رهاسازی ۲ بهله سنقر سفید و سارگپه در تالاب بین المللی شادگان

رهاسازی ۲ بهله سنقر سفید و سارگپه در تالاب بین المللی شادگان

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان از رهاسازی دو بهله سنقر سفید و سارگپه در تالاب بین المللی این شهرستان خبر داد.

به گزارش تابا؛رحیم مجدمی اظهار کرد: «سنقر سفید» و «سارگپه» که توسط شکارچیان برای زنده گیری و با اهداف شکار پرندگان زینتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، توسط مأموران یگان حفاظت زیست شادگان و آبادان، پس از اطمینان از صحت سلامت، آنها را در یکی از زیستگاه‌های شهرستان رها سازی شد.

 

وی افزود: سنقر سفید با نام علمی circus macrourus پرنده‌ای از تیره قوشیان و از جنس سنقرها است.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان ادامه داد: این پرنده ۴۰ تا ۴۸ سانتیمتر طول دارد و حالت پرواز و وضعیت بدنش شبیه سنقر گندم‌زار است.

 

وی اضافه کرد: این پرنده به رنگ خاکستری کم‌رنگ بدون دمگاه سفید، زیرتنه سفید مایل به خاکستر یاس و انتهای شاه‌پرهای بال‌ها سیاه است و همانند مثلث کوچکی در انتهای بال‌ها دیده می‌شود.

 

مجدمی تصریح کرد: پرنده ماده به واسطه طول سفید پس گردن از ماده سنقر گندم‌زار متمایز می‌شود، رنگ پر و بال ماده، قهوه‌ای است که در سطح پشتی تیره‌تر دیده می‌شود و نیز دمگاه سفید که روی دم نوارهای عرضی سیاه‌رنگی وجود دارد همچنین زیرتنه قهوه‌ای کم‌رنگ است.

 

وی یادآور شد: پرنده نر به واسطه رنگ روشن‌تر، پرهای سفیدتر ران‌ها و نداشتن رگه، شناخته می‌شود. جوجه‌ها و پرنده نابالغ از جوجه‌ها و نابالغ سنقر خاکستری به سختی تشخیص داده می‌شود. پرنده نابالغ شبیه بالغ سنقر گندم‌زار است.

 

وی افزود: سارگَپه سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خال‌های متراکم‌تر بر روی سطح شکمی و سینه‌هایش است.سارگپه از راسته شاهین سانان است و از حیوانات کوچک نظیر خرگوش و پرندگان کوچک‌تر تغذیه و نقش مهمی در کنترل جوندگان در طبیعت ایفا می‌کند.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان در خاتمه گفت: سارگپه قلمرو طلب و اغلب تک همسر است و این ویژگی در پرنده‌های شکاری ایران کم پیش می‌آید