رسانه‌هراسی نشانه ضعف مدیران است رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار؛

رسانه‌هراسی نشانه ضعف مدیران است

خواجه رسانه‌هراسی و فرار از خبرنگاران را نشانه ضعف و نقص مدیران دانست و تصریح کرد: انعکاس اخبار صحیح و درست قطعا موجب جلب اعتماد مردم می‌شود. صداقت در گفتار و نوشتار یک اصل خدشه ناپذیر در عرصه خبر است.

به گزارش تابا؛غلامحسین خواجه در نشست خبری که صبح امروز (۱۵ مردادماه) به مناسبت روز خبرنگار در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد:  خبرنگاران قشری هستند که در همه عرصه‌ها حضور دارند. طبیعی است که این مساله باعث می‌شود که کار ویژه و سختی داشته باشند.

 

وی افزود: رشادت و از خودگذشتگی خبرنگاران در حادثه تروریستی اخیر در اهواز تحسین همگان را برانگیخت و همچنین حضور خبرنگاران در ایام سیل و انعکاس اخبار مربوط به مشکلاتی که مردم با آن درگیر بودند موجب شد مردم در سایر نقاط کشور به کمک سیل‌زدگان بیایند.

 

خواجه رسانه‌هراسی و فرار از خبرنگاران را نشانه ضعف و نقص مدیران دانست و تصریح کرد: انعکاس اخبار صحیح و درست قطعا موجب جلب اعتماد مردم می‌شود. صداقت در گفتار و نوشتار یک اصل خدشه ناپذیر در عرصه خبر است.

 

خواجه با بیان اینکه دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت‌های استان حرکت نکرده است؛ اذعان کرد: با وجود اینکه خوزستان در بسیاری از شاخص‌ها در کشور اول است وصنایع نفت، گاز و پتروشیمی زیادی در خوزستان وجود دارد اما از دیدگاه من دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت‌های استان در این حوزه حرکت نکرده است.

 

 وی ادامه داد: با وجود این حجم از صنایع نفتی که در استان است، دانشگاه شهید چمران اهواز تا دو سه سال پیش هیچ یک از رشته‌های مرتبط با صنعت نفت را در دانشگاه نداشت. دانشگاه شهید چمران از ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد، غافل مانده است و نسبت به خیلی از دانشگاه‌های دیگر در این حوزه‌ها کند عمل کرده است.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز خبر داد: ساختمان  دانشکده نفت و گاز نیز در حال ساخت است و بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این دانشکده حداکثر تا مهرماه سال ۹۹ افتتاح خواهد شد. رشته‌های این دانشکده نیز از سال ۹۷ در دانشگاه در حال ایجاد شدن هستند و در حال جذب اعضای هیات علمی در این خصوص  هستیم.

 

خواجه خاطرنشان کرد:  برای جبران این عقب‌افتادگی دانشگاه، با وجود اینکه سیاست وزارت علوم بر محدود کردن ساختارها است نه توسعه آن‌ها، اما ما در چند سال اخیر توانستیم هر ساله مجوز اخذ یک دانشکده جدید را اخذ کنیم.

 

وی ادامه داد: در ۲۶ تیرماه امسال نیز مجوز راه‌اندازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی را اخذ کردیم. دانشگاه شهید چمران باید این دانشکده را از مدت‌ها پیش می‌داشت. دانشکده عمران و معماری ما نیز افتتاح شده است اما این دانشکده با مشکلاتی در تجهیز مواجه بود که با حل این مشکل، این دانشکده از مهر امسال فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز  همچنین افزود: به دنبال تاسیس دانشکده باستان‌شناسی در شوش هستیم. امسال برای این دانشکده اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است.کلنگ‌زنی این دانشکده نیز در شوش در زمینی به مساحت هشت هزار متر مربع انجام شده است. در رشته باستان‌شناسی نیز در دانشگاه در حال جذب اعضای هیات علمی هستیم.

 

خواجه با اشاره به اینکه تا سال ۹۴، ارتباط دانشگاه با صنعت نفت کشور صفر بوده است؛ تصریح کرد: از سال ۹۵ به بعد حجم قراردادهای پژوهشی که با صنعت نفت داریم تا این لحظه، بالغ بر ۱۱۴ میلیارد تومان است. پروژه‌هایی که از صنعت نفت گرفتیم تا این لحظه پروژه‌های مهمی است که مشکلات صنعت نفت را حل می‌کند.

 

وی با بیان اینکه هیچ دانشگاهی این حجم قرارداد پژوهشی را با نفت نداشته است؛ گفت: ساخت پمپ‌های سر چاهی که وزارت نفت در سال ۹۵ به مناقصه گذاشت را برنده شدیم. ما مثل یک شرکت در این مناقصه شرکت کردیم و ما تنها دانشگاهی بودیم که در این مناقصه برنده شدیم. این پمپ‌ها ساخته و در چاه‌ها نصب شدند. در تمام پروژه‌هایی که در آن سال واگذار شد، به گفته مسئولان دانشکده نفت، تنها جایی که صد درصد موفق بوده، دانشگاه شهید چمران بوده است.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با ارتباطی که با فنی و حرفه‌ای برقرار کرده‌ایم، در حال ارائه برخی دوره‌های آموزشی به دانشجویان هستیم تا زمانی که این دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌شوند، یادگیری آن‌ها محدود به حوزه تئوری نباشد و مهارت‌هایی را کسب کنند که بتوانند در جایی که مشغول به کار می‌شوند،از این مهارت‌ها استفاده کنند.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌هایی است که بیشترین پروژه‌های عمرانی را در حال اجرا دارد؛ تصریح کرد: اگر دانشگاه می‌خواهد توسعه پیدا کند باید به توسعه فضای فیزیکی نیز بپردازد. بیش از ۸۰ هزار متر مربع فضای کمک آموزشی، آموزشی و ورزشی در دانشگاه در چند سال اخیر یا افتتاح شده یا در دست اجرا است. شاید کار بیش از چهار هزار متر مربع از این پروژه‌ها به اتمام رسیده است. دانشکده هنر ما در شوشتر یکی از دانشکده‌هایی است که در مهر ماه افتتاح خواهد شد.