در چند روز اخیر بیش از ۴۴ کیلومتر سیل‌بند ترمیم و استحکام‌سازی شدند

در چند روز اخیر بیش از ۴۴ کیلومتر سیل‌بند ترمیم و استحکام‌سازی شدند

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان گفت: تعداد بسیاری از سیل‌بندها تخریب و در چند روز اخیر بیش از ۴۴ کیلومتر سیل‌بند ترمیم و استحکام‌سازی شدند اما همچنان سیل‌بندهایی نیازمند ترمیم هستند.

 

به گزارش تابا، سردار سرتیپ حسن شاهوارپور امروز در دیدار با معتمدین و سران عشایر عرب دشت‌‍‌آزادگان اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت‌های سپاه و بسیج به کمک مردم زخم دیده دشت‌آزادگان باید شتافت تا مشکلات آنها کاهش پیدا کند.

 

وی با اشاره به این‌که مشکلات مردم دشت آزادگان بسیار است، بیان کرد: مصائب وارد شده بر مناطق مختلف استان خوزستان از نزدیک همراه بودیم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی در چهل سال اخیر ثابت کرده که تا پای جان برای کمک به کشور، نظام و مردم آمادگی دارد.

 

وی افزود: سپاه پاسداران و بسیج مردمی در مدت عمر ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ثابت کرده که تا پای جان برای کمک به مردم و نظام آماده و در صحنه حضور دارد.

 

فرمانده سپاه ولیعصر (عج) خوزستان گفت: خوزستان بارش ۳۸ میلیارد مترمکعبی را در سال آبی جاری تجربه کرد که بارشی بی‌سابقه بود در حالی که در سال آبی گذشته ۱۳ میلیارد مترمکعب در خوزستان بارندگی داشتیم.

 

سردار سرتیپ شاهوارپور ادامه داد: بیش از ۱۱ میلیارد متر مکعب در مدت زمان یک ماه آب از سدهای استان خوزستان باید رها می‌شد و اگر آب‌های پشت سد رها نمی‌شد دچار مشکل می‌شدند. اگر آب از سد کرخه عبور می‌کرد شاهد فاجعه عظیمی بودیم.

 

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان با اشاره به این‌که سیل باعث زیر آب رفتن تعداد زیادی از منازل مردم شد، اظهار داشت: بیش از ۱۷۰ هزار هکتار در طول مسیر رودخانه کرخه و کارون زیر آب رفت و بیش از ۲۳۴ روستا دچار آبگرفتگی شدند.

 

وی حجم فاجعه ناشی از سیل اخیر خوزستان را بسیار دانست و ادامه داد: تعداد بسیاری از سیل‌بندها تخریب و در چند روز اخیر بیش از ۴۴ کیلومتر سیل‌بند ترمیم و استحکام‌سازی شدند اما همچنان سیل‌بندهایی نیازمند ترمیم هستند.

 

سردار سرتیپ شاهوارپور با بیان این‌که در روزهای اخیر بیش از ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های دشت‌آزادگان و هویزه زیر آب بودند که اکنون در حال تخلیه هستند، افزود: وضعیت بحرانی و نیازمند کار جهادی است. دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های دولتی به شکل اداری و غیرجهادی و از ساعت ۷:۳۰ تا نهایتا ۲ سرکار هستند.

 

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان ادامه داد: براساس قانون برخی از روزها به دلیل گرمای بیش از ۵۰ درجه تعطیل هستند، که با این ظرفیت‌ها مشکلات مردم به سختی قابل حل است اما وظیفه همه، جنگیدن با مشکلات است و از تزریق ناامیدی بین مردم باید خودداری کرد.

 

وی با بیان این‌که از مسائل سیل‌زدگان پرداخت خسارت است، خاطرنشان کرد: براساس گفته رئیس سازمان جهادی کشاورزی خوزستان، وام در حوزه کشاورزی حل شده و بیش از یک هزار پرونده آماده شده‌اند اما مردم مراجعه نمی‌کنند چراکه وام بلاعوض ابلاغ نشده است.

 

سردار سرتیپ شاهوارپور با اشاره به این‌که اولویت اول برای سیل‌زدگان پرداخت خسارت بلاعوض است، گفت: بنده از مسئولان پیگیری و خسارت بلاعوض کشاورزان باید به زودی پرداخت شود.

 

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) استان خوزستان با اشاره به این‌که اولویت بعدی ساخت و ساز منازل کاملا تخریب شده است، گفت: در همین راستا دو ظرفیت وجود دارد که نخست وام بلاعوض و دیگری کمک سایر بخش‌ها و افراد است.

 

وی گفت: به دنبال استفاده از ظرفیت خیرین برای ساخت و ساز منازل هستیم و حتما باید پولی به کمک وام بلاعوض ارائه شود. دیگر حوزه‌های زیرساخت از جمله راه‌های مواصلاتی نیازمند رسیدگی هستند.

 

سردار سرتیپ شاهوارپور خاطرنشان کرد: بیش از ۱۲۰ دستگاه مهندسی که بخشی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأمین شده به صورت پراکنده در حال فعالیت هستند اما این میزان پاسخگوی نیازها نیستند.