در سال تحصیلی جاری ۱۱۰ هزار و ۵۶۲ نفر نوآموز خوزستانی سنجش شدند

در سال تحصیلی جاری ۱۱۰ هزار و ۵۶۲ نفر نوآموز خوزستانی سنجش شدند

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان در خصوص نتایج کلی طرح سنجش بیان کرد: در خوزستان در سال تحصیلی جاری ۱۱۰ هزار و ۵۶۲ نفر نوآموز ارزیابی شدند که از این تعداد ۹۱ هزار و ۶۶۰ نفر بدون مشکل شناخته و به مدارس عادی اعزام شدند و ۲ هزار و ۳۳۷ نفر مشکوک به مشکل و به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند.

 

به گزارش تابا؛علی ممبینی روز چهارشنبه در همایش ملی کودکان استثنایی از منظر روانشناسی تربیتی، علوم شناختی و آسیب شناسی در سرسرای دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز بیان‌کرد: کتاب، محتوای آموزش و روش آموزش آنها با دانش‌آموزان عادی متفاوت است.

 

وی افزود: در سال تحصیلی جاری ۱۷۸ دانش آموز آسیب‌دیده بینایی در مدارس استثنایی و ۲۱۵ دانش‌آموز به صورت طرح آموزش تلفیقی فراگیر در مدارس‌ عادی در کنار سایر دانش‌آموزان تحصیل می‌کنند.

 

ممبینی ادامه داد: همچنین ۵۷۹ دانش‌آموز آسیب‌دیده شنوایی در مقاطع مختلف در مدارس استثنایی و ۴۲۴ نفر در کنار دانش‌آموزان عادی در قالب طرح یاد شده در حال آموزش هستند.

 

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان گفت: همچنین سه هزار و چهاردانش‌آموز با مشکلات ویژه یادگیری تشخیص داده شد و۲۲۶ دانش‌آموز اوتیسم در خوزستان وجود دارد که آمار به نسبت بالایی است.

 

وی در خصوص طرح سنجش سلامت جسمانی نوآموزان بد ورود به دبستان و پیش دبستانی خوزستان ادامه داد:گفت: از جمله اهداف این طرح تشخیص به موقع کودکان با نیازهای ویژه و برنامه‌ریزی برای ارایه خدمات توانبخشی و تهیه شناسنامه سلامت الکترونیکی برای همه دانش‌آموزان پایه اول است.

 

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان با اشاره به مشکلات کودکان استثنایی گفت: نامناسب بودن فضاها و معابر شهری، مناسب نبودن امکانات ورزشی، هزینه‌ سنگین دارویی، توانبخشی و آموزشی، مشکل بیکاری و توسعه نیافتن مدارس استثنایی در روستاها از جمله این مشکلات است.