این طرح ۷۵۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت تلمبه‌خانه اهواز افزوده خواهد شد.

 

دبیری تلمبه خانه گوره ث را یکی دیگر از طرح های بزرگ در زمینه افزایش ظرفیت و پایداری سیستم انتقال نفت خام دانست و گفت: بهره برداری از تلمبه خانه گوره ث نیز ظرف دو ماهه آینده محقق خواهد شد. این طرح کار با اهمیت و بزرگی بود که با همت کارشناسان و مجموعه نفت به بهره برداری رسید.