جایگاه خوزستان از نظر توزیع فشار خون بالا مناسب نیست رئیس مرکز بهداشت خوزستان؛

جایگاه خوزستان از نظر توزیع فشار خون بالا مناسب نیست

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه در بررسی سال ۹۵ تنها ۵۱ درصد مردم خوزستان از وضعیت فشار خون خود آگاهی داشتند و از این تعداد نیز ۳۳ در صد مراقبت گرفته بودند، گفت: با توجه به جمعیت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری خوزستان، انتظار می‌رود بیش از ۵۰۰ هزار نفر در خوزستان مبتلا به فشار خون بالا باشند.

 

به گزارش تابا؛ دکتر مهدی حسینی زاده در نشست خبری که شنبه شب در خصوص طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، بررسی خدمات ارائه شده دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سیل اخیر و پویش ملی بهار همدلی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد:مرگ‌های زودرس کشور ما سالیانه ۱۷۷ هزار مورد است و علت مرگ‌های زودرس نیز سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، دیابت، بیماری‌های ریوی مزمن و کلیوی هستند. همچنین تعداد موارد مرگ خیلی زودرس در کشور (زیر ۵۰ سال) ۸۵ هزار مورد در سال است که به علت بیماری‌های غیرواگیر، سوانح و حوادث و بیماری‌های عفونی رخ می‌دهند.

 

حسینی‌زاده گفت: انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۴ کاهش ۲۵ درصدی احتمال خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های مزمن (ریوی، آسم) را شاهد باشیم.

 

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در این راستا سازوکارها با اجرای برنامه‌هایی مانند برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا فراهم می‌شود.

 

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ میلیون مرگ در جهان به علت فشار خون بالا رخ داده است. بر اساس پیمایش ملی سال ۲۰۱۶ حدود یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال ایران به فشار خون بالا مبتلا هستند. همچنین بالغ بر ۱۵ میلیون نفر مبتلا به فشار خون بالا در ایران وجود دارد.

 

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: با توجه به جمعیت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری خوزستان، انتظار می‌رود بیش از ۵۰۰ هزار نفر در خوزستان مبتلا به فشار خون بالا باشند. طبق یک بررسی که در سال ۹۵ انجام شد، تنها ۵۱ درصد مردم از وضعیت فشار خون خود آگاهی داشتند و از این تعداد نیز ۳۳ در صد مراقبت گرفته بودند.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه عوامل خطر فشار خون قابل کنترل هستند، تصریح کرد: نارسایی کلیوی و سکته‌های قلبی و مغزی برخی عوارض فشار خون بالا هستند.

 

حسینی‌زاده ادامه داد: این در حالی است که فشار خون بالا با مراقبت‌های درمانی قابل کنترل است تا عوارض ناشی از آن رخ ندهد.

 

وی با بیان اینکه جایگاه خوزستان از نظر توزیع فشار خون بالا شرایط مناسبی ندارد، افزود: همچنین زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا هستند و فشار خون بالا در جمعیت روستایی نیز بیشتر از جمعیت شهری است.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۲ هزار و ۹۷۳ نفر مبتلا به فشار خون توسط پزشک ویزیت شدند. همچنین در این مدت بیش از ۳ هزار بیمار فشار خون مراقبت شدند.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: نیم ساعت قبل از گرفتن فشار خون باید از مصرف چای یا قهوه خودداری شود. همچنین از نیم ساعت قبل باید استراحت داشته باشید و دچار عصبانیت و استرس نباشید.

 

رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: سالانه ۱۶ میلیون مرگ زودرس (زیر ۷۰ سال) در دنیا رخ می‌دهد که این آمار در کشورهای با درآمد کم و متوسط بیش از ۸ میلیون مورد است. برآورد شده است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۵ مبلغی معادل ۷ تریلیون دلار برای عوارض بیماری‌های غیرواگیر هزینه شود در حالی که این رقم می‌تواند محرومیت و فقر دنیا را کاهش دهد.

 

وی با تاکید بر لزوم تلاش جهت کاهش مرگ‌های زودرس و یا ناشی از بیماری‌های غیر واگیر بیان کرد: اکثر بیماری‌های واگیر قابل کنترل هستند. یک سری عوامل خطر رفتاری مانند دخانیات، الکل، آلودگی هوا، رژیم غذایی ناسالم و نداشتن فعالیت فیزیکی در کنترل سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی مزمن، اختلالات روانی و بیماری‌های قلبی و عروقی تاثیرگذار هستند. عوامل خطر متابولیک این بیماری‌ها نیز مانند فشارخون، دیابت و چربی خون بالا قابل کنترل هستند.

 

همچنین ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این نشست اظهار کرد: از زمان شروع سیلاب و علی رغم تعطیلات نوروزی، دانشگاه علوم پزشکی اهواز اقدامات خود را برای مقابله با سیلاب آغاز و همه مرخصی‌ها برای این امر لغو شد.

 

وی بیان کرد: در هر حادثه‌ای به دلیل ایجاد تغییرات زیست محیطی، سلامت و مسائل مرتبط با آن به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: کادر دانشگاه علوم پزشکی خوشبختانه توانستند در زمان لازم خدمات مورد نیاز را با سیل زدگان ارائه دهند.

 

نظری گفت: همکاران دانشگاه علوم پزشکی کارهایی را که برای جلوگیری از عوارض ناشی از سیل و تجمعاتی که در محیط‌های کوچک و اردوگاه‌های اسکان اضطراری صورت می‌گیرد و آلودگی‌هایی که در فضاها و محیط‌های مختلف ایجاد می‌شود را به گونه‌ای انجام دادند تا امروز بتوانیم بگوییم که خارج از نرم بیماری‌های جمعیتی بیماری نداشتیم و توانستیم با کمک مردم و مسئولان، بیماری را در سیلاب کنترل کنند.

 

نظری همچنین به موضوع گسترش فشار خون در جامعه اشاره کرد و گفت: فشار خون یکی از مشکلاتی است که سلامت جمعیت کشور ما را به شدت تهدید می‌کند و عوارض ناشی از فشار خون باعث شده تا سالانه مردم کشورمان دچار بیماری‌هایی شوند که در صورت درمان و رسیدگی به موقع بسیاری از این بیماری‌ها به وجود نمی آیند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: کنترل فشار خون بالا موجب صرفه جویی در اقتصاد سلامت و منابع مالی جامعه می‌شود.

 

نظری افزود: برخی عوامل ایجاد کننده فشار خون قابل شناسایی و پیشگیری است و رسانه در این زمینه می‌تواند کمک مؤثری داشته باشد.

 

وی اذعان کرد: پویش بهار همدلی پویشی است که توسط دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده اما دیگران هم می‌توانند به آن بپیوندند.